TRIBUZY - Execution

Už dlho sa v metalových mediách a medzi fanúšikmi spomínal veľkolepý projekt s názvom Execution, ktorého sa mali zúčasniť zvučné mená metalovej scény. Spomínal ho Bruce Dickinson, alebo napríklad aj Roland Grapow ... Väčšina ľudí ale pritom nevedela, kto za týmto projektom stojí. V našich končinách je meno tohto mladého muzikanta určite ešte neznáme. Ale v rodnej Brazílii je Renato Tribuzy uznávaný pojem. Tak uznávaný, že k spolupráci dokázal prehovoriť nielen spomínaných Bruca Dickinsona a Rolanda Grapowa, ale ďalšie a ďalšie hviezdy.. Michaela Kiskeho, slávika so zlatým hlasom, ktorý oficiálne ešte stále odmieta metal, dvoch matadorov z Primal Fear, Ralfa Scheepersa a Mata Sinnera, svojho krajana z u nás úspešnej kapely Angra Kika Loureira, Chrisa Dalea, basáka Bruca Dickinsona a samozrejme jedného z najvýznamnejších heavymetalových producentov poslednej doby, ktorého si k svojim dielam pozývajú Judas Priest alebo Bruce Dickinson, Roya Z.

Jedná sa o heavymetal s až prekvapivým európskym zvukom. Určite sa tu odráža vplyv hlavne Roya Z, často sa podobá na Dickinsonovu sólovku, alebo nový Judas, ale často sa nesie v speedovejšom duchu, napr. "Web of Life" je songom, ktorý pripomenie starý Helloween. Takisto aj titulný track "Execution", nechýba mu nič, čo európski powermetalisti tak milujú. Zdvojená basa, gitarové vyhrávky, sóla, pomalšie pasáže a silný refrén. Už na začiatku zistíte, že nielen Renatovi hostia, ale aj on sám oplýva vzorovým powermetalovým hlasom. Väčšina skladieb sa nesie v spomínanom heavy/power duchu, prvou výnimkou je "Absolution" s Michaelom Kiskem. Každé Helloween milujúce srdiečko poteší Kiskeho znova počuť spievať metal, hoci tento song, najdlhší na albume, sa diametrálne odlišuje od zvyšku skladieb. Začína veľmi atmosfericky, temne a depresívne, až po dvoch minútach sa presunie do istej strednotempovej polohy, kde Michaela vystrieda za mikrofónom opäť Renato. Táto pasáž mi pripomenula zo všetkého najviac Judas Priest. Renato sa tu prezentuje dosť drsným vokálom, ktorý potom vystrieda Kiskeho melodický vokál a nakoniec vás táto skladba dostane silným a melodickým refrénom, Michaelovi presne na mieru šitým. Hoci je skladba dlhá, vôbec nenudí, každú chvíľu sa v nej striedajú tempá a nálady. Ďalším veľmi podareným songom je už spomínaný "Web of Life", klasický, európsky speed metal, založený na tradičných postupoch s moderným zvukom. Veľmi, ako som už spomínala, pripomenie bandy á-la Helloween. S "Nature Of Evil" prichádza ďalší hosť, a to Ralf Scheepers, ktorý v tomto songu vypomáha Renatovi hlavne s backing vokálmi. Tento song zložil Ralfov kolega z kapely Primal Fear, Mat Sinner, pre svoj sólový projekt Sinner. A tak tento cover aj znie, dosť temne, veď si to priznajme, Sinner na rozdiel od Primal Fear nikdy nehrali veselý powermetal. Ďalším songom, ktorý by som ale rada vyzdvihla až do metalových nebies, je "Beast in the Light". Ani nie preto, že tam hosťuje Bruce Dickinson, ale preto, že tento song je jasná hitovka. Napriek svojej dĺžke 6 minút je jasný a úderný, chytľavý a nákazlivý. Určite najväčší hit na albume, možno znejúci trošičku komerčne, ale práve toto je song, ktorý poslucháča na prvé počutie zaujme. Jednoduchá, ale účinná melódia. Gitarová práca v tomto songu si takisto zaslúži poklonu...

Tribuzyho Execution možno ostane u nás neznámym albumom, ale určite si zaslúži pozornosť tých, ktorí ho objavia. Pravdupovediac, od tejto zostavy som možno čakala viac. Čakala som, že vyprodukujú takú hitovku, že to bude jasných desať bodov. Bohužiaľ tentokrát nie, aj keď nahrávka odo mňa aj tak dostáva veľmi, veľmi slušné ohodnotenie.

8 / 10

Tracklist

01. Execution
02. Forgotten Time
03. The Attempt
04. Divine Disgrace
05. Absolution
06. Web Of Life
07. Nature Of Evil
08. Lake Of Sins
09. Beast In The Light
10. Aggressive

Zostava

Renato Tribuzy - spev
Gustavo Silvera - gitara
Ivan Guilhon - basa
Frank Schieber - gitara
Flavio Pascarillo - bicie

Hostia:
Michael Kiske - spev
Bruce Dickinson - spev
Ralf Scheepers - spev
Roland Grapow - gitara
Kiko Loureiro - gitara
Roy Z - gitara
Mat Sinner - basa
Chris Dale - basa

Informácie o albume

Žáner: Heavy/Power Metal

Dátum vydania: 28.05.2005

Typ:

Dĺžka: 57:55

Vydavateľstvo: Locomotive Records

Webová stránka:

Krajina: Brazília

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2005-06-28 23:20:09

Prečítané: 1482x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie