The GATHERING - Beautiful Distortion

The GATHERING - Beautiful Distortion

Diskografia holandských The GATHERING je nesmierne bohatá kolekcia výnimočných nahrávok, ktoré zanechali za sebou hlbokú stopu. Výrazným míľnikom v ich histórii bol odchod Anneke Van Giersbergen, ktorú nahradiť sa zdalo byť nepredstaviteľné. Do kapely vtedy nastúpila nórska speváčka Silje Wergeland a spolu začali písať novú kapitolu. Vydali tri dlhohrajúce albumy, pričom ten posledný „Afterwords“ skupina berie skôr ako remixové EP. Rok na to oslávili 25 rokov od svojho vzniku dvojicou koncertov, na ktorých sa zúčastnili aj bývalí členovia súboru. Nasledujúce obdobie kapela sporadicky koncertovala a vydávala rôzne kolekcie a boxsety. Keď bratia Ruttenovci založili formáciu HABITANTS, zdalo sa že je definitívny koniec. Všetko sa zmenilo koncom minulého roka.

Vyšiel prvý singel "In Colour" a informácia o pripravovanej novinke. Aktuálna tvorba výrazne nevybočuje z mantinelov ich hudby. Je to veľmi príjemná atmosferická rocková nahrávka s emotívnymi vokálmi. Oproti "Discloser" pribudlo viac snových nálad a pokojnejších pasáží.

Bratia Ruttenovci opäť experimentujú so zvukmi ako aj samotnou formou hudby, len to robia trocha nenápadnejšie. V skladbách nechýbajú elektronické prvky, množstvo zvukových efektov a syntetizérov. Spolu vytvárajú veľmi špecifický sound, na ktorý sme u The GATHERING zvyknutí. Album produkoval Attie Bauw, ktorý so skupinou pracoval na albumoch „Home“ a „How To Measure A Planet?“. Nemyslím si že by sa novinka nejako podobala na spomínané nahrávky, no nejaké zvukové paralely by sme tam asi našli. Ako som už spomínal, hudobníci tu experimentujú menej výrazným spôsobom, akoby nechceli zbytočne vyčnievať. Podobne ako v minulosti sa skôr sústredia na hudbu ako celok. A ten je výrazne snovejší, čomu prispieva aj krásny spev Silje Wergeland. Jej hlas má v sebe niečo čisté miestami až detsky nevinné. Vokálne linky obsahujú veľmi špecifické melódie, ktoré dokonale zapadajú do ich hudby. Jednotlivé skladby postupne odhaľujú svoje skryté poklady, čo je pre ich tvorbu typické. Je to hudba, ktorá sa vám neodhalí na prvé počutie. Keď som si album vypočul prvý krát, ostal som trocha zaskočený. Prišiel mi trocha nevýrazný, čo je v podstate správny pocit. Lenže on sa tak len tvári a pod touto maskou sa skrýva lúka plná kvetov. A keď k nim raz pričuchnete, budete sa tam chcieť vracať pravidelne. Je dosť možné, že sa vám tie vône budú miešať a obmieňať. Z vlastnej skúsenosti však dobre viem, že sa len tak nezunujú. Pravdepodobne ich intenzita bude ešte stúpať.

Texty piesní sú veľmi osobné spovede, ktoré riešia vrcholy a pády nejakého vzťahu. Tipoval by som že sa jedná o konkrétnu skúsenosť, no možno sú myslené všeobecnejšie. Zároveň s albumom vydali aj EP s názvom "Interference", ktoré obsahuje dve nové skladby a jednu staršiu v živom prevedení. Je ňou „How To Measure A Planet?“ a jej prítomnosť nie je náhodná.

The GATHERING vydali veľmi príjemnú nahrávku, ktorou voľne nadväzujú na svoju predošlú tvorbu. Ich hudba je stále okúzľujúca a drží si kvalitu nebezpečne vysoko.

9 / 10

Tracklist

1. In Colour
2. When We Fall
3. Grounded
4. We Rise
5. Black Is Magnified
6. Weightless
7. Pulse of Life
8. On Delay

Zostava

Silje Wergeland - spev
Hugo Prinsen Geerligs - basa, gitara, klávesy, piano, perkusie
Hans Rutten - biecie, perkusie
René Rutten - gitary, klávesy, perkusie
Frank Boeijen - klávesy, organ, piano

Informácie o albume

Žáner: Atmospheric/Alternative Rock

Dátum vydania: 29.04.2022

Typ: CD, LP

Dĺžka: 48:14

Vydavateľstvo: Psychonaut Records

Webová stránka: http://www.gathering.nl

Krajina: Holandsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2022-05-25 08:39:21

Prečítané: 430x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie