HALLATAR - No Stars Upon The Bridge

HALLATAR - No Stars Upon The Bridge

Na jar minulého roka prišla smutná správa o úmrtí speváčky Aleah Liane Stanbridge, ktorá pôsobila v skupine TREES OF ETERNITY aj so svojím dlhoročným partnerom Juha Raiviom (SWALLOW THE SUN). Po tom, ako prehrala nerovný boj so zákernou rakovinou, Juha začal zhromažďovať jej básne a rozhodol sa na jej počesť vydať tento hudobný počin. Materiál zložil vo veľmi krátkom čase a na jeho nahrávanie si zavolal bubeníka Gasa Lipstick (HIM) a speváka Tomiho Joutsen (AMORPHIS). Hudobne ide o jednoduchý priamočiary doom metal, založený na temných a melancholických melódiách vykresľujúcich tento tragický príbeh. V hudbe HALLATAR sa miesi melanchólia, smútok, beznádej a bezmocnosť voči krutému osudu milovanej osoby. Nedokážem si predstaviť, čím všetkým si musel Juha prejsť, no tuším, čo pri tom musel pociťovať.

Tá hudba je tým nasiaknutá a opäť sa potvrdilo, že najlepším korením akejkoľvek hudby sú emócie. A v tomto prípade sú tak hmatateľné, až to miestami mrazí. Najväčším nositeľom týchto emócií je Tomiho spev, ktorý exceluje vo všetkých jeho polohách. Jeho čisté vokály sú clivé a nesmierne precítené, naopak jeho hrdelný spev trhá srdce a trpí neznesiteľnými mukami. A nie je sa čo čudovať, veď Tomi sa takisto poznal s Aleah a zaiste ho jej odchod zasiahol tiež. Mimochodom, jej anjelský hlas môžete počuť na poslednom albume AMORPHIS - "Under The Red Cloud" hneď v troch skladbách. Jeden z vrcholných okamžikov celej nahrávky je skladba "My Mistake", v ktorej si Tomi zaspieval duet so speváčkou Heike Langhans (DRACONIAN). A tu máme ďalšiu osobu, ktorá bola Aleah veľmi blízka a okrem iného obe pochádzali z Kapského mesta. Heike tu spieva akoby už bola na druhom brehu rieky, zmierená a vyrovnaná s osudom. Naopak Tomiho vokál opäť evokuje bolesť a bezmocnosť. Pod recenziou nájdete odkaz na videoklip k tejto skladbe, ktorý si určite pozrite. Najemotívnejší moment celého albumu však prichádza v záverečnej skladbe "Dreams Burn Down". Tá začína kostolnými zvonmi, chorálmi a môžete v nej počuť spev samotnej Aleah. Predpokladám, že tento spev bol určený na jej sólový album, ktorý chce Juha v blízkej budúcnosti vydať. Jej krehký spev znejúci z druhého sveta v kontraste s Tomiho growlom uzatvára túto hlbokú spoveď človeka, ktorý sa v samote ocitol na križovatke svojho života.

Táto hudobná katarzia ma oslovila svojou autenticitou a množstvom silných emócií. Ich účinky sú ohromujúce a prudko návykové. S každým ďalším vypočutím albumu do mňa prenikajú hlbšie a hlbšie. Pre mňa zatiaľ najlepší doomový album roka.

9,5 / 10

Tracklist

1. Mirrors
2. Raven's Song
3. Melt
4. My Mistake
5. Pieces
6. Severed Eyes
7. The Maze
8. Spiral Gate
9. Dreams Burn Down

Zostava

Juha Raivio - gitara, basa, klávesy
Tomi Joutsen - vokály
Gas Lipstick - bicie

Informácie o albume

Žáner: Atmospheric Doom/Death Metal

Dátum vydania: 20.10.2017

Typ: CD

Dĺžka: 40:28

Vydavateľstvo: Svart Records

Webová stránka: http://hallatar.bandcamp.com

Krajina: Fínsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-11-15 14:00:00

Prečítané: 2023x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie