Blackmetalovú omšu v Košiciach odslúžili černokňažníci WATAIN

Blackmetalovú omšu v Košiciach odslúžili černokňažníci WATAIN

V košickom klube Collosseum to poslednú dobu riadne žije. Kapely, či už malé alebo veľké, sa tam striedajú ako na bežiacom páse. Výnimkou nebol ani prvý májový víkend, kedy sa na pódiu objavili aj legendárni WATAIN v sprievode kapiel CONCRETE WINDS a BØLZER. Na svoje si prišli najmä vyznávači čierneho kovu.
 

Ako prví nám zanôtili páni z Fínska, trio s názvom CONCRETE WINDS. Kapela funguje od roku 2019 a majú na konte zatiaľ dva albumy, "Primitive Force" a "Nerve Butcherer". Od začiatku až do konca nás zasypávali svojím kvalitným death metalom, v ktorom bolo cítiť štipku black metalu a grindcoru. Aj napriek absencii basgitary to bol nárez. Mali veľmi zdatného bubeníka a spevák bol zároveň aj hlavným gitaristom, ktorý v každej skladbe strúhal thrash metalové riffy s black vokálom. Len pre zaujímavosť, Fínsko je krajina, kde je na počet obyvateľov najviac metalových kapiel. Tento žáner tam milujú a robia ho fakt dobre, ako sme sa mohli presvedčiť.

S príchodom druhej predkapely bolo na stejdži ešte o jedného človeka menej. Reč je o BØLZER zo Švajčiarska. Duo v zložení spevák + gitarista a bubeník. Vznik kapely sa datuje do roku 2008 a za ten čas stihla vypustiť do sveta tri EP-čka a jeden album "Hero" z roku 2016. Fanúšikovia už boli evidentne naladení a veselší o niečo viac a pod pódiom, kde bolo bohužiaľ miesta až-až, sa konečne objavili aj nejakí "vytriasači lupín". Žánrovo sa to celý večer pohybovalo skoro v tej istej vlne a BØLZER okorenil svoj black/death metal aj viking metalom. Aj napriek solídnemu výkonu tejto kapely sa mnoho ľudí už nevedelo dočkať WATAINu.

Nadišla chvíľa, na ktorú sa všetci nesmierne tešili a veľkolepá šou sa mohla začať. Príprava na WATAIN trvala pomerne dlho. Bodaj by nie, pódium bolo luxusne ozdobené lebkami, sviečkami, kovovými krížmi (smerom nadol samozrejme) a logo na zadnej stene nemohlo chýbať. Do toho všetkého mohli fanúšikovia v predných radoch cítiť aj vôňu kadidla. Všetko to tam navodilo pekelnú atmosféru a omša sa mohla začať. Svetlá reflektorov svietili na červeno, keď postupne prichádzali všetci členovia, ktorých už s príchodom návštevníci vítali veľkým krikom. Ešte predtým, ako začal samotný koncert, spevák Erik s fakľou v ruke pozapaľoval všetky sviečky a nie jednému fanúšikovi v prvom rade skoro pripálil ofinu. Všetko bolo pripravené, pekelná atmosféra bola navodená až-až a všetci sa už tešili na poriadnu dávku black metalu.

Svoje vystúpenie odštartovali skladbou "Night Vision" z albumu "Wild Hunt", z ktorého neskôr odznela aj skladba "Black Flames March". Hľadiac na playlist, najväčšie zastúpenie skladieb mal jeden z ich najznámejším albumov ("Lawless Darkness") a to hneď tri - "Malfeitor", "Waters of Ain" a "Total Funeral". Z ich minuloročného aprílového počinu zazneli dve skladby, "Serimosa" a "The Howling". Zvyšok setlistu obsahoval skladby z ich zvyšných albumov, od prvého "Rabid Death's Curse" až po predposledný "Trident Wolf Eclipse". Počas koncertu nechýbalo ani oblievanie krvou, ktorá bola v nádobe v tvare lebky. Neoficiálny zdroj mi povedal, že mala čučoriedkovú príchuť.

WATAIN zapájali všetky ľudské zmysly, vrátane čuchu, kedy sme mali možnosť rozoznávať rôzne pachy pod pódiom. Kadidlo, ktoré bolo cítiť stále, prekrýval pach spáleného mäsa. Fanúšikovia boli nadšení, bavili sa a užívali si to s veľkým úsmevom na tvári. Táto švédska legenda už má pevné miesto v učebniciach black metalu. Spevák Erik Danielsson je človek, ktorého by mnohí na ulici obišli na päť metrov, ale v skutočnosti je to výrečný a sympatický chlapík. Po koncerte bol ochotný sa nielen odfotiť, ale aj zotrvať v družnom rozhovore.

Zvuk bol čistý a vyvážený, bolo počuť každý tón. Celému koncertu sa dá vytknúť iba jedna vec, a to veľmi slabá účasť. 180 ľudí na takejto kapele je smutné.
 

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Paľo "Stephen" Slaninka

Informácie o koncerte

Názov: Blackmetalovú omšu v Košiciach odslúžili černokňažníci WATAIN

Dátum: 06.05.2023

Miesto: KOŠICE - Collosseum Club

Kapely: WATAIN (SWE) - black metal
BØLZER (SWI) - black/death metal
CONCRETE WINDS (FIN) - black/death metal/grindcore

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2023-05-10 22:06:23

Prečítané: 1520x

Autor: Ondro Mitter

Ondro Mitter

Názory redakcie

Chýba názor redakcie