VELDES - The Bitterness Prophecy

VELDES - The Bitterness Prophecy

Jednočlenných kapiel nielen v atmosferickom black metale je toľko, že orientácia je celkom zložitá. Veľakrát sa pri týchto a podobných spolkoch jedná o nudné veci až absurdné, kde jedna z ingrediencií hapruje, napr. spev, inde gitara alebo naprogramovanie bicích. A to nevravím o tom, že byť oddaným fanúšikom sa môže aj predražiť. Aj keď teda asi tak skoro nepadne, pravdepodobný, rekord 118 albumov za jediný rok (BUCKETHEAD). To už je čisté šialenstvo.

VELDES alebo teda Tilen Šimon našťastie vydáva albumy rozumne. Tretí za päť rokov, plus dve EP a jeden split. Album síce pôsobí relatívne jednoducho, lacno a prvoplánovo, avšak celé dokopy to nejakým zázrakom funguje úplne skvele. Gitarové linky sa opakujú celkom často, klávesové tiež. Vôbec to však nevadí. Stačí sa započúvať a zaľúbiť :-) Jedna a teda asi jediná vec, čo by som troška možno pozmenil, je spev. Je príliš jednotvárny. Asi to síce bol zámer, ale v tomto prípade by väčšia variabilita naozaj neškodila. Tak či onak, o spev sa postaral hosť Rok Rupnik.

Jednotlivé songy sú poskladané tak, že takmer celým sprevádza jedna ústredná melódia opakujúca sa do zblbnutia. Priznám sa, že toto sa skvelo hodí na prácu. Len tak si počúvate a popritom pracujete. Ideálne. Ako som spomínal, celé to nie je príliš komplikované, ale v tejto jednoduchosti je tá krása. Len tak si počúvate, medzičasom popremýšľate a naraz sa objaví gitarová linka, ktorá tu už bola a vám sa v hlave objaví "toto poznám a je to dobré!".

Album obsahuje štyri kompozície, plus jednu inštrumentálnu. Táto má niečo nad 4 minúty a ten zvyšok vždy presiahne hranicu jedenástich. Hudba VELDES sa nesie v strednom až rýchlejšom tempe a povedať, že je plná melodických liniek, by ju úplne presne nevystihovalo. Skôr by som povedal, že jednotlivé časti skladieb vám budú hrať v hlave, až pokiaľ si album nepustíte znova. Otravné? Iste, pre niekoho áno. Pre toho tento album však určený nie je. Zo Slovinska teda opäť výborný black metal, aj keď kvality DEKADENT to zatiaľ nemá. Ak by však otec bol PURE WRATH a matka VIOLET COLD, tak VELDES a "The Bitterness Prophecy" by bol lepší ako otec, ale o máličko horší ako mama :) Mamy proste vládnu svetu.

Ako už je dobrým zvykom, celý album sa dá nájsť oficiálne na bandcampe, prípadne (neoficiálne) na youtube. Album vyšiel aj na CD, aj keď stránka vydavateľstva Razed Soul Productions aktuálne pôsobí dosť amatérsky, nie všetko môže byť dobré. Hudba našťastie je.

8,5 / 10

Tracklist

1. The Bitterness Prophecy
2. Seeking the Land Beyond
3. Thorn Gatherer
4. Ancient Remedy
5. Hollow Antlers

Zostava

Tilen Šimon - hudba, texty
Rok Rupnik - spev

Informácie o albume

Žáner: atmosferický black metal

Dátum vydania: 28.04.2017

Typ: CD

Dĺžka: 54:43

Vydavateľstvo: Razed Soul Productions

Webová stránka: https://www.facebook.com/VeldesBand

Krajina: Slovinsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-05-30 22:14:26

Prečítané: 1410x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie