VARGRAV - Netherstorm

VARGRAV - Netherstorm

Palindróm je slovo, veta alebo čislo, ktoré pokiaľ čítame sprava doľava alebo zľava doprava, tak má ten istý význam. Predpokladám, že toto nie je pre našich šikovných čitateľov novinka. Ňou by však mohla byť kapela VARGRAV z Fínska.

Na konci roka 2017 uzrel svetlo sveta debutový album tejto fínskej jednočlennej bandy pod názvom "Netherstorm". Za vznikom stojí V-KhaoZ. Ten síce účinkuje vo viacerých kapelách, primárne zameraných na black metal, ale zvyčajne sa jedná o dosť okrajové a neznámejšie záležitosti. Každopádne hudobne sa jedná o plodného chlapíka, pretože za rok 2017 vydal štyri albumy s troma rôznymi zoskupeniami. Najlepšie však prišlo na koniec.

Už pri prvom vypočutí "Netherstorm" na mňa vypadlo meno EMPEROR. Neskôr by sa dalo spomenúť ešte LIMBONIC ART, prípadne OPERA IX. Samozrejme hudobne plávame v black metalových vodách. Ak by som si mal troška zafilozofovať, tak by som povedal, že VARGRAV je približne tam, kde by boli DIMMU BORGIR, pokiaľ by nehrali pre "širšie" masy. Klávesmi presiaknutý rýchly black metal s pár elektronickými vsuvkami, ktorý sa naozaj výborne počúva. K hudbe samotnej v podstate nemám ani výhrady, vkusné intro a outro a zvyšok máte vyššie. Iste, nie je to nič veľmi inovatívne, to však v žiadnom prípade neuberá na sile tohto materiálu. Napríklad taká "Celestial Vision of A Monumental Cataclysm" by zniesla snáď až spisovateľský postup. Úvod, jadro, gradácia a famózne finále. Skvelá vec!

Čo považujem za mierne nefér je spôsob vydania. Totiž aktuálne je album na CD, LP a samozrejme digitálne vydanie. LP ma tú výhodu, že obsahuje celý album a plus dve bonusové skladby na druhej platni ("The Glory Of Eternal Night" a cover "Ancient Queen" od EMPEROR). To je 10 minút hracieho času navyše. Pokiaľ je mi známe, tak ani CD ani digitálne vydanie tieto skladby neobsahujú, aj keď by sa samozrejme na CD zmestili. Na druhej strane Werewolf Records, ktorý vydali debut VARGRAV, tento bonusový materiál sprístupnili oficiálne cez ytb. Aspoň tak. Pri tom istom zdroji nájdete aj celý album "Netherstorm".

Zvyčajne sa nad obalmi nepozastavujem, ale teraz mi to nedá. Predný cover. No dobre, šľak traf. Ten zadný. Tam sme sa vrátili pár rokov dozadu. Fakt treba dávať svoju fotku, kde sa tvárim ako zmaľovaná nasratá veverička pripravená do boja?! Hudobne však výborne a to je to najdôležitejšie.

9 / 10

Tracklist

1. Netherstorm
2. Shadowed Secrets Unmasked
3. Limbo of Abysmal Void
4. Ethereal Visions of a Monumental Cataclysm
5. Obidient Intolerant Ensnared
6. In Divine Embrace of the Dying Light

Zostava

V-Khaoz - všetko

Informácie o albume

Žáner: Black Metal

Dátum vydania: 22.12.2017

Typ: CD

Dĺžka: 43:19

Vydavateľstvo: Werewolf Records

Webová stránka: http://www.facebook.com/Vargravhatelust

Krajina: Fínsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-04-18 08:37:01

Prečítané: 1349x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie