ENISUM - Seasons of Desolation

ENISUM  - Seasons of Desolation

Ak by sa ma niekto na začiatku roka opýtal, na aký album sa teším tento rok najviac, tak jedna z volieb by určite bol nový album Talianov ENISUM. Je síce celkom problematické povedať, koľko nahrávok už vydali, ale tak vzhľadom na to, že prvých päť sa asi ani zohnať nedá a nie sú o nich nejaké informácie, napíšem, že toto je tretia. Na oslavný deň Zeme uzrel svetlo teda aj, zatiaľ posledný, album s názvom "Seasons of Desolation".

Ak by som porovnal dve predchádzajúce "Samoht Nara" a "Arpitanian Lands", tak najväčší rozdiel bol v ženskom speve, ktorý hudbe ENISUM dodal nový rozmer a dúfal som, že bude použitý aj na novinke. Je! "Arpitanian Lands" ma kedysi posadil na zadok a predpokladal som, že s "Seasons of Desolation" to nebude inak. Nuž. Obávam sa, že až také to teraz nebude. Všetky esencie ako pri predchádzajúcom tam sú. Len čakal som niečo nové. Tak ako nasadenie ženského spevu pri predchádzajúcom albume, teraz na novom mohol byť napr. alpský roh. Teda aby bolo jasné, ENISUM a ich tvorba čerpá z Álp, takže tu hľadajte aj dôvod, prečo spomínam tento netradičný hudobný nástroj. Jedna z nových vecí, teda asi jediná, je väčšie sa pohranie s každým songom. Hudba Talianov už nie je až taká priamočiará ako kedysi.

Na ploche skoro presne hodiny sa nachádza 10 kúskov atmosferického black metalu, ktorý by občas splnil rockové parametre. Nerobím to príliš rád a často, ale ak by som mal vybrať jeden a najlepší song, tak by to určite bol "Nameless Sadness". Tu sa skĺbia všetky zložky ENISUM do jednej a vznikol z toho úžasný celok. Od rockovej pasáže, k blacmetalovej blasfémií, cez hypnotizujúci ženský spev až po výbornú hru bicích. Takýchto songov by to chcelo viac. Škoda.

Čo mi je na Talianoch sympatické je, že vydali aj rozšírenú verziu (už je ale vypredaná), ktorá obsahuje aj nápoj zvaný Génépi. To je bylinkový likér, takže omladina sa mohla pripiť, v prípade, že ukecala rodičov "Tato kúp mi toto luxusné balenie Enisum". Novinka vychádza pod Avantgarde Music.

Sklamaný síce nie som, ale čakal som o niečo viac. Takto môj najobľúbenejší album ostáva "Arpitanian Lands". Ak však máte radi atmosferický black metal, s príchuťou rocku a najmä bez elektroniky, tak určite hudbu ENISUM skúste.

8 / 10

Tracklist

1. Autumn of Melancholy
2. Road to My Home
3. Seasons...
4. ...of Desolation
5. Snow Storm
6. Balance of Insanity
7. Nameless Sadness
8. Obscure Depths
9. Dead Star
10. Lake of Tears

Zostava

Lys - gitara, spev
Leynir - basa
Dead Soul - bicie
Epheliin - ženský spev

Informácie o albume

Žáner: atmosferický black metal

Dátum vydania: 22.04.2017

Typ: CD

Dĺžka: 60:38

Vydavateľstvo: Avantgarde Music

Webová stránka: https://www.facebook.com/enisum

Krajina: Taliansko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-06-10 12:22:18

Prečítané: 1190x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie