CLOSE UP BÅTEN 2016

CLOSE UP BÅTEN 2016

Vitajte v Štokholme, hlavnom meste death metalu! Tu je na úvod zaujímavá štatistika krajín z celého sveta okrem domáceho Švédska, z ktorých sa priaznivci švédskeho old school death metalu prirútili na plavbu loďou usporiadanou už po 18-ty raz metalovým magazínom CLOSE UP: Nemecko 87, Nórsko 36, Fínsko 32, Francúzsko 23, Spojené Kráľovstvo 19, Holandsko 17, Poľsko 12, USA 11, Rakúsko 9, Island 9,  Slovensko 9, Austrália 8, Španielsko 7, Belgicko 6, Dánsko 5, Rusko 5, Rumunsko 4, Švajčiarsko 4, Turecko 4, Estónsko 3, Írsko 3, Brazília 2, Kanada 2, Chorvátsko 2, Grécko 2, Nový Zéland 2, Bulharsko 1, Čile 1, Cyprus 1, Ekvádor 1, India 1, Taliansko 1, Japonsko 1, Lotyšsko 1, Mexiko 1, Mongolsko 1, Peru 1, Srbsko 1. Nemecko bolo zastúpené najväčším počtom headbang-rov (87), ale pricestovali aj ľudia z takých diaľav, ako napr. Ekvádor, Peru, Chile, Nový Zéland a Austrália. Dokonca jedna persóna zastupovala takú exotickú destináciu, akou je Ulanbátár v Mongolsku. Na tejto lodi už vystupovali v minulosti pojmy ako napr. Bolt Thrower, At the Gates, Dark Tranquility, Katatonia, Meshuggah, Decapitated, Behemoth, Hypocrisy, Pain, Asphyx, Soulfly a ďalší.

Okrem ostatných raných death metalových kapiel formujúcich počiatky švédskeho death metalu bola z môjho pohľadu najväčším ťahákom akcie, ale aj veľkou neznámou zároveň, nejaký ten čas hibernovaná a nedávno opäť oživená družina Entombed, ktorá k 25. výročiu vydania kultového albumu Clandestine v torze pôvodnej zostavy Nicke Andersson – drums, Uffe Cederlund – guitar a Alex Hellid – guitar, doplnená o ďalších dvoch členov, pripravila náklad nadčasovej stariny ako sa na okrúhliny patrí.

Podľa pôvodného plánu mal „spráchnivený koráb“ M/S Silja Galaxy vyplávať z prístavu v Štokholme vo štvrtok o 17:00, avšak po príchode do metalistami riedko osídleného terminálu sme sa dozvedeli, že vzniklo približne trojhodinové meškanie, čo nás veľmi nepotešilo, lebo o ten čas dlhšie sme si mohli pozrieť Štokholm. Nejako nám táto informácia unikla, nakoľko terminál sa začal informovanou časťou populácie rapídne zapĺňať až takú hodinu pred vyplávaním z prístavu. Ešte priateľské zvítanie sa s ďalším Slováčiskom a jeho fínskym parťákom a konečne sa masa dvetisíc skalných zanietencov pohla smerom do útrob korábu v ústrety old schoolovej búrke. Po nalodení sa dostal duty-free shop na palube poriadne vyžrať od smädných krkov a doslova kľakol, keďže sa tam dali pomerne lacno v porovnaní s barmi na lodi nakúpiť tekutiny a podtlak metalistov nemal konca kraja. „Matroš“ z duty-free shopu bolo možné konzumovať iba v kajutách alebo mimo lode, vo verejných priestoroch bolo možné požívať len barový a teda drahší sortiment. Prvý niekoľkohodinový nával v duty-free shope, ktorý musel personál lode regulovať, sme využili na udomácnenie sa v kajute a v sále, v ktorej sa malo hrať. Do sály sme zavítali medzi prvými, čo sme využili na kúpu nejakého toho cenovo prijateľného merchu (tričko CLOSE UP BÅTEN 100 SEK, Entombed, samozrejme, Clandestine za 200 SEK) a obsadenie stola na balkóne s perfektným výhľadom na pódium a zatiaľ žiaľ zatvoreným barom zároveň. Priestor sa pomaly zapĺňal, ale bar zaostával ešte stále zatvorený, čo bolo s ohľadom na situáciu veľmi znepokojujúce. Napokon sa opona na bare zdvihla, všetko sa na dobré obrátilo a nastala chvíľa pre malé občerstvenie, vysvetlenie si chybne naúčtovanej akciovej súpravičky, na čo personál baru reagoval ďalšou súpravičkou grátis – palec hore za prístup!

Medzitým na pódiu začala rezať prvé zahrievacie kolo podzemná partička GOD MACABRE, v typicky švédskom zvukovom redingote. Čo si budeme navrávať, hneď bolo jasné, že zvuk gitár sťaby štabarc motorových píl známej severskej značky v podaní raných švédskych tvorcov tohto žánru bude hrať na tejto akcii presilovku. Takisto bubenícke prístupy a výkony boli v duchu old school –  „čo si neubúchaš, to nemáš“ – jednoducho poctivá ručno-nožná práca bez zbytočných výdobytkov modernej techniky. Títo páni majú na konte jeden radový album, ktorým debutovali v roku 1993 a z ktorého odznela vačšina songov setlistu. Okrem debutu vydali ešte live album v roku 2010 zložený zo songov debutu a jedného coveru. Na začiatok veľmi slušné zahriatie publika.

Dvojka v poradí bola kapelka INTERMENT, ktorá má konte viac počinov, a to od začiatku deväťdesiatych rokov až po súčasnosť vo forme demáčov, splitiek, kompilácií a dva plnohodnotné albumy (2010 a 2016). Proste ďalšia undergroundová kapela, ktorá v onen večer plynule pokračovala v prerezávaní a kliesnení old schoolovej cestičky a svojím presvedčivým a razantným výkonom zaručene zvýšila prevádzkovú teplotu publika.

Do tretice prišlo na rad primaľované nevľúdne kvarteto NECROPHOBIC, ktoré svojím prevažne blackovým zameraním s mierne deathovým podtónom pred hlavnou hviezdou večera poriadne rozparádilo obecenstvo. Set výborný po melodickej aj rytmickej stránke, taktiež nasadenie ako o život, ale čiastočne mi tam chýbala sprievodná gitara. Svoje čaro mala nielen počas tohto setu, ale naprieč celým festivalom švédčina, ktorou kapely komunikovali s publikom. Mierne huncútske od týchto muzikantov mi prišlo popíjanie vody z plastových fliaš pomedzi songy, čo nebolo veľmi v súhre s ich imidžom a setom celkovo. Nič proti plastovým obalom, no s ohľadom na imidž kapely a kontext takmer dokonalého setu, riešil by som to iným spôsobom. Veď keď už aj ENTOMBED môže mať svoje vlastné originálne fľaškové pivo, prečo by NECROPHOBIC nemohol mať tiež svoj originálny nápoj?

Určite to bude náhoda, že celá táto akcia a koncert ENTOMBED sa udiali v období, kedy kultový album "Clandestine" oslavuje 25 výročie svojho vydania. Okrem koncertu na lodi podľa mojich informácií ENTOMBED v sobotu 12.11.2016, teda presne v deň 25. narodenín albumu "Clandestine", odohral koncert so symfonickým orchestrom v Malmö. Ale poďme späť na loď. Koncertný priestor sa neuveriteľne naplnil, bol problém sa v rámci priestoru vôbec presúvať, keď na pódiu odpálil svoj prierez old school-ový mýtus ENTOMBED v zostave, ako som už vyššie písal: Nicke Andersson – drums, Uffe Cederlund – guitar,  Alex Hellid – guitar, doplnenej o mne dovtedy neznámych Robert Andersson – vocals a Edvin Aftonfalk –  bass, pochádzajúcich zo štokholmskej skupiny MORBUS CHRON aktívnej v rokoch 2007 – 2015. Robert Andersson svojím zjavom aj vokálom silno pripomínal Johnnyho Dordevica, ktorý v období "Clandestine" v kapele nejaký ten utorok pôsobil. Chlapi to na pódiu rozbalili vo veľkom štýle a predviedli, že ENTOMBED je minimálne v takej kondícii, ako pred štvrťstoročím, ak nie v lepšej. Zahrali komplet celého oslávenca "Clandestine" a pretkali ho tromi artefaktami z jeho predchodcu "Left Hand Path". V podobe hosťujúceho vokálu dva rezy "Crawl" a "Abnormally Deceased" odručal  Orvar Säfstrom, ktorý s ENTOMBED nahral EP "Crawl". Nedá mi konštatovať inak, svorka ENTOMBED svojím dokonalým výkonom za výdatnej podpory charakteristického soundu  „motorových píl“ poctivo rozrezala loď aj s posádkou na ordnung. Po nich ju už v rámci tejto plavby nedal nikto na poriadok. Zvuk a svetlá nejdem veľmi rozoberať, tam nebolo počas celej akcie vôbec čo vytknúť, prácu zvukárov a osvetlenie môžem len pochváliť.

Prvú sériu koncertov v onen večer zakončili rúbači MERCILESS, ktorých som vďaka emočnému prepätiu zo setu ENTOMBED a blížiacej sa únave viac menej duchapusto precivel. Chlapi síce slušne nakladali, ale podľa ohlasov mojich parťákov to bol len uspokojivý set. Neskôr prišlo ešte na zopár príjemných stretnutí s ľuďmi zo sveta a pár fotiek s nimi, čekol som bar, kde fungovala nonstop karaoke párty a nasledoval odchod do kajuty aspoň trochu zrekreovať.

V štvormiestnej mini kajute bez okna „svieži“ človek rýchlo stratí pojem o čase, preto vstávanie na druhý deň bolo pomerne hektické, keďže sme „zmŕtvychvstali“ tesne pred jedenástou a od jedenástej už začínali koncerty. Loď sa už z fínskeho Turku, kde bola asi hodinová prestávka na vykládku, nakládku tovaru a pristúpilo zopár nezainteresovaných, prepravychtivých civilistov, vracala späť do Štokholmu, keď začali zostávajúce koncerty. Vystúpenia v druhý deň plavby boli naplánované do štvrtej popoludní a na šiestu hodinu večernú bolo plánované vylodenie.

Úlohu prvého roztlieskavača si na druhý deň odniesli drtiči CENTINEX, avšak na tvárach účastníkov, ktorí si zavčas rána privstali a ich nie veľmi hojnej účasti na tomto poctivom náklade valivého death metalu bolo poznať, že prvá noc dala viac, než boli schopní uniesť. Ja som pre istotu zakotvil pri zdroji s dobrým výhľadom na pódium a odtiaľ som si súbežne vychutnával koncertík a aj to ostatné. Set bol popretkávaný songami zo žhavej novinky „Doomsday Rituals“, ktorá mi čertovsky zapasovala.

Následne som už správne naladený krvou postriekaných grindových chirurgov GENERAL SURGERY sledoval radšej z prvej línie. Surový imidž im pristal, no nebrali sa vážne a s ľahkosťou plus extra dávkou nadhľadu kydali kýble krvi navôkol. Krvou sa nešetrilo, ani kýbľami, celkovo ich bolo pätnásť a na výpomoc terajšiemu vokalistovi Erikovi Sahlströmovi prišiel aj spevec bývalý - Grant McWilliams ako hosť. Všeobecní chirurgovia enormne skrvavili hrací priestor bez použitia rezných inštrumentov, stačilo podať operačný výkon, ktorý na stejdži predviedli a krv sa ako riava valila z uší aj z očí. U mňa spokojnosť, aj takto môže vyzerať grindová veselica.

GRAVE podľa môjho názoru trochu pribrzdili, čím nezvýšili, ale našťastie ani neznížili, stúpajúcu gradáciu druhého festivalového dňa. Set, ktorému nebolo veľmi čo vytknúť, no nič prevratné sa počas neho neudialo a aj slabšie ističe by mi naň stačili. Zazneli pecky ako napr. "Turning Black", ktorou sa pomyselný hrob otvoril, "You'll Never See...", "Soulless", "Passion of the Weak", "Morbid Way to Die", nejdem menovať všetky, keby bol niekto veľmi zvedavý, odkaz na setlisty je pod článkom. Celkovo zaznelo dvanásť kúskov, posledným klincom do rakvy pred tým, ako sa hrob opäť zatvoril, bola starina "Into the Grave". Potešujúci bol veľmi slušne čitateľný zvuk, kdežto posledne v lete na BA som radšej kvôli zdevastovanému zvuku po prvých dvoch songoch išiel preč s vedomím, že na lodiach ich bude možnosť opäť zažiť...

Posledný vryp na lodi mal na starosti vikingskou kultúrou napáchnutý UNLEASHED na čele s valibukom Johnnym Hedlundom, ktorý so svojou partičkou v takmer nezmenej zostave brázdi chladné severské death metalové vody už od roku 1989. Hlavná hviezda druhého dňa zahrala razantný prierez takmer celou svojou tvorbou, keď zaznelo až pätnásť songov z jedenástich radových albumov, a to ich celkovo majú na konte dvanásť. Johnny v jednej z prestávok medzi songami nevynechal tradičnú vsuvku v podobe drúľania lahodného moku z vikingského rohu. Set to bol výborný a ako prídavok zazneli bomby "Death Metal Victory" z albumu "Warrior" a "Before the Creation of Time" z debutu "Where No Life Dwells", pri ktorej som si nostalgicky zaspomínal na časy MTV a reláciu Headbangers Ball, dokonca aj trsátko sa mi podarilo ukoristiť. Skutočnosť, že aj pri tejto príležitosti zahrali bývalí členovia zoskupenia NIHILIST so svojimi terajšími kapelami, indikuje dobré vzťahy, čo sa zrejme o časti bývalej zostavy oslávenca povedať nedá, keďže sa oslavy nezúčastnila a išla si svoje turné s A.D. po Európe. Počas kormidlovania UNLEASHED sa death metalová loď výrazne posunula na dostrel k domovského prístavu, zostával čas akurát na pobalenie a ešte sme vo finále stretli a pokecali s partiou štyroch ľudí zo Slovenska, ktorí mali kajutu skoro vedľa nás. Nasledovalo vylodenie v prístave Stockholme a začal sa písať iný príbeh nášho severského tripu...

Čo dodať na záver? Lodička bola mega a luxus na európsky spôsob, výborné kapely a atmosféra, parádny zvuk aj svetlá, duty-free shop, široký sortiment merch-u, priateľskí a pohodoví ľudia a to všetko za prijateľnú cenu. Plavba trvala síce iba 24 hodín, čo bol celkom „záhul“ všetko postíhať. Ideál by bol, keby bola plavba o deň dlhšia a s dlhšou prestávkou v Turku s možnosťou prehliadky mesta. Druhú noc by hrali kapely a tretí deň ráno by nás vyklopili v Štokholme. Vi ses nästa år !

http://www.setlist.fm/festival/2016/close-up-baten-2016-33d668a1.html

Informácie o koncerte

Názov: CLOSE UP BÅTEN 2016

Dátum: 27.10.2016 - 28.10.2016

Miesto: Stockholm – Turku Åbo – Stockholm, M/S Silja Galaxy

Kapely: ENTOMBED, UNLEASHED, GRAVE, MERCILESS, NECROPHOBIC, GENERAL SURGERY, CENTINEX, INTERMENT, GOD MACABRE

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2016-12-29 00:00:00

Prečítané: 2546x

Autor: Mišo Patz

Mišo Patz

Názory redakcie

Chýba názor redakcie