Metalirium bilancuje rok 2022

Metalirium bilancuje rok 2022

Chytľavé riffy, drvivé bassy, dychberúce vokály i návykové melódie - to všetko ponúkol rok 2022.

Radi by sme sa znovu poobzerali po širokej škále žánrov, ktoré tento rok obohatilo mnoho skvelých a výrazných albumov. To najlepšie a najzaujímavejšie, čo hudobná scéna priniesla, pre vás zrekapitulujeme v spoločnom článku našich redaktorov.
Dali sme dohromady najsilnejšie dojmy z počúvania albumov, zážitky z koncertov, festivalov a všetkého toho, o čom Metalirium je. A teraz vám tieto dojmy prehľadne naservírujeme.

Naši redaktori sa popasovali s nasledujúcimi otázkami:
° 5 a viac? (tohtoročné „top“ albumy)
° Koncerty a festivaly - najsilnejšie a najlepšie show? 
° Najkrajšie prekvapenie a hudobný progres?
° Najväčšie hudobné sklamanie a úpadok?
 

5 a viac? (tohtoročné „top“ albumy)

Marek "Fajo" Falat:
(v abecednom poradí)
AUTHOR & PUNISHER - "Krüller" (Je v dnešnej dobe stále možné skombinovať viacero žánrov a pritom znieť originálne? Tristan Shone dokazuje, že áno, trúfol si na industrial drone/doom čiastočne metal“, výsledok je však určený len pre fajnšmekrov.)

BLACKLIST - "Afterworld" (Takmer zabudnutá NewYorská banda mi svojim návratom priniesla jeden z albumov roka. Stačil im k tomu pravý, nefalšovaný gothic rock s prvkami post-punku.)

(EchO) - "Witnesses" (Talianski melancholici pokračujú po ceste melodického death/doomu a myslím, že sa jedná o jedno z ich najsilnejších diel.)

HANGMAN's CHAIR - "A Loner" (Za celkový zvuk tejto francúzskej gothic/doomovej nádeje by sa nehanbili ani TYPE O NEGATIVE.)

SHAPE OF DESPAIR - "Return To The Void" (Ponurý, atmosférický funeral doom spájajúci tvrdosť s jemnosťou. Kombinácia, ktorá ma v podaní týchto Fínov asi nikdy nesklame.)
 

Martin Mayer:
DIAMANDA GALÁS - "Broken Gargoyles" (Nečakaný návrat k rannej tvorbe. Hudba ktorá vo mne prebúdza démonov.)

SIGH - "Shiki" (Originálne, svojské, nesmierne pestré a samozrejme divné, ako vždy.)

PENSÉES NOCTURNES - "Douce Fange (Podivný black metal zabalený do francúzskej  trikolóry.)

MESSA - "Close" (Orientálny doom metal s výrazným ženským vokálom ma osloví za každých okolností.)

ABSENT IN BODY - "Plague God" (Temnotou obťažkaná nahrávka členov AMENRA, NEUROSIS a ex-SEPULTURA.)

GAEREA - "Mirage" (Portugalci sa na svojej tretej nahrávke výrazne oddelili od pelotónu podobne ladených kapiel a ich hviezda stúpa aj vďaka kvalitným koncertom.)

IMPERIAL TRIUMPHANT - "Spirit Of Ecstasy" (Progresívna avantgardná hudba podaná originálnym a neopakovateľným spôsobom.)

+ z domácej scény:
TheRAPIST - "Svet/lo slepých" (Aj na Slovensku sa hrá kvalitný doom, len treba pátrať v kalných vodách podzemia.)

DEPRESY - "Psycold" (Štúdiový návrat legendy domácej scény. Album, na ktorý sme čakali dlhé roky.)

0N0 - "Unwavering Resonance" (Skupina potvrdila svoje kvality a naďalej si ide vlastnou cestou.)
 

Michal Lukáč:
CRUZ - "Confines de la Cordura" (Druhý album Španielov CRUZ ponúka veľmi príjemný old school melodickejší death/thrash, ako stvorený na nejaký výplach mozgu, stačí sa len započúvať a po 41 minútach bude človek ako znovuzrodený.)

DARK FUNERAL - "We Are the Apocalypse" (Priznám sa, že tieto "veľké" kapely príliš nevyhľadávam, ale siedmy album satanášov ma baví.)

KVAEN - "The Great Below" (Druhý album Jacoba Björnfota pod hlavičkou KVAEN je majestátne dielo plné švédskeho metalu, takže najmä melodika, viac však tá čiernejšia.)

NIGHTED - "Absence" (Moderný melodický black metal, debut NIGHTED je podarené dielo, avšak najmä pre ľudí čo sa príliš nekúpu v hudbe minulosti.)

REEKING AURA - "Blood and Bonemeal" (Opäť debut, opäť skvelý, avšak tentokrát najmä US death metal, s miernymi európskymi melodickými zastávkami.)

SAOR - "Origins" (Toto som musel, výborná vec. Andy Marshall to stále vie, aj keď tento album kritika príliš neprijala.)

SERPENTFYRE - "Baptism of Shadows" (Po siedmych rokoch sa ozvali Fíni, čiernočierny druhý album sa oplatí vypočuť nielen kvôli bicmenovi.)

SOLILOQUIUM - "Soulsearching" (Vec, ktorá sa dosť vymyká môjmu vkusu, avšak doom/death v podobe štvrtého albumu je pekná prechádzka. Kopa rôznych spevákov dáva tomuto dielu niečo, čo drvivá väčšina album nemá.)

SOUL DISSOLUTION - "Sora" (Aký názov skupiny, taká hudba. Výborná vec, skúste to! Avšak od istého momentu sa takejto melancholicko-smutnej hudby aktuálne musím strániť, moje osobné nastavenie však neuberá na kvalite tohto albumu.)

AN ABSTRACT ILLUSION - "Woe" (Po dlhých rokoch od debutu som sa dočkal, asi som čakal pokračovateľa "Illuminate the Path", neprišiel. Toto je niečo iné, nové, kvalitné a zaujímavé. Avšak, z môjho pohľadu, debut je kvalitatívne na tom lepšie, to je však môj subjektívny pocit, veľa ľudí to má presne naopak a v tom je to čaro, ak ste tomu doteraz nedali šancu, tak na "Woe" nájdete melodic-prog death metal a posledný song je optimisticky znejúci "This Torment Has No End, Only New Beginnings".)
 

Michal Kmeť:
EXOCRINE - "The Hybrid Suns" (Táto kapela je stávkou na istotu, najnovší album je plný šťavnatých riffov a nápadov s vyváženou tvrdosťou aj melodickosťou. Progresívny technický death metal, ktorý si píše vlastnú cestu svojou originálnosťou.)

ANTROPOFAGUS - "Origin" (Päť rokov ubehlo od albumu M.O.R.T.E, vďaka ktorému som spoznal túto taliansku kapelu. Najnovší počin sa nesie v tom istom duchu, ide o pochmúrny a ťažký death metal bez príkras. Zároveň je to nekompromisná paľba, podobne ako to zvykne byť u ich krajanov HOUR OF PENANCE, HIDEOUS DIVINITY.)

ARTIFICIAL BRAIN - "Artificial Brain" (Toto bola láska na prvé počutie. Kapela buduje svoju melancholickú verziu temného vesmíru a atmosféra je taká autentická, že melódie vám budú v hlave hrať ešte dlhé hodiny. Všetko podtrhuje nezameniteľný hlas Will Smitha - tento rok ste ho mohli počuť na debute od kapely REEKING AURA, no odporúčam mrknúť aj na podobnú vesmírnu šialenosť AFTERBIRTH.)

ARKAIK - "Labyrinth of Hungry Ghosts" (Technický death plný rozmanitých ideí a netradičných postupov. Hyperaktivita protagonistov núti k pozornému počúvaniu, stále to má však potrebnú razanciu a ťah na bránu. Gitary obsluhuje Alex Haddad, odporúčam pozrieť na aj na jeho one man projekt DESSIDERIUM.)

ANALEPSY - "Quiescence" (Konečne po dlhých piatich rokoch ďalší album. Slovo “Quiescence” znamená ticho, ktoré pravdepodobne nastane po tom, ako vás prejde tento našlapaný portugalský parný valec. Album je ako neutrónová hviezda - nekonečne hutný a ťažký, rozpohybuje vás a následne rozseká svojou gravitáciou. Vyčačkaný slam/brutal death najvyššej akosti.)

ORGANECTOMY - "Nail Below Nail" (Podobná chuťovka ako ANALEPSY plná smrtiacej energie, hrozí nekompromisná deštrukcia všetkého naokolo.)

SOREPTION - "Jord" (Kapela má nového gitaristu, ktorý chce vyhrať súťaž o najkrkolomnejší riff. Inak je to klasicky precízna švédska kvalita, všetko sedí presne na nanosekundu a komplikovanosť tejto mašiny neustále udivuje.)
 

Adela Melová:
(bez poradia)
BEHEMOTH - "Opvs Contra Natvram" - BEHEMOTH boli kedysi jednou z mojich obľúbených kapiel, no ich posledné albumy mi akosi nesadli. Nový album je úplne iný prípad, chytil ma hneď na prvýkrát a je pre mňa príjemným osviežením v rámci ich diskografie. Pestrý a silný album, symfoniky je tu tak akurát. 

BLIND GUARDIAN - "The God Machine" - Aj u týchto legiend preferujem ich staršiu tvorbu, ktorá bola viazaná ku Tolkienovi. Tento rok sa im však konečne podarilo vyprodukovať album, na ktorom nájdete naozaj skutočne silné skladby a nezapadnú prachom. Schopnosťou zaujať je to návrat do najsilnejšieho obdobia kapely. Podľa mňa ich najlepší album od roku 1998. 

DARKTHRONE - "Astral Fortress" - Napriek tomu, že ide o neuveriteľný 20ty štúdiový album týchto nórskych legiend, nápady nórskej dvojici nedochádzajú a ide o neuveriteľne silný old school materiál, z ktorého majú určite radosť aj fanúšikovia starých CELTIC FROST. Nechýbajú samozrejme aj odkazy na blackmetalové obdobie DARKTHRONE. Tento album sa zaradil medzi moje najobľúbenejšie v rámci diskografie kapely… 

GHOST - "Impera" - Pre niekoho už príliš komerčné, no u mňa zase zabodovali. Silné štadiónové refrény a silné melódie, kľudne ich nazvite metalovou Abbou. Ja sa teším, že opäť je tu kapela, ktorá má potenciál vypredávať veľké haly. 

MACHINE HEAD - "Of Kingdom and Crown" - Po "Catharsis", ktorý ja osobne považujem za prepadák a nedokázala som ho ani na trikrát dopočúvať do konca, veľmi milé prekvapenie. Trochu mi pripomenul "Blackening", aj keď jeho kvality nedosahuje. 

MEGADETH - "The Sick, the Dying... and the Dead!" - MEGADETH u mňa stále vyhrávajú nad Metallicou, čo sa novej tvorby týka a nový album je skutočne príjemným prekvapením. Silné refrény, melodická pestrosť a znova musím povedať, ako aj v prípade BLIND GUARDIAN, že u mňa subjektívne ide o najobľúbenejší album v ich diskografii za štvrťstoročie. 

OZZY OSBOURNE - "Patient Number 9" - Táto žijúca legenda to stále vie. Album s hviezdnymi hosťami (Zakk Wylde, Robert Trujillo, Tony Iommi, Duff McKagan, Eric Claption) a niekoľkými naozaj vydarenými refrénmi. U mňa sa síce nezaradil k najlepším Ozzyho počinom, ale určite potešil. 

PROTECTOR - "Excessive Outburst of Depravity" - PROTECTOR boli thrashmetalovou kapelou, ktorá ma doteraz skôr obchádzala. Po vystúpení na Gothoome som sa dostala aj k novému albumu a je naozaj výborný. Klasický old school thrash metal v štýle trebárs SODOM s deathmetalovým nádychom. 

RAMMSTEIN - "Zeit" - Prekvapivo len po trojročnej pauze, RAMMSTEIN stavili na svoj osvedčený recept a funguje to ako vždy. Hitové, chytľavé a rázne. 

STRIGOI - "Viscera" - Druhý album projektu Grega Mackintosha s PARADISE LOST ma utvrdil v tom, že v rámci svojich bočných projektov nevie vydať zlý album. Výborná novinka podporená aj výborným koncertom na Brutal Assaulte.

Z našej scény (tiež bez poradia):
APRIL WEEPS - "Cataclastic" - Pestré, emotívne a skutočne silné. Album, na ktorom je stále čo objavovať. 

BLOODY REDEMPTION - "Hit to the Gore" - Skutočná lahôdka pre fanúšikov old school death metalu. Silná, priamočiara a energická. 

DEPRESY -  "Psycold" - Dlhoočakávaný album, prvý po 13 rokoch, sa jednej z našich najväčších legiend skutočne vydaril.
 

Koncerty a festivaly - najsilnejšie a najlepšie show?

Fajo:
Ťažko vybrať jeden koncertný vrchol. Jedným z mnohých bol Vltima Ratio Fest v Brne, kde dominovali MOONSPELL.
Nezabudnuteľné bolo vidieť SWALLOW THE SUN v ich domácom prostredí v Helsinki.

Ďalej spomeniem pražské návraty AMENRA (v apríli v MeetFactory), 
OPETH (v septembri vo Forum Karlín), The CURE (v októbri v O2 arene) 
a konečne SATURNUS s ESOTERIC (v novembri vo Futurum).
Top festivalom zostáva Brutal Assault, ktorý ovládli MERCYFUL FATE.

Martin:
ORANSSI PAZUZU - 30.7. v Alba Julia (festival Dark Bombastic Evening)
SKEPTICISM a VOLA (oboje na festivale Brutal Assault)
SKROL - 13.5. v Bratislave (festival Hradby Samoty intermezzo)
EINLEITUNGSZEIT - 17.7. v Jelšave (festival Hradby Samoty)
SOEN - 18.9. v Bratislave, MMC

Michal Kmeť:
Tento rok som absolvoval jeden koncert (je to dosť bieda, ja viem). Bol to CYTOTOXIN a ich show je vždy zážitok. Budúci rok sa polepším, sľubujem.

Adela:
BENEDICTION - Obscene Extreme
SODOM - Basinfirefest
ASPHYX - Brutal Assault
 

Najkrajšie prekvapenie a hudobný progres?

Fajo:
STRIGOI - Stále čerstvý projekt Grega z PARADISE LOST som objavil vďaka vystúpeniu na Brutale, na ktorý kapela nadviazala kvalitným novým CD "Viscera".
Taktiež spomeniem nové albumy ALUNAH, či MESSA. Z koncertov zase AUTHOR & PUNISHER.

Martin:
BESVÄRJELSEN - "Atlas" (Neznáma švédska skupina ma prekvapila veľmi príjemnou doom/stonerovou nahrávkou.)

Michal Lukáč:
MEDITATION - Cosmic Overdose (Odkedy som napísal recenziu na tento album, viem o kapele to isté ako predtým: nič. To však vôbec nevadí, za 2022 je tento album rozhodne najväčšie hudobné prekvapenie a baví ma stále rovnako.)

Michal Kmeť:
Jednoznačne nový album ARTIFICIAL BRAIN, neviem sa ho nabažiť.

Adela:
Nejde síce o hudobné novinky, ale pre mňa boli prekvapením roka kapely LIK a MIDNIGHT, ktoré som objavila na Obscene Extreme.
 

Najväčšie hudobné sklamanie a úpadok?

Fajo:
Nové albumy AMORPHIS a KREATOR - v oboch prípadoch moje srdcové kapely, ktoré však opäť „točia“ dookola tie isté nápady.

Martin:
Zrušené koncerty DØDHEIMSGARD a MY DYING BRIDE.
Vystúpenia PARADISE LOST a BLOODBATH na Brutal Assaulte.

Michal Kmeť:
Hudobné sklamania nemám, skôr ma mrzí, že už nie som tak pisateľsky aktívny ako predtým.
A tiež predčasný odchod Trevora Strnada z The BLACK DAHLIA MURDER.

Adela:
Aj u mňa to je to novinka AMORPHIS. Najprv to vyzeralo, že do tejto kategórie bude patriť aj nový KREATOR, ktorý ma ale po nejakej dobe začal baviť, no AMORPHIS bol pre mňa najväčším sklamaním, hoci prvý singel znel veľmi sľubne.

Informácie o článku

Uverejnené: 2022-12-29 22:34:46

Prečítané: 1152x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie