MALLEPHYR - Womb of Worms

 MALLEPHYR - Womb of Worms

V roce 2016 se s debutovou deskou “Assailing the Holy” a velmi intenzivními koncerty skloňovalo jméno MALLEPHYR velice často. Kapela nahrála kvalitní skladby, fungující jak na samotné nahrávce, tak na koncertním pódiu, a spolupráce na materiálu se svými kořeny rozrostla až za hranice naší země, a to k labelu Mad Lion Records a umělci Rafaelovi Tavaresovi, který kreslil zlověstné výjevy pro skupiny jako AZAGHAL, BLOOD RED THRONE či REV 16:18.
Nahrávka “Assailing the Holy” kvalitou nedefinovala “startovní” album umělce, neboť svojí formou přesahovala začátečnické formy vyjádření, jako je hledání sebe sama (rozervanost výrazu či okaté kopírování ostatních) či amatérismus, ať už v komponování či nahrávání. MALLEPHYR je sice mladým jménem, avšak jménem složeným ze zkušených muzikantů, což se podepsalo na cílevědomosti a zručnosti v muzikantských kruzích.

To se podepsalo i na nahrávce aktuální - “Womb of Worms”. Album je odlišné odrůdy černé oproti debutu a doslova dýchá hudební profesionalitou a jasnou srovnaností v tom, co MALLEPHYR vlastně chtějí. “Womb of Worms” je dílem působícím jako hnijící lidská tělesná schránka, jíž prolézají ohavní červy a tvoří své tunely až na kost. Za pomoci podzemního zvuku, který je na jednu stranu nevýrazný, na stranu druhou smrdutý a záhrobní, tvoří MALLEPHYR na desce stopy s důrazem na temnou atmosféru, která rozhodně nemá být příjemná. Ubylo death metalu a agrese, která je sice stále přítomna, avšak kapela ji drží pevně za otěže a ovládá tak, jak sama chce. Dílo je tedy promyšlené a klade důraz na rafinovanost postupů. Stejně jako pódiová prezentace kapely již není tak odvázaná, tak “Womb of Worms” je stejně takové. Album se provrtá do vaší lebky moderními postupy - tedy lehce disharmonickými riffy a dynamicky se proměňujícími motivy s náklonem k techničtějšímu výrazu (v rámci black metalu) a s pocitem absolutní promyšlenosti každého postupu s přesahem k neočekávaným aspektům rozmanitosti v podobě čistého zpěvu ve skladbě W.Y.I.D., při němž nasávám okultní vůně kadidla a vonných tyčinek. Ano, inspirace okultním žánrem tu je, nebo příklon k němu, ale spíše bych zde hledal misantropii a agresi vůči lidskosti.
Co se týče výše zmíněného úbytku death metalu, nahrávka je spíše black metalovou, a to zejména díky Opatovi, který zde dává přednost skřekům a různým chraplákům pro posílení černé atmosféry. Tudíž nové prvky přibyly, staré byly zapomenuty, ale tedy ne zcela.

“Womb of Worms” je nahrávkou moderní i old schoolovou, a to vše je uloženo v jednom balení. Hrobařská prohnilá produkce boří skladby do bahnité atmosféry, avšak zároveň je na můj vkus příliš plochá a nevýrazná, bez sebemenšího prostoru. Jako by byl posluchač vložen do žaláře a při výkřiku se ozvěna nenavrátila k jeho uším. MALLEPHYR již nepůsobí jako utrženi ze řetězu, naopak se svoji agresi naučili ovládat a využívat promyšleně, stejně jako své skladatelské nápady a postupy. Proto “Womb of Worms” není takový nemilosrdný masakr, jako tomu bylo v případě debutové nahrávky. Těšit se však můžete na opojně temné nálady a technicky moderně pojatý black metal s náznaky disharmonické pokřivenosti ovlivněné příklonem k hudební mystice.

7,5 / 10

Tracklist

1. The Temple of Nothingness
2. Towards the Interminable Hatred
3. The Absolute Inner Genocide
4. W.Y.I.D.
5. Womb of Worms I
6. …Just a Fraction Remains to Be Forever Ruined… the Deliverance is Near…
7. Womb of Worms II

Zostava

Opat - kytara, vokály
Adam - kytara
Sinneral - basa
Tom - bicí

Informácie o albume

Žáner: Black/Death Metal

Dátum vydania: 29.10.2018

Typ: CD

Dĺžka: 38:14

Vydavateľstvo: Murderous Production

Webová stránka: http://www.facebook.com/mallephyr

Krajina: Česko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2019-02-08 00:00:00

Prečítané: 1402x

Autor: Radek Chlup

Radek Chlup

Názory redakcie

Chýba názor redakcie