INFERNO: Chaos Is Coming Tour 2014

INFERNO: Chaos Is Coming Tour 2014

Štyri masakrálne bandy sa spojili v jeden celok a rozhodli, že spoločne absolvujú európske tour. Iniciatíva vzišla najmä zo strany INFERNO, niet sa teda čo čudovať, že medzi zastávkami svietila aj jedna slovenská - ako to už v ich prípade býva zvykom - Banskobystrická. Dámy a páni: Chaos Is Coming Tour 2014

Organizáciu tohto koncertu si zobrali na starosť ľudia z Thunder Art Booking (ex-Noc Besov), tak kto už zažil ich usporiadateľské aktivity, mohol očakávať len samú kvalitu. Po príchode do už na úvod slušne zaplneného Tirish Pubu to s určitým omeškaním asi o 19:35 odpaľujú českí bratia, PANYCHIDA. Pôvodne boli avizovaní hrať druhí, ale je jasné, že kapely si medzi sebou na jednotlivých gigoch pozície vymieňajú. Z dôvodu natáčania krátkeho video-interview s INFERNO sme stihli len časť ich vystúpenia, i to však presvedčilo o živočíšnej sile tejto Plzeňskej partie. Vlčák v popredí udržoval kontakt s publikom, okolo neho traja dlhovlasí (čiže headbangujúci) kolegovia… akurát tomu chýbal bubeník, ktorého vlastne majú väčšinou len dočasného. Setlist síce začínal preslovom v češtine, inak mu ale dominovali skladby v angličtine, najmä z poslednej dosky "Grief For An Idol". 

Čo musím veľmi pochváliť, že medzi jednotlivými kapelami boli pomerne krátke prestoje. - Aj tu už vidieť určitú profesionalitu. Ako druhí sú teda na rade Mexičania s názvom ARMADA. Až dodnes neznáma kapela, ktorá sa do Európy dostala formou výmenného tour a rôznym výpomociam, prišla a… spôsobila až nečakanú spúšť (v dobrom slova zmysle). Keď metal v Latinskej Amerike je známy svojou živelnosťou i zbesilosťou, tak David a spol. nám to dnes predstavili so všetkými tajnými zbraňami, vytasenými na svetlo (temnotu?) sveta. Hudobne samé náklepy, rýchle riffy a (skoro až brutal) death metal nebol síce absolútne vôbec inovatívny, zato dokázal rozprúdiť aj ortodoxných blackerov, ktorí v publiku pochopiteľne dominovali. Samotní členovia si išli vlasy odkrútiť a keď tak práve nečinili, sršala z nich pravá metalová radosť. Názvy skladieb ako "War 666" či "We Were Born To Die" ju len umocňovali. Sem-tam klišé, ale pri nich mi to nejak nevadilo, veril som im každú notu.Keď už spomíname vymieňanie si pozícií, tak ani INFERNO nehrali na každom koncerte tretí, no dnes je tomu tak a my môžeme byť radi. Ich black metal je totiž po vydaní posledného CD o hodný kus ďalej a nie je to len o zábave, ale aj o precítenosti. Poďme postupne: 
Po klasickom intre sa spúšťa infernálna smršť, Adramelech dáva kapucňu dole, odhaľuje dlhánske vlasy a ja registrujem, že páni svoj setlist mierne prekopali - začíname s "Šepot naděje v slzách krve". Ono je to určite dobre, takto sa hneď z úvodu rozbláznime na nekompromisne tvrdých, ba až surových blackoviciach, aby sme sa postupne pomedzi ne upokojili a priam si až zameditovali na tých atmosferickejších - "The Funeral Of Existence", resp. "The Firstborn From Murk". Obecenstvo je však najviac nažhavené na klasické pecky, t.j. "Peklo na Zemi" a "Pohanské meče". Pri tom prvom tentokrát nedochádza k žiadnej prietrži mračien, pri oboch sa však strhol taký kotol, že to miestami bolo až nebezpečné. Odchodili sme už množstvo väčších, často zahraničných akcií, ale práve na strednom Slovensku je správanie na extreme metalových koncertoch dosť pozadu - teda niektorí jedinci by sa mali nad sebou zamyslieť. No samotná kapela bola s naplneným klubom spokojná, hoci vynechala prídavok a nepriniesla dnes oltár. Zato nechýbalo pompézne, zo strany vokalistu až teatrálne prevedenie plné temnej atmosféry, rúcha, kapucne, vzadu krásna farebná plachta, Morionove šošovky i celkom kvalitný, čitateľný zvuk. Adramelechovci vraj riešia nového basáka, dnes však žiadneho nemali a tak si aspoň na jeden song, "Navěky požírán krysami", došiel zahosťovať (už nastajlovaný) Armagog z Arkony

To už bola malá predzvesť poslednej partičky dnešného večera, ktorá k nám prišla z Poľska, krajiny black metalu zasľúbenej. ARKONA - podobné už-legendy ako INFERNO, svojmu štýlu po celú kariéru verní, ani im nejak nevadí, že počas nej vznikla v Rusku pod rovnakým názvom iná, neskôr úspešnejšia kapela. Aj títo Poliaci tvoria výlučne vo svojom rodnom jazyku a že nám to dali aj pocítiť - registrujem také obskurné názvy skladieb, ako "Istnienie moje przeniknie ziemię", "Skrajna nienawiść egoistycznej egzystencji", "Zasypiając w strachu" či "Nieporozumienie w bezsensie istnienia", no samozrejme najviac potešenia spôsobila stará záležitosť "Pluję na twą marność psie!", z ich debutového alba. Toto všetko nám páni nasypali za pravého old-schoolovo rezavého, no pritom dobre znejúceho zvuku, k tomu gitaristi v typických bielych mikinách s kapucami, frontman zas pomaľovaný a s metajúcimi vlasmi… Ťažko určiť, či práve na ARKONA bola odozva najväčšia, no určite tu na nich prišlo najviac ľudí a sála klubu to aj pocítila. Darmo, UG black metal má v našich končinách svoju fanúšikovskú základňu.

Napriek tomu, že Chaos Is Coming Tour 2014 je takmer na konci, na kapelách to nebolo badať a všetky predviedli v rámci možností kvalitnú show. Divácka účasť bola popritom tiež dostačujúca (130-150 platiacich), obe české kapely sa nechali počuť, že práve Banská Bystrica bol najlepší koncert z celého tour, takže pána organizátora chválime s čistým svedomím aj my a teraz už: Hor sa na afterparty!


FOTO: Adrián "Ad-mi-rall" Mihálik

Informácie o koncerte

Názov: INFERNO: Chaos Is Coming Tour 2014

Dátum: 27.09.2014

Miesto: BANSKÁ BYSTRICA - Tirish Pub

Kapely: INFERNO - black metal (CZE)
ARKONA - pagan black metal (POL)
PANYCHIDA - blackened pagan metal (CZE)
ARMADA - death metal (MEX)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2014-09-30 14:07:22

Prečítané: 1259x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie