APRIL WEEPS pokrstili nový album Cataclastic

APRIL WEEPS pokrstili nový album Cataclastic

Začiatkom leta vydala skupina APRIL WEEPS svoj tretí štúdiový album "Cataclastic". Po takmer štyroch mesiacoch usporiadali v Bratislave jeho krst, no sprevádzalo ho množstvo problémov. Pôvodne mali vystúpiť ako hostia skupiny SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY a GALADRIEL. Pre zdravotné komplikácie svoju účasť odriekli, a tak na poslednú chvíľu zavolali chlapcov z DEPRESY. Druhou náhradou bola skupina OHEN, čo je logická voľba vzhľadom na personálnu previazanosť s AW.

Koncert mal pôvodne začať o 20. hodine, no osud tomu chcel inak. Od zvukárov klubu sa skupina dozvedela, že v priestore nad klubom sa konalo iné podujatie, kde prevádzkari požadovali zo strany Randalu ticho medzi 19:00 a 20:30. A tak sa o pol deviatej začala zvučiť prvá kapela a hrať začala niečo po deviatej.
S hudbou trnavského zoskupenia OHEN som sa naživo stretol prvýkrát a po pravde ma výrazne neoslovila. Encyclopaedia Metallum uvádza, že hrajú symfonický black metal, s čím tak úplne nesúhlasil. Staršie skladby z ich debutového albumu by som zaradil niekam do folk metalu s blackovým nádychom.
 

Ohen


Ak mám pravdu povedať, jediný song, ktorý som si z ich setu zapamätal, bol "Pečať je zlomená“. Je to zrejme ich ťažisková pieseň, pretože pri nej hudobníci trochu viac ožili. Neskôr pridali nejaké novšie skladby, ktoré ani neviem kde zaradiť. Zneli o niečo modernejšie a jemne vybočovali z pôvodného smerovania. OHEN odohrali vcelku slušné vystúpenie s pár chybičkami, ktoré ale neboli nijak výrazné. Nejaké-to zaváhanie pri gitarovom sóle a utopené klávesy nie je nič tragické. Na druhej strane musím pochváliť huslistu skupiny, ktorého hra bola bezchybná. Čo sa týka nasadenia hudobníkov, mal som z nich zvláštny pocit. Akoby sa im nechcelo hrať a chýbala im vášeň. Jedinou výnimkou bol spevák a gitarista Matúš Novanský, ktorý sa snažil celé vystúpenie nakopnúť.
 

Úplne iná energia išla z brnenskej formácie VANGUARD. Od začiatku vystúpenia sa snažili rozpohybovať fanúšikov svojou dynamickou hudbou. Kapela sa radí medzi predstaviteľov melodického death metalu, čo sčasti aj sedí. Ja tam ale cítim výraznejšie metalcorové prvky, ktoré sú v ich hudbe dominantnejšie. V tomto žánri je trocha problematické prinášať nové postupy či inovácie. Každopádne naživo ich hudba funguje a na pódiu ju vedia dobre odprezentovať. Z ich prejavu bola cíťiť istota a zohratosť.
 

Vanguard


Pódiový prejav mali takisto dynamický a celkovo ich set skvele odsýpal. Počas vystúpenia som si všímal prácu oboch gitaristov, ktorí na svoje sedemstrunné nástroje predvádzali slušné „figúry“. Dokonca som zachytil aj prvky ako sweep picking, za čo veľký rešpekt. Asi to nemá presný slovenský preklad, každopádne ide o vcelku náročnú techniku hrania. Napriek tomu, že podobnú hudbu až tak nevyhľadávam, skupina ma zaujala a ich výkon hodnotím veľmi pozitívne.
 

APRIL WEEPS sa konečne začali chystať na pódium, no prišli na rad ďalšie komplikácie. Mali problémy s aparátom a tak sa ich vystúpenie oneskorilo o ďalšiu polhodinu. Neviem, či sa im zopakoval problém s počítačom, ktorý mali na začiatku tohto turné. Niečo nebolo v poriadku s Milošovými klávesami a bubeníkovi odišiel mixpult. Ani netuším, do akej miery sa im to podarilo doriešiť, no nakoniec začali hrať niečo pred polnocou. Rozumiem snahe ponúknuť poslucháčovi čo najvernejší odraz hudobného obsahu ich nového CD. No zároveň sú odkázaní na väčšie množstvo prvkov, ktoré sa môžu pokaziť, alebo zlyhať. A pritom existuje množstvo kapiel, ktoré používajú odlišné aranžmány pri živých vystúpeniach a vôbec to neprekáža. Koniec-koncov pri dvoch gitarách, base, klávesoch, bicích a dvoch spevoch sú možnosti pomerne široké.
 

April Weeps


Nakoniec však skupina odohrala svoj nový album a mne tam v podstate nič nechýbalo. Možno miestami neboli výrazné klávesy ale inak som mal dojem, že všetko podstatné počujem. Skladby z novinky fungujú skvele aj naživo a ja som sa najviac tešil na "Rupture". Tu speváčka Marta predvádza nevídané vokálne kúsky a zvládla to aj naživo. Skupina celkovo podala solídny výkon, i keď som ich videl aj v lepšej kondícii. APRIL WEEPS zapracovali aj na pódiovom prejave, pričom sa snažili svojim pohybom a gestami umocniť celé vystúpenie. Po odohraní predposledného songu prišiel na pódium Roman "Dirrt" z DEPRESY, ktorý pokrstil album akousi rozdrvenou horninou. Po vtipnom príhovore skupina odohrala záverečnú skladbu "Lithos".
 

krst


Okolo pol druhej začal záverečný set DEPRESY, pred mierne preriedeným publikom. Pred dvoma týždňami sami krstili svoj nový album "Psycold", a práve skladby z neho tvorili jadro dnešného setlistu. Kapela inak sama dopredu zverejnila tento setlist, aby upozornila svojich fanúšikov, že hrať budú hlavne nové veci. Čo dodať k vystúpeniu týchto stálic našej metalovej scény? Ich koncerty si držia svoju kvalitu a nové skladby fungujú spoľahlivo i naživo. Aj keď ich nový album vyšiel začiatkom leta, niektoré piesne z neho hrávali Trenčania dávno predtým. Za všetky spomeňme moju najobľúbenejšiu "Self Ignition", ktorá už vyšla pred štyrmi rokmi na EP "MMXVIII".

Taktiež vyzdvihnem skladbu "Rehab Triplet", ktorá má veľmi príjemný rockový nádych. Výborne v nej funguje prechod z jemnejšej atmosferickejšej časti do tej dynamickej metalovej. Okrem šiestich nových piesní odohrali tri staršie, pochádzajúce z albumov "Morph", respektíve "Sighting". Verím, že skupinu asi nepotešilo výrazné meškanie ich vystúpenia, pretože svoj set dohrávali niečo po druhej hodine. Na druhej strane, zobrali to profesionálne a odohrali ho so cťou.
 

Depresy


Napriek množstvu komplikácií a časovému sklzu dopadol krst nového albumu APRIL WEEPS celkom dobre. Myslím že aj divákov dnes dorazilo do Randalu tak akurát, aby sa v ňom dalo pohodlne fungovať. "Cataclastic" i "Psycold" prajeme čo najviac nových majiteľov a nech sa druhá časť turné vydarí!

Informácie o koncerte

Názov: APRIL WEEPS pokrstili nový album Cataclastic

Dátum: 30.09.2022

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: APRIL WEEPS - melodic death/dark doom metal
VANGUARD - melodic death/metalcore (CZE)
+
DEPRESY - atmospheric death/black metal
OHEN - folk black metal

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2022-10-04 15:07:59

Prečítané: 529x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie