RED HOT CHILI PEPPERS - Stadium Arcadium

Kapela populární mezi prakticky všemi věkovými skupinami i příznivci nejrůznějších žánrů vydává nahrávku po dlouhých čtyřech letech. Při pohledu na seznam jednotlivých skladeb, kterých je tentokráte osmadvacet, je patrné, že kalifornský kvartet se v mezidobí zrovna nenudil, přičemž se ale pochopitelně nabízí otázka, zda jde kvantita ruku v ruce s kvalitou…

Hned na úvod mohu prohlásit: ano, i přes opravdu dlouhý playlist - a to se původně mělo „Stadium Arcadium“ skládat ze tří (!) cd - si kapela udržuje svůj standard a i nyní nám nabízí (dvoj)album plné hitových skladeb, které si rozhodně budete po dlouhou dobu prozpěvovat. Pravdou však je, že na rozdíl od předchozích nahrávek je to tentokrát trochu komplikovanější. Přímočarých hitů ala songy z „Californication“ či snad skvělé klipovky „Dani California“, kterou jistě slyšel každý z nás už několikrát (pokud zrovna nežije v izolaci) není tolik. „Stadium Arcadium“ je doposavad nejpropracovanějším a nejjemnějším výtvorem v diskografii RED HOT CHILI PEPPERS, což znamená, že pří úvodních posleších vyžaduje určitou shovívavost – nadšení z dobře odvedené práce přichází až později.

V každém případě je ale zřejmé, že se jedná o jakési pokračování cesty započaté na výborném „Californication“ (které mi však trochu zhnusilo jeho časté omílání ve všech možných hudebních pořadech). Kapela dospěla, zklidnila se, (taky už to nejsou žádní mladíci, kteří řádili třeba na „Blood Sugar Sex Magik“), muzikanti přestali brát různé zakázané chemické látky a středobodem jejich tvorby se staly pohodové, neurážející a přesto stále velice kvalitní PÍSNIČKY. Najdeme zde prakticky vše, co můžeme od seskupení tohoto typu čekat - přímočarý hit (již zmíněný singl „Dani California“), pohodový „letní“ song („Snow“), funkrockovou odrhovačku („Hump De Bump“), zeppelinovský hardrock („Readymade“) či snad křehkou baladu („If“)…a ještě mnohem více.

Porovnáme-li první disk (Jupiter) s druhým (Mars), vzejde nám z tohoto pomyslného souboje jako vítěz Mars, a to z jednoduchého důvodu. První cd sice skvěle začíná, avšak poslední skladby jsou již trochu monotónní, na poměry RHCP až příliš standardní a možná i lehce nudné. Mars sice není tak hitový, avšak je barvitější, nápaditější, více zajímavý (obsahuje mého velkého favorita - „21st Century“); je prakticky bez jakéhokoliv slabého místa.

Pokud se vám líbil předchozí zářez „By The Way“, pak vězte, že „Stadium Arcadium“ pokračuje v tomto hudebním směřování ještě dál – z celé moderní historie kapely, jež se datuje k již zmíněnému „Californication“, má nejnovější nahrávka punc největší propracovanosti a nejmenší prvoplánové hitovosti. Někdo sice může namítnout, že „Redhoti“ už skutečně vyměkli, zaprodali se, atd., avšak já si myslím, že je toto hudební směřování poměrně logické – všichni se zkrátka musíme smířit s tím, že žádné další „Blood Sugar Sex Magik“ už nebude. Jediné v čem nacházím problém je až přílišná délka (přeci jen, ty dvě hodiny nejsou zrovna málo) a poněkud slabší závěr prvního disku, za což také strhávám dva body. Je však docela pravděpodobné, že tahle deska ještě poroste…

8 / 10

Tracklist

CD 1:

01. Dani California
02. Snow (Hey Oh)
03. Charlie
04. Stadium Arcadium
05. Hump De Bump
06. She´s Only 18
07. Slow Cheetah
08. Torture Me
09. Strip My Mind
10. Especially In Michigan
11. Warlocks
12. C´mon Girl
13. Wet Sand
14. Hey

CD 2:

01. Desecration Smile
02. Tell Me Baby
03. Hard To Concentrate
04. 21st Century
05. She Looks To Me
06. Readymade
07. If
08. Make You Feel Better
09. Animal Bar
10. So Much I
11. Storm In A Teacup
12. We Believe
13. Turn It Again
14. Death Of A Martian

Zostava

Anthony Kiedis - zpěv
John Frusciante - kytara
Flea - basa
Chad Smith - bicí

Informácie o albume

Žáner: Rock

Dátum vydania: 09.05.2006

Typ:

Dĺžka: 122:19

Vydavateľstvo: Warner Music Group

Webová stránka:

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2006-07-19 23:21:12

Prečítané: 1365x

Autor: Jakub "Deadmann" Blažek

Jakub

Názory redakcie

Chýba názor redakcie