VOMITORY - Opus Mortis VIII

VOMITORY - Opus Mortis VIII

Pojem VOMITORY je na európskej metalovej scéne považovaný za stálicu. Štyria kruto sa tváriaci Švédi nepoznajú oddych a po dvoch rokoch nám opäť naservírovali ďalší, ako už názov naznačuje, ôsmy kúsok zo svojej vražednej dielne. Na úvod odporúčam zahľadieť sa na obal; postavy na ňom by štýlovo celkom pasovali, nebyť alternatívnych inštrumentov sťaby vystrihnutých z orchestra. A pod tým nápis "Opus Mortis VIII".

Nová doska ponúka desať stôp neoblomného deathu nachádzajúceho svoje korene v starej severskej škole, no predsa len v novom šate a s kvalitne mixnutým zvukom. Otvarákom je skladba "Regorge In The Morgue" a jedná sa o teda poriadne divokú vypaľovačku, azda jednu z najväčších v doterajšej tvorbe (a samozrejme na albume). Napriek dĺžke 2:31 mi dokonale natrhla anus, akoby som však vytušil, že čosi podobné už v ďalších kúskoch nezažijem. Aj sa tak stalo. Ani ostatok však nie je na zahodenie. Všetko vychádza z precíznej údernej rytmiky poháňajúcej dopredu i ostatné nástroje. Bicie sú pre zamedzenie jednotvárnosti prešpikované náklepmi, v ktorých sa naplno prejavia dva kopáky Tobiasa Gustafssona. 

Celkovo sú skladby postavené na tempách rýchlych a rýchlejších. Čo by to bol za „tradičný“ death metal, nebyť všadeprítomných gitarových riffov, ostrých, suverénnych. Pozornosť budia aj esteticky pôsobiace sóla, páni Urban Gustafsson a Peter Östlund sa veru vyhrali. Pre kompletnú súdržnosť si prirátajte vokál basáka Erika Rundqvista, tento pán ma proste silný hlas. Vôbec sa ale nezmenil, napriek svojej razancii a podladeniu „tak akurát“ je až príliš lineárny, bez zmeny tónu v hlase vás ľahko začne nudiť. Štruktúra skladieb je väčšinou rovnaká (iné by som nečakal), o to krajším prekvapením bol pomalý, až melancholický úvod v "Hate In A Time Of War" nesúci svoju stopu celou skladbou. Táto variabilita sa „Vomítku“ vydarila a hoci neriešia žiadne prevratné experimenty, žiadne zmeny, celá nahrávka pôsobí kompaktne, poslucháčov daného podhubia bude nudiť až ku koncu a čo-to sa môžu priučiť i kolegovia z príbuzných metalových štýlov.A to najlepšie na záver: historicky prvý videoklip VOMITORY. Spracovanie si vyslúžil spomínaný song "Regorge In The Morgue", ktorý si určite vychutnajte! Patrične zvrátený, priam „gore“ kúsok, stojí za pozornosť. Rovnako ako celý album.

8 / 10

Tracklist

01. Regorge In The Morgue
02. Bloodstained
03. They Will Burn
04. The Dead Awaken
05. Hate In A Time Of War
06. Torturous Ingenious
07. Forever Damned
08. Shrouded In Darkness
09. Combat Psychosis
10. Requiem For The Fallen

Zostava

Erik Rundqvist - basgitara, vokály
Urban Gustafsson - gitara
Peter Östlund - gitara
Tobias "Tobben" Gustafsson - bicie

Informácie o albume

Žáner: Death Metal

Dátum vydania: 25.04.2011

Typ: CD

Dĺžka: 36:22

Vydavateľstvo: Metal Blade Records

Webová stránka: http://www.vomitory.net

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2011-05-14 17:55:07

Prečítané: 1705x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie