RINGS OF SATURN, NEKROGOBLIKON: Sounds of Carnage Tour 2019

RINGS OF SATURN, NEKROGOBLIKON: Sounds of Carnage Tour 2019

Práve meno hlavného headlinera ma prilákalo v utorok večer do Bratislavy, v ostatných kapelách som bol absolútne nezorientovaný. Ešte som si stihol narýchlo mrknúť NEKROGOBLIKON na youtube a bol som jemne povedané v nemom úžase. Jednak ich videá majú milióny zhliadnutí, čo je na  metalovú kapelu celkom slušné, a tiež to čo som videl, bolo veľmi vtipné. No nepredbiehajme, aj k tejto kapele tu bude pár riadkov, teraz poďme pekne od začiatku.

Do Randal Clubu sa mi podarilo prísť desať minút po ohlásenom začiatku, na pódiu už drtili Briti HARBINGER. V hale to bolo zatiaľ také poskromnejšie, podľa môjho odhadu niečo vyše tridsať ľudí. Kapela hrala v pomalších tempách, ale za to s poriadne hutným zvukom. Neskôr prišlo aj na klepačky a hneď prvý kotol, to je parádička keď sa ľudia hýbu hneď od začiatku koncertu. Kapela mi pripomenula už rozpadnutých BURNING SKIES (tiež UK), ktorí tak isto mixovali rôzne štýly, no prevládal hlavne deathcore moderného strihu. Spevák medzi skladbami spomínal, že majú vonku debutový album “Compelled To Suffer”, ktorý vyšiel len pred pár dňami. Okrem neho kapela vzniknutá v roku 2015 vydala len single a EP, to som sa dočítal na ich oficiálnom facebooku, lebo nemajú záznam v metalovej encyklopédii (čo by mohol niekto ochotný napraviť, ak sa mu bude chcieť). Mimochodom spomínaný album si vydali sami a jeho stream hodili na youtube, za to veľký rešpekt. K ich vystúpeniu som mal len jednu maličkú pripomienku, basa strašne dunila a brnilo mi z toho ucho, no inak to bola zmes veľmi šťavnatých riffov a chalani mali ukážkové nasadenie. Ja osobne by som možnože ešte ubral melodických pasáží, ale inak veľmi vydarený štart večera. Spevák pred poslednou pesničkou poďakoval za príchod a pozval všetkých na pokec, milé gesto. Po konci si ľudia pýtali prídavok, no časový harmonogram bol neúprosný a na pódiu sa začala chystať LEFT TO THE WOLVES.

Opäť sa objavili custom gitary, tentokrát sedemstrunové a dokonca dvaja speváci. To som už dávno nevidel, a chlapa s dlhými odfarbenými vlasmi na blond som asi nevidel nikdy. Večer plný prekvapení, hudobne to bolo veľmi ťažkotonážne, plné nemilosrdných surových riffov. Speváci growlovali o život, objavilo sa aj nejaké to hovorené slovo, ktoré dotváralo atmosféru. O tej by som chcel asi hovoriť najviac, lebo Američanom LEFT TO THE WOLVES sa podarilo hudobne vyjadriť názov ich kapely absolutne dokonale. Každá ich skladba bola presiaknutá pochmúrnosťou a mizériou, presne ako keby vás nechali vlkom. Pred koncom setu spevák ohlásil pesničku “funeral flowers” z pripravovaného albumu, v ktorej sa nachádzala halucinogénna pasáž s čistými gitarami a hovoreným slovom plus nejaké tie sample, bolo to celkom psycho.  Poslednou skladbou bola úplne nečakane nejaká pesnička o bolesti aj s odporúčaním “Please Enjoy” od speváka, počas ktorej sa znovu rozbehol kotol. Uvítal by som aj ďalšie kúsky tejto zaujímavej kapely a som dosť zvedavý na ich nový album, momentálne majú vonku len jeden s názvom “In The Absence Of Humanity” (2015). Pikoška na záver, ani táto kapela nemá záznam v metalovej encyklopédii, takto sa nedá pracovať priatelia, človek aby všetko googlil a zháňal po fejsbúkoch :)

Ďalší v poradí boli mladí Nemci MENTAL CRUELTY, ktorých som vôbec nepoznal a to netuším prečo, kedže youtube kanál SLAM WORLDWIDE sledujem pravidelne. Každopádne táto chybička bude po tomto vystúpení napravená, lebo MENTAL CRUELTY ma posadili na zadok. Po krátkom intre sa spustila nevídaná mastenica, nekompromisné riffy pretkávané breakdownami a slammom, všetko podporované guturálnym growlom. Kotol išiel naplno od začiatku do konca a všetci sa výborne bavili. Neskutočný nárez, pre mňa highlight večera. Do pozornosti by som ešte dal technicky vymakané gitarové sóla a to, že spevák nemal tetovačky (prekvapenia ten večer nemali konca kraja). Kapela funguje od 2015 a má na konte okrem singlov a EP dva albumy, ten posledný s názvom “Inferis” vyšiel teraz v máji, takže novinka priamo z pece. Pred pár dňami bol zverejnený videoklip k titulnej skladbe albumu “Planet Of Misery”, ale dajte si pozor, je v ňom holá baba.

Po dlhšom odnose vecí z pódia bolo všetko pripravené na príchod jednej z hlavných hviezd - NEKROGOBLIKON. Ako prvý sa objavil bubeník, ktorý roztlieskal celú halu a následne sa objavila kompletná zostava, vrátane Johna Goblikona - hlavného maskota skupiny. Všetci na pódiu vyzerali byť veľmi veselí a dobrá nálada sa rozšírila aj pod pódium, čo je hlavným cieľom tejto viac komediálnej ako metalovej kapely. Hudobne je to blízko niekde k melodickému folku, okrem škreku tam bolo dosť čistých spevov a klávesy neboli len do počtu. Na to, ako veľa nástrojov bolo treba nazvučiť, výsledný zvuk stál za to. Hudba bola plná haluzných prvkoch ako rôzne disko sample, klavírne sóla a nemetalové postupy. Goblin neustále tancoval a hecoval publikum, vybehol si aj dolu medzi ľudí trochu rozbehnúť kotol. V pamäti mi ešte utkvela predstavovačka bubeníka ako robota a najvtipnejší moment keď goblin hral na gitare, ktorú si namaľoval na škatulu od pizze. Po konci setu za zvuku Queenu goblin odtancoval z pódia, no v Randali sa ostalo tancovať aj potom (napríklad na skladbu Take On Me od A-ha). Cez prestávku počas čakania na hlavnú hviezdu totižto zaznelo viacero starších hitov, ale aj napríklad nejaký ten Skrillex, takže v publiku o tanečky nebola núdza. Čo sa počtov týka, tak Randal bol zaplnený do cca polovice, čakal som o niečo viac ľudí.   

Krátke intro tvorila zvučka, ktorá zvykla hrať kedysi na začiatku hollywoodskych filmov. Potom to prstence Saturnu odpálili naplno skladbou “Inadequate”, ku ktorej je spravený pekný vesmírny videoklip. Prvá skladba bola zároveň poslednou, ktorú odohrali za svetla, čo mňa osobne veľmi nepotešilo, lebo som chcel vidieť čo šialenci na pódiu dorábajú na svojich gitarách. V kapele sa postupne za ich mnohoročné pôsobenie vystriedalo množstvo hudobníkov, aktuálne počas tejto tour hrajú na gitarách Joel Omans a Yo Onityan. Posledný album “Ultu Ulla” vyšiel v roku 2017 a odvtedy všetci čakáme, kedy kapela príde s ďalším materiálom, malo by sa tak stať práve tento rok, kedy kapela oslávi 10 rokov od svojho vzniku. Naspäť ku koncertu, ľudia sa skvele bavili a prišlo aj na stagediving. Počas jednej skladby si spevák Ian zabubonoval aspoň na jeden činel, v ďalšej skladbe si zas pre zmenu zaspieval Lucca z MENTAL CRUELTY. Čo sa setu týka, tak som si ešte zapamätal jednu inštrumentálnu skladbu, pravdepodobne to bola “Utopia” z albumu “Dingir”, ale nie som si tým úplne istý. Tak ako pri prvej kapele, aj pri RINGS OF SATURN bola basa až moc prehúlená na môj vkus (a to bola pustená cez PC). Ale inak to bol celkom zážitok a bol som rád, že som mal možnosť vidieť ich “aliencore”, tento názov štýlu vymyslela samotná kapela. Ich set sa skončil presne o jedenáctej, čo bolo dosť skoro na to, že začali cca o päťnásť minút neskôr ako mali. Publikum si žial žiadnu ďalšiu skladbu nevypýtalo a teda ostával len odchod domov.

Ak sa mám pozrieť na akciu ako na celok, tak z mojej strany určite spokojnosť. Štvorica rôznych pohľadov na death metal a jeho rôzne core či slamm príchute, k tomu jedna zábavná kapela, toto všetko mohli vidieť účastníci Sounds of Carnage tour. Teším sa na ďalšiu akciu do Randalu, mimozemštanom a goblinom zdar.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.

Informácie o koncerte

Názov: RINGS OF SATURN, NEKROGOBLIKON: Sounds of Carnage Tour 2019

Dátum: 22.05.2019

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: RINGS OF SATURN
NEKROGOBLIKON
MENTAL CRUELTY
LEFT TO THE WOLVES
HARBINGER

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-05-25 00:00:00

Prečítané: 912x

Autor: Michal Kmeť

Michal Kmeť

Názory redakcie

Chýba názor redakcie