BRUTAL TRUTH - End Time

BRUTAL TRUTH - End Time

Je tu druhý post-comebackový album titanov americkej a svetovej grindcoreovej scény, tak sa pozrieme, s čím veteráni BRUTAL TRUTH prišli. Dan Lilker (basgitara), Kevin Sharp (vokály), Rich Hoak (bicie) a Erik Burke (gitara) dali dokopy 23 skladieb v celkovej dĺžke, aká vás bude desiť len dovtedy, kým nezistíte, že „Control Room“ je ďalšia už typická a pre mňa zľahka nevtipná vyše štvrťhodinová zvuková koláž, tentokrát v mierne stráviteľnejšej podobe jammujúcej industrial/noise/grindovej improvizácie premiešanej kadejakými ruchmi a pazvukmi. 

Klasické skladby sú pokračovaním evolúcie, ktorou BT prešli od „Need To Control“, nasledovníka dodnes nikým neprekonaného debutu „Extreme Conditions...“, ktorý bol „len“ nesmierne šťavnatou grindcoreovou víchricou s malým vplyvom death metalu. Rokmi sa na grindcoreový základ nabalila kopa disharmónie, tvrdého gitarového industrialu a noisu, čím hudba kazateľov surovej pravdy nabrala na pestrosti a mnohotvárnosti, ale rozhodne nie na stráviteľnosti. V zásade klasicky nie veľmi dlhé grindovačky potrebujú veľa posluchov, počas ktorých v každej z nich nájdete mnoho zaujímavých pasáží a vyhrávok, ktoré dokopy tvoria divoký, ale v zadnom pláne organizovaný a dosť technicky podaný grindcoreový chaos. Disharmonické, až nervy trhajúce agresívne úseky často striedajú svojsky harmonické či melodické party, a pokiaľ ide o pomalšie pasáže, viaceré z nich by robili časť akejkoľvek sludge-coreovej bande. V Kevinových vokáloch už dávno nie je po deathmetalových registroch ani stopy, texty a refrény podáva hlavne v revaných a vrieskaných, občas psychoticky ladených polohách. Celkovo je po aranžérskej i kompozičnej stránke hudobný materiál poriadne nahustený tak, že bežného poslucháča môže aj odradiť, ale to by bola chyba. Treba si nájsť čas, popočúvať a objavovať. Prinajmenšom preto, že potom aspoň dotyčný bude vedieť, kvôli čomu vlastne na prípadnom koncerte lezie do pitu.

Zhrnul by som to asi takto – máloktorá extrémna banda dokáže povedať niečo nového alebo aspoň zaujímavého aj po 21 rokoch existencie. BRUTAL TRUTH sa to na novinke celkom darí. 

8 / 10

Tracklist

1. Malice
2. Simple Math
3. End Time
4. Fuck Cancer
5. Celebratory Gunfire
6. Small Talk
7. .58 Caliber
8. Swift and Violent (Swift Version)
9. Crawling Man Blues
10. Lottery
11. Warm Embrace of Poverty
12. Old World Order
13. Butcher
14. Killing Planet Earth
15. Gut-Check
16. All Work and No Play
17. Addicted
18. Sweet Dreams
19. Echo Friendly Discharge
20. Twenty Bag
21. Trash
22. Drink Up
23. Control Room

Zostava

Dan Lilker - basgitara
Kevin Sharp - vokály
Richard Hoak - bicie
Erik Burke - gitara

Informácie o albume

Žáner: Grindcore/Death Metal

Dátum vydania: 27.09.2011

Typ:

Dĺžka: 53:47

Vydavateľstvo: Relapse Records

Webová stránka:

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2011-10-06 00:14:08

Prečítané: 1878x

Autor: Martin Lukáč

Martin Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie