KASSAD - London Orbital

KASSAD - London Orbital

Priznám sa, že o tom, ako by hudba KASSAD fungovala naživo, nemám ani zdania, avšak ako podmaz v práci funguje dokonalo. Pomalé rozťahané melódie, ktoré sa zakorenia vo vašej hlave a vyrastie z nich pevný košatý strom. Z neho si časom odtrhnete sladké ovocie a pustíte opäť play ... tento paradox resp. slovný zvrat (strom resp. ovocie) však pochopíte ak si prečítate celú recenziu a najmä si "London Orbital" vypočujete.

KASSAD pochádzajú z Londýna a to je takmer všetko, čo sa dá o tejto kapele nájsť. Zostava neznáma, album "London Orbital" je druhý v poradí, plus jedno EP a rok vzniku by mohol byť 2014. Kapela svoju hudbu označuje ako "Black metal from London". Osobne s týmto označením príliš nesúhlasím, pretože od klasického black metalu to má naozaj ďaleko. Ani taká všeobecná škatuľka "post-black metal" nevystihuje KASSAD úplne presne. Našiel som však označenie "urban black metal" a to mi pasuje úplne skvele. Pre rozšírenú predstavu dajme tomu, že sa jedná o "depresívne atmosféricky ladený pomalší melodickejší black metal s funeral prvkami". Zvláštna škatuľka, uznávam, ale poďme si to rozdeliť na drobné.

Tá depresívnosť spočíva najmä v speve resp. akomsi podivnom "utopenom" škriekaní a opakujúcich sa nosných témach, ktoré by slabšieho jedinca možno dostali do depresie. Ja som však silný mladý muž (hehe) a tak sa v nich priam rochním. Atmosféra je priamo uvedená aj v tom slove "urban" (mestský), kde sa vyskytujú pomalšie pasáže, striedajúce sa s rýchlejšími. Presne ako keby ste sa pohybovali po Londýne. Tu a tam je mrakodrap, inde menšia odpočinková zóna, prípadne Temža s nekonečne plaviacou sa vodou. Prší, svieti slniečko, je pod mrakom. Tam kde iné kapely pri pomalších pasážach strácajú silu a ich hudba je akási "slabšia", tak tu práve KASSAD exceluje. Napr. taká "The Hope", začína pomaly, jemne, aby po chvíľke nabrala silu a rozbehla sa vpred, pričom neustále používa motív z úvodu skladby. Melódie sa objavujú, strácajú a znova objavujú. Presne ako vlnky na Temži. Black metal asi rozoberať netreba, samozrejme nehľadajte nič také ako v Škandinávií. Skôr by som išiel cestou VIOLET COLD, SORROW PLAGUES atď.. Nuž a ostávajú nám funeral prvky. Tie sú takmer hmatateľné v každej sekunde, pretože zvyčajne atmosféra "London Orbital" pôsobí dosť ťaživo a "valí" sa dopredu len veľmi pomaly, avšak s veľkou nezastaviteľnou silou.

5 songov na ploche skoro 40 minút. Najkratšia je "The Concrete" (v preklade betón, už viete prečo urban pasuje skvelo?) a tie zvyšné sú nad 7 minút. Toto určite nie je hudba na nejaký festival, príliš si to neviem predstaviť. Pri pomalých pasážach by metalisti nevedeli čo majú robiť a pri rýchlych by zase v pomykove bol zvyšok. Toto je hudba do práce alebo si ju viem predstaviť počúvať ju chodiac väčším mestom. Túlajúc sa stretávate ľudí, jeden na vás pôsobí milo, druhý uponáhľane, tretí ošumelo. Zaujímavosťou je to, že klasický text sa vyskytuje v prvých dvoch veciach. Tretia a piata je vlastne komplet inštrumentálna a v štvrtej sa ozývajú iba nejaké nesúrodé depresívne škreky. Album vydalo kanadské vydavateľstvo Hypnotic Dirge Records, ktoré umiestnilo celý album aj na ytb a taktiež aj na bandcamp. To je samozrejme výborné, avšak chybička se vloudila a tak posledný song "The Hollow" sa v ytb verzii nevyskytuje a album síce má 5 skladieb, ale "The Hopeless" sa tam nachádza 2x. V bandcamp verzii je všetko v poriadku, prípadne aj v rôznych pirátskych ytb verziách.

Autor o svojej hudbe napísal: "Chcel som vytvoriť hudbu pre budúci Londýn, ten v ktorom ožili monolity zo skla a betónu, aby presadili svoju zlovoľnú kontrolu nad miliónmi ľudí, ktorí medzi nimi žijú a pracujú. Pracovníci cestujú medzi obrovskými tieňmi týchto budov, v tuneloch a transportných systémoch ťahajúcich sa pod zemou alebo v najkratších útržkoch slnka, ktoré ešte nie sú zatemnené. Ak správne zakloníte hlavu a pozriete sa na mesto správne, tak môžete vidieť svetlo meniace sa na tmu."

Depresívne? Určite. Skvelé? Taktiež! Avšak ako celkovo na vás pôsobiť táto hudba je len a len na vás. Ja osobne si vyberám pozitívny motív s istými temnejšími prvkami, avšak krásne do seba zapadajúci koncept.

8,5 / 10

Tracklist

1. The Boundary
2. The Concrete
3. The Hope
4. The Hopeless
5. The Hollow

Zostava

neznáma

Informácie o albume

Žáner: Black Metal

Dátum vydania: 10.01.2020

Typ: CD

Dĺžka: 38:43

Vydavateľstvo: Hypnotic Dirge Records

Webová stránka: http://www.kassadband.co.uk

Krajina: Anglicko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2020-02-20 14:42:25

Prečítané: 469x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie