WORMWOOD - Arkivet

WORMWOOD - Arkivet

Arkivet (v preklade niečo ako archív, závet ma predsa len mierne iný význam) je dokument, ktorý zanecháte svojim blízkym, v ktorom popíšete, ako by ste napríklad chceli mať zariadený svoj pohreb, kde sú uložené dôležité dokumenty, posledné priania atď, aby ste im to po vašom odchode spravili o niečo ľahšie. WORMWOOD práve túto metaforu použili ako posledné slová našej mŕtvej planéty ...

Nie, nie je to príliš optimistický začiatok, ale nie sú to ani príliš optimistické texty, ak sa však zamýšľate kam smerujeme - ako ľudstvo, tak si môžete vybrať, či s kapelou WORMWOOD budete súhlasiť alebo nie. Hneď na úvod skočím úplne na záver, kde v "The Gentle Touch of Humanity" je fiktívna ukážka, ako by mohli v budúcnosti vyzerať správy (ak si predstavíte opis apokalypsy napr. po tsunami v roku 2004, tak približný obraz máte).

Ok, textovo predstavu asi máte, jedná sa o tretí album kapely pochádzajúcej zo Švédska a jedna zaujímavosť. Z kapely po nahratí albumu "Arkivet" odišiel bicmen. "Arkivet" pozostáva zo siedmych kompozícií a celkovo sa bavíme o takmer 47mych minútach melodického black metalu. Ak si to tak nejako vydelíte, tak nie je žiadnym prekvapením, že najkratší song má cez 5 minút. Cover je jednoduchý a diametrálne odlišný od hudby. Kontrastný rozdiel medzi týmito dvoma zložkami je takmer až hmatateľný, pretože songy sú výborne skomponované a prepracované do najmenšieho detailu. Jediný dôvod, aký má napadá, je ten, aby poslucháč zbytočne netrávil čas študovaním coveru a zameral sa na to podstatné. Hudbu a texty. Tu i tam bicmen Daniel Johansson rozbehne svoj nástroj do vyšších obrátok, inokedy sa ozvú skvelé zborové spevy ("Ensamheten" - tá je aj ako jediná spievaná po švédsky), husle (tie vlastne pravidelne) alebo klávesy.

Robím to síce troška nerád, ale ak chcete získať predstavu o tomto diele, tak si určite vypočujte "My Northern Heart" a "The Gentle Touch of Humanity", tie asi najlepšie prezentujú novinku. Prvá menovaná je troška iná ako zvyšok a v druhej sa zase podarila tá dramatická pasáž z TV a obsahuje najmä všetky zložky albumu pekne pokope a som si takmer istý, že ak máte radi tento typ hudby, tak je to proste len malá pozvánka na to, aby ste si ho celý pustili. Nuž a kde? Je to jednoduché. Oficiálne napr. na bandcampe alebo spotify. Ak si chcete zaobstarať aj fyzickú kópiu, tak rýchlo, keďže CD síce sú, ale LP už sa takmer vypredali. "Arkivet" vydalo švédske vydavateľstvo Black Lodge Records a ja už len dodám, že WORMWOOD - skvelá práca!

9 / 10

Tracklist

1. The Archive
2. Overgrowth
3. End of Message
4. My Northern Heart
5. Ensamheten
6. The Slow Drown
7. The Gentle Touch of Humanity

Zostava

Nine - spev
Oscar Tornborg - basa, spev
Daniel Johansson - bicie
T.Rydsheim - gitara, klávesy, spev
J.Engström - gitara

Informácie o albume

Žáner: melodický black metal

Dátum vydania: 27.8.2021

Typ: CD

Dĺžka: 46:44

Vydavateľstvo: Black Lodge Records

Webová stránka: https://www.facebook.com/WormwoodSWE

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2021-10-24 13:12:31

Prečítané: 305x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie