MetalGate vydáva 3. díl knižní série o black metalu

MetalGate vydáva 3. díl knižní série o black metalu

Před rokem vtrhly na tuzemský trh hned dvě knihy o black metalu z dílny anglického spisovatele Dayal Pattersona. "Black Metal: Evoluce kultu" a "Black Metal: Předehra ke kultu" měly úspěch u čtenářů i kritiků, proto se nakladatelství MetalGate rozhodlo ve vydávání této série pokračovat.
V českém překladu tak vyšel třetí svazek, jehož název zní "Black Metal: Kult nikdy nezemře". Knihu, která byla v originále vydána v roce 2015, na tuzemský trh vypustilo nakladatelství MetalGate.


„Black metal fascinoval Dayal Pattersona od mládí. Nic se na tom nezměnilo ani později, kdy byl již etablovaným hudebním novinářem píšícím pro světoznámá periodika Terrorizer, Metal Hammer, Decibel nebo Zero Tolerance. Nepřekvapí proto, že se tomuto hudebnímu fenoménu věnoval i ve své knižní prvotině "Black Metal: Evoluce kultu". V českém překladu jsme toto monumentální dílo vydali vloni společně s dodatkem "Black Metal: Předehra ke kultu". Obě publikace měly vynikající zpětnou vazbu, proto jsme rádi k českému vydání připravili i Kult nikdy nezemře,“ popisuje Ondřej Šmejkal z nakladatelství MetalGate.

Celkem kniha nabízí tři části o 19 kapitolách, ve kterých se autor pohybuje po norské a polské scéně a v závěru pitvá depresivní black metal. Prostor tak mají kapely jako SATYRICON, KAMPFAR, WARDRUNA, Arkona, Mgła či Forgotten Tomb. Nutno dodat, že některým souborům se Dayal Patterson věnuje velmi podrobně, takže třeba SATYRICON (a label Moonfog), kteří otevírají první část (o Norsku), se rozprostírají takřka po 25 stranách. Stejně jako u prvních dvou knih nechybí ani kupa fotografií a ukázek obalů alb či demosnímků.Byť se novinka výborně doplňuje s "Evolucí kultu" a "Předehrou ke kultu", dá se zároveň mluvit o samostatné řadě; ostatně nyní vycházející kniha má v podtitulu „díl první“.

„Doufám, že všichni čtenáři ocení průzkum neznámých končin, i když některé z kapitol nevyhnutelně zaujmou více než ostatní,“ píše Dayal Patterson v předmluvě.
„Již v tomto prvním díle najdete kapely, které prostě nejsou čistý black metal, ale které podle mě jsou mnohem objevnější než někteří tradičnější – ale také fádnější – blackmetaloví umělci, kteří mohli být na jejich místě. Osobně si myslím, že tento výběr nejlépe poslouží záměrům tohoto projektu, a doufám, že se čtenáři příliš nepohorší, nebudou-li s mou volbou souhlasit – kromě toho je možné, že skupina, která chybí v tomto díle, se objeví v některém budoucím.“


"Black Metal: Kult nikdy nezemře" má 240 stran a jedná se o paperback. Autorem obálky je Ondřej Šmejkal, o český překlad se postaral Michal Smolka, o sazbu Radek Doleží.
Kniha vychází 14.11. 2022 a je k zakoupení na stránkách MetalGate. Tam si zároveň můžete pořídit i první dva díly, a to buď samostatně, nebo jako celek za zvýhodněnou cenu.
Ukázku z knihy si přečtěte zde.

MetalGate ve vydávání knih o tvrdé muzice bude pokračovat i v příštím roce. Čtenáři se mohou těšit například na biografii PARADISE LOST či pokračování série "Dělníci kovu".


PR: Václav Votruba / Zdroj: MetalGate

Názory redakcie

Chýba názor redakcie