Funeral Imperial Feast

Funeral Imperial Feast

Úvodní edice klubového mini-festivalu věnovanému tónům nejpochmurnějším se odehraje přímo na letošní aprílový svátek zlomyslného humoru. Důvody k úsměvu však doom metalem a čerstvě vykopanou hřbitovní hlínou zavánějící slavnost určitě nezavdá.
Jedinečná událost Funeral Imperial Feast zažehne svíce u čerstvě obsazeného katafalku. V onen smutkem protkaný večer 1. 4. 2023 se Praha stane středobodem pohřebního dění lemovaného slzami, bolestí a zádumčivou melancholií.


Je nám velkou ctí, že Funeral Imperial Feast přivítá legendu atmosférického funeral doomu, hudebníka a spisovatele Kostase Panagiotou s jeho PANTHEÏST. Kapela z britského Cardiffu se profiluje svébytnou filozofickou formou zhoubné virtuozity a právem je řazena mezi průkopníky stylu. Pamětníci vzpomenou na první dekádu milénia, kdy jsme měli možnost dvakrát PANTHEÏST v Praze spatřit po boku souputníků Skepticism. Od poslední návštěvy Česka je tak dělí celých patnáct let. 
Mezitím se na šestém, pandemickou situací, pocity akutní marnosti a izolací poznamenaném albu "Closer to God" kapela představila v odlišném hávu, než nabídl jeho předchůdce. O poznání epičtější "Seeking Infinity" zaznamenala návrat k drsnějším kořenům, ale i tak v hudbě PANTHEÏST nadále rezonuje mix progresivních textur, nekompromisního doomu, solitérích ambientních, symfonických a neofolkových nálad. Smuteční průvod „par excellence“.Premiérové vystoupení si u nás v rámci festivalu odbude německý smuteční kult FROWNING. Z nejtemnějších tenat, do nichž jsme byli vtaženi na "Death Requiem", se na novinkovém EP "Of Void" ohlíží drážďanský funebrák Val Atra Niteris nazpět, a tedy vstříc krajinám bezbřehé melancholie. Fatální truchlohra v propastně bolestném kabátku rozpláče i největší tvrďáky. Pomalé a intenzivní hudební obrazy se táhnou jako myšlenka na smrt - nekonečný cyklus, jenž nezná zrození. Chóry ze saské márnice jsou skutečnou exkurzí do úrovní zatěžkaných prožitky z toho nejchmurnějšího, co se může v lidské mysli i za jejími hranicemi odehrávat.

„A všichni zemřeme…“ – Latinské motto ET MORIEMUR rámuje tvorbu dalších mistrů zkázonosné poetiky. Kapela si právem říká o titul jednoho z předních domácích spolků. Ve svém umění rozprostírá impozantní paletu tísnivě naléhavých pocitů v nejlepší tradici evropského doom metalu. To podtrhuje samotná sestava hudebníků, jejichž teskná působiště nalezneme v kapelách jako SSOGE, Self-Hatred či zhynulé veličině Dissolving of Prodigy.
Není divu, že si ET MORIEMUR s aktuálním albem "Tamaší No Jama" i podruhé vzal po křídla v undergroundu respektovaný indický label Transcending Obscurity. A souhrou náhod není ani to, že se na předchozím albu "Epigrammata" svou recitací podílel také K. Panagiotou. Přemýšlivá atmosférická hudba šestice vás první dubnovou sobotu provede světem žalostných stavů a nechá nasát smrtící atmosféru posledních okamžiků člověka. Vše v různorodých exteriérech antického dávnověku či paluby letadla japonských aerolinek krátce před katastrofou, a to v kombinaci s poezií haiku.GOSPEL OF THE FUTURE aspirují na hybatele znepokojivě silného zemětřesení jež meteorologické stanice zaznamenají ten večer na pomezí Žižkova a Vysočan. Surově a nahlas servírovaný sludge s industriálním akcentem je naživo doslova ultimátní zkušeností. Explozivní kondici, s jakou dokáží Moravané neúprosně cuchat nervovou soustavu, zpečetili po dvanácti letech na třetí řadovce "Blowtorch Mankind". Depresivnímu hromobití oddaný kvartet je fascinován zlem a okultismem tváří v tvář apokalyptickým výzvám současnosti. Nelze tak čekat slitování, které by snad posluchače uchránilo od prostupujících kytarových hradeb a dynamických rytmických náloží. 

Takříkajíc přímo z ostatků vsáklých do rakevního dna je nasbíraná kytice písní ve znamení námelové otravy mladého pražského uskupení NÁMÖL. O poznání blíže old school smrtikovu, mísí čtveřice s bestiálním úšklebkem rozkládající se pohřební sliz s absurdními halucinacemi z alkaloidů. Pomalu nastupující opojení eskaluje v ještě pomalejší drama nevyhnutelného konce v pitoreskním chomáči organických žouželí a holubích exkrementů. Aktuálně kapela zakončuje pohřební práce na obskurním debutním demu Zhouba z rakevního dna.

Druhou venkovní stage bude během podvečerní literární a výtvarné části programu zvukově ozvláštňovat dvojice BORNE BY TEMPEST. Rituálně uchopený paleo-blackened dark ambient je další z tváří lidí stojících za projekty Černá Zem a Rárog. Archetypální rytmy navádějí mentální senzory k archetypům temnot a čímsi nezemským ovládané organice. Kult uhle pod Havraní horou v tribálním obřadu po hlasu proudu.
 

Banner


Koncerty zpestří autorské čtení a překlady literární sekce. Podobně tak na vás zapůsobí instalovaná díla umělců s tématikou Funeral Imperial Feast spřízněných.
Akce je výzvou pro hudební fajnšmekry, kteří se vyznají v doom metalu a zároveň pokusem oživit a podpořit scénu specifického metalového stylu, který má u nás silně zapuštěné kořeny od devadesátých let minulého století.

To všechno již 1. 4. 2023 v Praze - Modrá Vopice.
Vstupenky jsou v předprodeji na webu pořadatele. Událost je počtem osob limitovaná.
Časový rozpis najdete brzy na FB události.


Zdroj: Khaaoscope Musick, Obscure Promotion

 

Informácie o koncerte

Názov: Funeral Imperial Feast

Mesto: PRAHA

Klub/miesto: Modrá Vopice

Dátum: 01.04.2023

Začiatok: 16:00

Vstupné: předprodej: 650 Kč / na místě: 1000 Kč

Webová stránka

Kapely

PANTHEÏST - Funeral doom metal (UK)
FROWNING - Funeral doom metal (DE)
ET MORIEMUR - Atmospheric doom/death metal (CZ)
GOSPEL OF THE FUTURE - Sludge/doom metal (CZ)
NÁMÖL - Bestial death/doom metal (CZ)
BORNE BY TEMPEST - Blackened dark folk (CZ)

Názory redakcie

Chýba názor redakcie