ACHSAR - Septentrionalis

ACHSAR - Septentrionalis

Máme tu ďalšiu slovenskú kapelu, ktorá sa dočkala vydania debutového dlhohrajúceho nosiča. V prípade ACHSAR z okresu Levice to bola naozaj dlhá cesta, na druhej strane pre Gothoom Productions istotne ďalšia partia talentovaných ľudí, ktorým pomohli v dobrom svetle. Ale poďme postupne…

CD "Septentrionalis" (v preklade "Severný") ma na úvod mierne šokovalo svojím obalom, ale to len z dôvodu do očí bijúcej oranžovej. Hudba, akou sa ACHSAR prezentujú, si zasluhuje dôstojnejší artwork, ide totiž o dôkladne prepracovanú zmes metalových ód, prevažne na radosť, kde má hlavné slovo melodika. Keď hovorím hlavné, tak pri inštrumentálnej zložke doslova. Gitary sa hrajú, sem-tam privodia veselosť, sem-tam melanchóliu a síce sa tu nejedná o žiaden svetový progressive, ale na jednotlivých motívoch si tvorcovia dali záležať. Možno by nebolo na škodu niektoré z nich potiahnuť dlhšie; najmä v prvej polovici albumu sa vám totiž stane, že daný song skončí akosi priskoro, ešte než ste si ho stačili poriadne užiť. Jasné, poviete si, veď 3,5 - 4 minúty je celkom postačujúca dĺžka. Hudba ACHSARovcov je však epická, ak viete, čo tým myslím.Celé dielo spája jeden príbuzný motív, točiaci sa zrejme okolo statočných hrdinov bojujúcich v podzemných kobkách ("Lost In Dungeons Of Ungor-Hel") , získavajúcich si na svojich cestách slávu ("Glory Ride"), či len tak popíjajúcich v krčmičke ("Old Tavern Song"). To celé nám páni prerozprávali s vokálmi extrémnymi, hymnickými, v podstate spevavými, ale neraz aj hovoreným slovom, pričom hlavný spevák Milan Krištofík si veľkú pochvalu zaslúži jednak za výbornú angličtinu, ale i za celkový vokálny prednes a frázovanie. 

Špeciálne ešte musím spomenúť pomalú, temnú, ba až baladickú "In Dark Remembrances", ktorá vám dokáže, že hudba ACHSAR, hoci sa to môže zdať, nie je celá na jedno kopyto. Na ploche 42 minút tu máte 12 skladieb, tak je len na vás, ktorú si u našich dnešných hrdinov vyberiete za ich charakteristickú.

8 / 10

Tracklist

01. In Regio Septentrionalis
02. Glory Ride
03. Praedictum Ex Tenebrae
04. Shadowless
05. New Heroes Rise
06. Old Tavern Song
07. Through Waters Untamed
08. Lost In Dungeons Of Ungor-Hel
09. In Dark Remembrances
10. Sign Of Light
11. March Of Terror
12. Anthem

Zostava

Milan Krištofík - vokály, bicie
Anton Kalmancai - gitara, vokály
Michal Ag - gitara, vokály
Rado Ethral Botka - klávesy
Ján Nilaš - basa

Informácie o albume

Žáner: Epic Melodic Death Metal

Dátum vydania: 01.06.2014

Typ: CD

Dĺžka: 41:43

Vydavateľstvo: Gothoom Productions

Webová stránka: http://achsar.bandcamp.com

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2014-07-01 00:05:40

Prečítané: 1901x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie