BLACK VOID - Antithesis

BLACK VOID - Antithesis

Lars Are Nedland (SOLEFALD, BORKNAGAR, AGE OF SILENCE) minulý rok prekvapil projektom WHITE VOID, v ktorom prepojil osemdesiatkový hard rock s moderným zvukom. Samozrejme s jeho spevom a hudobným cítením to nabralo avantgardný nádych. Začiatkom tohto roka nám predstavil prvú skladbu jeho agresívnej dvojičky BLACK VOID. Autor ich považuje za samostatné kapely, ktoré sú personálne previazané. Hudobne sú ale výrazne kontrastné. WHITE VOID bol viac melodický a tematicky trocha absurdný. Jeho mladší brat je naopak viac agresívny, nihilistický a neodbytný.

BLACK VOID v sebe spája punkovú rebéliu a divokosť severského black metalu. Dali by sa tu nájsť paralely s tvorbou KVELERTAK, no to by tu nemohol pôsobiť Lars. Jeho melodický spev výrazne mení atmosféru nahrávky a robí z nej punkovú verziu hybernujúcich SOLEFALD. Zároveň ako autor hudby neostáva len pri dvoch hudobných žánroch, ktoré sú tu dominantné. Okrem nich tu vystopujete prvky hard rocku, heavy metalu ako aj black´n´rollu. Pri pozornom posluchu v skladbách objavíte aj nenápadné klávesy, ktoré sú dosť atypické pre tento žáner. Na druhej strane tu nehrajú tak významnú úlohu ako vo WHITE VOID. Skôr len jemne dokresľujú výsledný zvuk.Lars na nahrávke nespieva len melodickým hlasom ale aj agresívnejším blackovým chraplákom. Ten dokonale zapadá do tejto hudby a slušne ju nakopáva. No jeho melodický vokál je tá pridaná hodnota, ktorá robí túto hudbu výnimočnú a farebnú. Vďaka nemu to proste nasalo tú bláznivú a uletenú atmosféru jeho domovskej kapely. Zároveň je jeho hlas istým spôsobom snobský a vznešený, čo je vlastne protiklad voči punkovej filozofii. Ale o ňu tu až tak nejde, pretože punk tu zastáva primárne hudobnú rolu.

Nahrávka ubehne ako voda a nedá vám šancu sa pri nej nudiť. Deväť piesní na ploche 38 minút je formát odpovedajúci punkovej strohosti. Ak by som si mal vybrať jednu pieseň z albumu, tak by to bola určite "Nihil". Je to zrejme najrýchlejšia pieseň a dokonale reprezentuje aj lyrickú zložku. Tá je totiž celá o nihilizme, ktorý svojho času definoval Friedrich Nietzsche. Určite by bol hrdý na popevky ako „Zem nemá medzi hviezdami zvláštne miesto“ alebo „Neexistuje boh, z ktorého by mohla vyrásť morálka“. Nahrávku si Lars nahral v domácom štúdiu, o mix a mastering sa postaral jeho kolega z BORKNAGAR, Øystein G. Brun. A aby som nezabudol, na albume hosťujú dvaja speváci, Sakis Tolis (ROTTING CHRIST) a Hoest (TAAKE).BLACK VOID je ďalším projektom talentovaného Lars Are Nedlanda, ktorý stojí za vypočutie. Energická zmes punku a black metalu funguje okamžite a nepotrebujete k nej žiadnu prípravu. Nedávno som sa dočítal, že Lars má už nachystaný nový materiál pre oba projekty. Začínajú nám zrejme "postcovidové" hody.

8 / 10

Tracklist

1. Void
2. Reject Everything
3. Death to Morality
4. Tenebrism of Life
5. No Right, No Wrong
6. It's not Surgery, it's a Knife Fight
7. Explode into Nothingness
8. Nihil
9. Dadaist Disgust

Zostava

Lars Are Nedland - vokály, klávesy
Jostein Thomassen - gitary
Tobias Solbakk - bicie

Informácie o albume

Žáner: Black Metal/Punk

Dátum vydania: 27.05.2022

Typ: CD, LP

Dĺžka: 38:30

Vydavateľstvo: Nuclear Blast

Webová stránka: http://blckvod.bandcamp.com

Krajina: Nórsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2022-06-06 16:33:27

Prečítané: 436x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie