CULT OF FIRE predviedli v Prahe svetovú show

CULT OF FIRE predviedli v Prahe svetovú show

Blackmetalový večer, na ktorý fanúšikovia dlho čakali. Jedna z mnohých akcií, ktoré museli byť presunuté. Aj tieto prívlastky sa viažu k pražskému koncertu kapiel CULT OF FIRE a MALOKARPATAN. Ten sa mal pôvodne uskutočniť ešte koncom marca, napokon sme sa ho však dočkali až začiatkom septembra. Dôvody všetci vieme, príliš ich tu rozoberať nechcem, poďme teda rovno na vec.

Sobotný večer v obľúbenom multižánrovom klube Palác Akropolis otvorili spomínaní MALOKARPATAN z Bratislavy a okolia. O kvalitách tejto black/heavy formácie sa už presvedčili fanúšikovia v mnohých krajinách, dokonca i v zámorí. Do Prahy sa vrátili po dlhej dobe a najmä s novým albumom "Krupinské ohne", ktorý dnes pochopiteľne dostal najväčší priestor. Už úvodný kúsok "V brezových hájech poblíž Babinej zjavoval sa nám podsvetný velmož" priniesol veľké momenty, hudobne v ňom cítiť vplyv BATHORY (nie náhodou si gitarista Adam "As" obliekol ich tričko). Zo starších songov spomeňme melodickú "Nedlho po púlnoci opacha sa doplazila z dzíry", aj ďalšie názvy boli podobne dlhé a šialené. Dvaja gitaristi ponúkli množstvo premyslených riffov, Adam sa venoval prevažne sólam, jeho náprotivok Aldaron ho zas bezchybne doprevádzal. Frontman HV predviedol svoj typicky obskurný vokál, navyše upútal pozornosť dlhým červenočiernym plášťom a mikrofónom pripevneným na akejsi palici. Komunikáciu s divákmi obmedzil na pár burcovaní, žiadne príhovory sa nekonali. Neboli však ani potrebné, odozva od publika bola skvelá, hoci klub ešte nebol úplne plný.
MALOKARPATAN dnes namiešali nadpriemerný zvuk, výborne odohratý set a potvrdili, že ich medzinárodný úspech je zaslúžený. Len škoda, že odohrali len šesť skladieb v celkovom trvaní 45 minút. Do setlistu by sa určite ešte čosi zmestilo.

Prestávka spojená s prestavbou pódia trvala ukrutne dlho, fanúšikovia sa však aspoň teraz mohli občerstviť. Prečo až teraz? Palác Akropolis to dnes s restrikciami doslova prehnal. Pochopím povinnosť nosiť rúška… ale aby si diváci nemohli do sály klubu priniesť nápoje zakúpené pri bare, to je fakt priveľa. Iné koncertné miesta (áno, aj v Prahe) to takto nepreháňajú. Snáď sa vedenie klubu zamyslí a na budúce koncerty už nebude ľuďom obmedzovať ich základné potreby.
Aby to nestačilo, len pár dní pred akciou oznámili CULT OF FIRE, že ich druhý gitarista Opat s nimi kvôli nariadenej karanténe dnešný koncert neodohrá, a že sa tak predstavia len v trojici. Realita bola našťastie trochu iná…

Po zaznení ambientného intra sa opona odhrnula, aby členovia ansáblu v tom momente spustili prvé tóny. Bolo sa vskutku na čo pozerať. Pódiu dominovali dva tróny (na každej strane jeden) doplnené o imitáciu hlavy kobry indickej. Na ľavom tróne sedel hlavný mozog kapely, gitarista Infernal Vlad, a s prehľadom servíroval svoje gitarové nápady. Na tom druhom mal pochopiteľne sedieť Opat, kapela jeho neúčasť vyriešila šalamúnsky a na trón usadila niekoho z členov „crew“. Síce bez gitary a takmer bez pohybu, ale aspoň štýlovo zohratého (navlečeného v rovnakom plášti). Za bicími nekompromisne operoval Tom Coroner, vpredu zas všetko kvalitne odškriekal frontman Devilish. Všetci boli dokonale zahalení a odetí do vkusných kostýmov. Netrúfam si určiť, čo mal ktorý z nich symbolizovať, možno vám napovie pohľad do našej fotogalérie. Celkovo sme boli svedkami impozantnej a originálnej pódiovej show.A čo samotná hudba? Epická, atmosférická, miestami až magická a so zvukom blížiacim sa do kryštáľovej čistoty. Páni nám v dostatočnej miere predstavili materiál z novej dvojplatne "Moksha / Nirvana", došlo napríklad na "Zrození výjimečného", "Har Har Mahadev", či pár častí "Buddha". Ohromnú silu mali i staršie kúsky - za všetky spomeňme "Závěť Světu" a "Satan Mentor". Kapela šliapala bez akéhokoľvek príhovoru a servírovala svoju hudbu svetovej úrovne. Skladby boli perfektne technicky odohraté, časť produkcie išla samozrejme zo samplov. Občasný oddych obstarali ambientné medzihry, ktoré predeľovali niektoré z nich. Množstvo hypnotických motívov by bežného poslucháča asi nudilo, kto však raz prišiel na chuť black metalu od CULT OF FIRE, musel byť v ten večer nadšený.

75 minút ubehlo ako voda a CULT OF FIRE sa s nami rozlúčili tak, ako prišli. Bez slov, len s minimálnou (zato však ďakovnou) gestikuláciou, a následne pomyselným zavretím opony. Prídavok by sa v tomto momente už ani nehodil, väčšina z vyše 500 prítomných divákov však po epickom, a predsa temnom divadle, odchádzala z útrob klubu nadšená. Mnohí ešte stále s nasadenými rúškami… ale to by už bolo na inú tému. Veríme, že sa CULT OF FIRE konečne dočkajú svojho prvého európskeho turné, ktoré sa žiaľ už druhýkrát odkladá, a to až na rok 2021.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO / VIDEO: Aleš "Enochian" Komárek

Informácie o koncerte

Názov: CULT OF FIRE predviedli v Prahe svetovú show

Dátum: 05.09.2020

Miesto: PRAHA - Palác Akropolis

Kapely: CULT OF FIRE - epic black metal (CZE)
MALOKARPATAN - black/heavy metal (SVK)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2020-09-09 20:24:27

Prečítané: 1038x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie