FEED THE RHINO - The Silence

FEED THE RHINO - The Silence

Fúúúúú, tak tomuto hovorím jazda! Hneď môj prvý pocit z tejto nahrávky ma katapultoval na úplný začiatok filmového kultu „Fast And Furious“, ktorého soundrack tvorili okrem moderných komerčných vecí pre masy aj rockovo ladené pecky,  aké sú na jazdu 500-koňovými mašinami priam stvorené. O akési tvrdé podmazy sa tam vtedy starali US rockeri Saliva, známi svojimi perfektne priechodnými gitarovými linkami a experimentami, ktorými rockovú muziku fajne oživujú. Samozrejme, že nostalgia zahrala na struny a tak som pridal volume a započúval sa do štvrtého albumu FEED THE RHINO, aby som načerpal opäť trochu iný typ energie.

Podstatou znenia tejto kapely je extrémne ťažké silové pole. Každý riff na albume znie ťažkotonážny, no vo svojej podstate je to len rocková linka s totálne hutným zvukom. Je to akoby sa stal malý chlapec Golemom. Obrovská masa silného gitarového zvuku, ktorá človeka posadí na riť. A to je pre takéto hudobné zameranie naozaj veľmi dobrý prvok. Album „The Silence“ však do mňa s chuťou aplikoval aj ďalšie dávky poriadnych striel. Rytmické sekcie sú príjemne čitateľné, no zároveň s nimi na celom albume operujú vynikajúce a hlavne vyspelé gitarové vyhrávky a sóla, ktoré vytvárajú melodické reťazce približujúce sa až k progresívnym stavom. Keď je do nich napasovaný melodický chlapský spev, vytvára to nenormálne silný zväzok, ktorý je hutný a tvrdý, no zároveň si udržuje akési rock´n rollové pozadie. Hardcore prvky tvoria neoddeliteľnú súčasť každej skladby, keď sa votrú práve medzi tie gitarové pasáže, ktoré sú nasiaknuté jemnejšou melodikou a rozbijú ju tak svojou údernou energiou, frázovaným vokálom a skákavou rytmikou. FEED THE RHINO však prvky metalu, rocku a hardcoru namixovali luxusne. Na povrch skladieb z ohromne majestátnym zvukom vychádzajú aj emotívne pasáže, ktoré majú dušu a čo je snáď najlepšie, dajú sa zapamätať a počúvať.

Zdá sa, že FEED THE RHINO stúpajú s každým svojim albumom a práve do „The Silence“ som vstúpil s panenskou dušou. Absolútne ma pohltila emotívna skladba „Losing Ground“, ktorá je akoby nočným spoločníkom udržujúcim človeka a jeho dušu pri živote vytrhávajúc z neho chladné a zlé myšlienky. Práve obrovská zvuková kulisa tu pulzuje tak, akoby do človeka vošla celá kapela a lomcovala ním zvnútra. Nahrávky tohto typu milujem práve keď dokážu vyjadriť pocity, túžby… nasmerovať, nabiť energiou, no zároveň pohladiť a dušu človeka vystužiť oceľou. „The Silence“ je album, ktorý je silným reprezentatívnym albumom vhodným aj pre tých, ktorí nad metalovým žánrom krútia hlavou a ich dôvera voči nemu je nulová. Títo chalani z Britských Ostrovou sú schopní ísť do TV, strhnúť na svoju stranu mnohotisícovú halu, no aj v teple domova očistiť telo a dušu. Century Media Records sa už nejaký čas derú do mainstreamovo zameraných oblastí a práve tento počin má predzvesť k tomu, aby na ich cestu pribudol ďalší panel. Je totiž totálne špičkový! Plný zvratov, obsahuje tony peckových riffov, hutný zvuk, no aj melancholický tunel, na konci ktorého Ti gitarový riff rozbije lebku, aby Ťa zobudil do poriadneho rock/metalového šialenstva!

10 / 10

Tracklist

01. Timewave Zero (4:11)
02. Heedless (3:33)
03. Losing Ground (4:13)
04. 68 (3:08)
05. All Work And No Play Makes Jack A Dull Boy (3:33)
06. Yellow And Green (3:23)
07. Nerve Of A Sinister Killer (2:57)
08. Fences (3:38)
09. The Silence (3:47)
10. Lost In Proximity (3:21)
11. Featherweight (4:20)

Zostava

Lee Tobin - Vocals
James Colley - Guitars
Chis Kybert – Drums
Oz Craggs – Bass
Sam Colley - Guitars

Informácie o albume

Žáner: Metal/Rock/Hardcore

Dátum vydania: 16.02.2018

Typ: CD

Dĺžka: 40:03

Vydavateľstvo: Century Media Records

Webová stránka: http://www.feedtherhino.co.uk

Krajina: Veľká Británia

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-01-18 15:19:48

Prečítané: 1923x

Autor: Ďuro "Immortal" Haríň

Ďuro

Názory redakcie

Chýba názor redakcie