AMORPHIS - Under The Red Cloud

AMORPHIS - Under The Red Cloud

Nový album nám v roku 2015 servírujú aj AMORPHIS. "Under The Red Cloud" je v poradí už dvanásty dlhohrajúci zásek fínskych náladotvorcov, tak sa naň poďme pozrieť.

Začnem tým, že hoci patria Holopainenovci k mojim top obľúbencom, ich hudbu mám dlhodobo problém zaškatuľkovať, čo platí aj v tomto prípade. Horšie je, že mám už od úvodu (doska začína titulnou skladbou) pocit, že ponúkané postupy som u týchto Fínov veľakrát počul. Je ale dôvod na výraznejšiu kritiku? Keď sa obzrieme do histórie, AMORPHIS sa dlho vyvíjali, takpovediac založili vlastný štýl, prešli do progressu, začali experimentovať i zmäkli, napokon si vzali z každej éry to najlepšie, udomácnili sa vo svojej vlastnej obdobe melodic metalu a snáď ani nie je dôvod, aby dnes niečo menili.

Máme tu skúsený gitarový dvojzáprah, ktorému velí Esa Holopainen so svojimi precítenými melódiami, vybrnkávačkami i sólami. Tomi Koivusaari už tradične len sprevádza, ale samozrejme bez chyby. Neopomeňme ani klávesáka Santeriho - ten mal opäť plnú hlavu nápadov a práve z nej pochádzajú podľa mňa dve najsilnejšie pecky, "Bad Blood" a "Death Of A King". Obrovskú zásluhu na ich majestátnosti má však pán spevák Tomi Joutsen. Tohto frontmana je zbytočné dookola hodnotiť (chváliť), radšej si ho vypočujte! Je to práve on, kto u mňa symbolizuje rozmanitosť súčasných AMORPHIS: neuveriteľne čisté spevy, growling, no aj harsh vokály. To všetko má zvládnuté na výbornú a zaslúži si absolutórium. Mimochodom, čisté tentoraz nad extrémnymi neprevažujú, je to možno 50/50. Ako hosť sa objavila aj dáma menom Aleah Stanbridge.
Keď už spomíname rozmanitosť, tak na "Under The Red Cloud" nájdete poriadnu dávku melodeathu ("The Four Wise Ones"), vyslovene „user friendly“ hit vhodný do rádia (klipovka "Sacrifice"), folk metal, aký by sa hodil aj do ELUVEITIE ("Tree Of Ages"), ba dokonca melódie sťaby vystrihnuté z Blízkeho východu.Čo sa textov týka, nie som si istý, či a aký motív z Kalevaly bol pre tentokrát použitý. Asi sa to melodikov z krajiny tisícich jazier spýtam priamo naživo, 13. decembra v Bratislave.
Isté je, že "Under The Red Cloud" vďaka produkcii Jens Bogrena ponúka širokú paletu melodiky, prepracované nápady, svižné tempá i atmosféru. A vyslovene nudné momenty len zriedka. Nech sa AMORPHIS opakujú, koľko chcú, vždy pridajú čosi nové a ja im to vždy zhltnem aj s navijakom. 

9 / 10

Tracklist

01. Under The Red Cloud
02. The Four Wise Ones
03. Bad Blood
04. The Skull
05. Death Of A King
06. Sacrifice
07. Dark Path
08. Enemy At The Gates
09. Tree Of Ages
10. White Night

Zostava

Tomi Joutsen - vokály
Esa Holopainen - sólová gitara
Tomi Koivusaari - rytmická gitara
Santeri Kallio - klávesy
Niclas Etelävuori - basa, vokály
Jan Rechberger - bicie

Informácie o albume

Žáner: Melodic Death Metal

Dátum vydania: 04.09.2015

Typ: CD, LP

Dĺžka: 49:58

Vydavateľstvo: Nuclear Blast

Webová stránka: http://www.amorphis.net

Krajina: Fínsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2015-09-24 19:22:17

Prečítané: 1252x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie