BRIGHTER DEATH NOW: Dark Winter Industrial tour

BRIGHTER DEATH NOW: Dark Winter Industrial tour

Organizátori festivalu Hradby Samoty v spolupráci s Deep Dive dotiahli do nášho hlavného mesta dve popredné mená industrial/ambientnej scény. RAISON D'ÊTRE a BRIGHTER DEATH NOW patria k výrazným predstaviteľom švédskej scény, ktorých spája legendárne vydavateľstvo Cold Meat Industry. Ako lokálny support vystúpil projekt VYŠEHRAD, ktorý ale nie je práve lokálny keďže pochádza z Čiech.

Je to jednočlenný projekt produkujúci mix dungeon synthu, black metalu, dark ambientu a industrialu. V máji tohto roku vydal nový album s názvom ".​:​tunely / tunnels​:​.", ktorý primárne vyšiel na diskete. Tento nevšedný formát pramení z autorovho odporu k moderným technológiám. Pri svojej tvorbe rád využíva hudobné nástroje z druhej ruky, retro formáty a zároveň sa venuje historickým témam. Vystúpenie VYŠEHRAD bolo na moje prekvapenie nesmierne pestré, čo som naozaj nečakal. Postupne prechádzalo rôznymi fázami, ktoré ale prekvapivo držali pokope. Úvod patril industrial ambientnej časti, ktorá sa postupne preklopila do údernejšej black metalovej polohy. V nej bolo cítiť veľkú inšpiráciu hudbou BURZUM, čo autor nijak netají. Ostatne na spomínanom albume nájdete tri prerábky od tejto svojráznej kapely.
 

band1


Zaujímavým momentom vystúpenia bolo zaradenie akéhosi hlásenia z dobového českého rozhlasu. Nie som si istý, ale znelo mi to ako niečo spojené s inváziou Sovietskych vojsk v roku 1968. Ale je dosť možné že sa aj mýlim. Ešte viac ma prekvapila elektro pasáž ako vystrihnutá z osemdesiatych rokov. Celá táto koláž štýlov ale v podstate odzrkadľuje autorov vkus a jeho lásku k starým veciam. Počas vystúpenia často využíval klasické kazety a walkman, čo je dosť neobvyklý prístup. Okrem toho obsluhoval rôzne krabičky, mixpult, gitaru a v jednej pasáži sa chopil aj mikrofónu. Počas celého koncertu sa na plátne premietala projekcia znázorňujúca temné lesy. Tento projekt som videl naživo iba druhý raz a zanechal vo mne pozitívny dojem.

RAISON D'ÊTRE je takisto jednočlenný projekt Petera Anderssona, s ktorého hudbou som prvý raz vstúpil do sveta dark ambientu. Jeho bohatá diskografia skrýva ozajstné klenoty, ktoré sa dnes už ťažko zháňajú. Preto ma potešilo, že vyšli v reedícii a mnoho z nich sa dalo na koncerte zakúpiť. Cenovo boli síce trocha cez, ale za kvalitu sa platí. Jeho vystúpenie bolo klasicky statické a sústredilo sa na vytvorenie veľmi špecifickej atmosféry. Pokľudnú temnotu nesúcu sa v jednej nálade doplňovali rôzne zvončeky a industriálne zvuky. V tomto smere akoby sa vrátil do obdobia albumu "The empty hollow Unfolds", ktorý považujem za jeho vrchol. Išlo ale zrejme o nový materiál, ktorý nemám úplne napočúvaný. Celú performance dopĺňala efektná videoprojekcia, ktorá dokresľovala celkovú atmosféru.
 

band2


Spočiatku jej dominoval obrovský kamenný kríž, ktorý akoby putoval nekonečným vesmírom. Neskôr sa nám začali zjavovať ľudské lebky v rôznych kompozíciách. V poslednej tretine vystúpenia sa na plátne vyobrazovala točiaca sa očná zrenica ponorená v nejakej červenej tekutine. Bol to veľmi hypnotizujúci prvok vystúpenia, ktoré na moje prekvapenie znelo omnoho surovejšie ako z nahrávok. Andresson svoj set riadil zo svojho notebooku, no použil aj niekoľko fyzických nástrojov. Jednak to bol malý gong, činel so slákom a zaujímavý nástroj futuristického vzhľadu zvaný SOMA Pipe. Je to vlastne efektový procesor s integrovaným hlasovým mikrofónom. Za jeho identifikáciu ďakujem Matejovi Gyarfasovi z PHRAGMENTS, ktorý ho tiež používa. Vystúpenie RAISON D'ÊTRE naplnilo moje očakávania a ponúklo priestor na zastavenie sa v čase. Počas neho ste mohli opustiť realitu a bolo len na vás, kam ste si uleteli. Bolo to magické.

BRIGHTER DEATH NOW je projekt Rogera Karmanika, ktorý je okrem iného aj zakladateľ spomínaného vydavateľstva Cold Meat Industry. Podobne ako RAISON D'ÊTRE pôsobí na scéne viac než tridsať rokov. Dnes si na pomoc zobral Petera Anderssona, ktorý je známy z projektu DEUTSCH NEPAL. Upozorňujem že je to len menovec. Ten si zobral na starosť basgitaru, ktorú vôbec nešetril. V jeho rukách sa premenila na zvukovú zbraň, ktorá atakovala naše ušné bubienky. Treba povedať, že pred koncertom evidentne čo to popil, no prejavilo sa to len na jeho pohyboch. Roger Karmanik sa pohyboval v pravej časti pódia a jeho úloha je v tomto projekte jasná. Neľútostný diktát a proklamovanie hesiel či rôznych posolstiev. Spolu vytvorili totálny zvukový teror a hudobný chaos. Ich vystúpenie bolo vskutku pôsobivé a nebolo určené pre slabšie povahy.
 

band3


V prvej polovici vystúpenia nehali doň vstúpiť aj obecenstvo. Andersson prepožičal svoj nástroj návštevníkovi koncertu, ktorý si na ňom chvíľu zahral. Ak sa nemýlim bol to Maroš Kovaľ, aktuálne pôsobiaci v skupine KRAJNÉ ČIERNO. Mimochodom používal pri tom nejaký zvláštny prístroj, ktorý sa tvarom podobal na strihač vlasov. Netuším o čo šlo, ale zvuk ovplyvňovali skôr efekty, ktoré ho poriadne zprasili. BRIGHTER DEATH NOW premietali tiež videoprojekciu, no ku konci ju tuším vypustili alebo im to bolo zrejme jedno. Ono to vlastne ani tak nevadilo, takto to bol väčší punk a bordel. Pomedzi tento hlukový teror vždy na chvíľu pustili krátku ukážku nejakej civilnejšej hudby, aby uvolnili napätie a nahromadený tlak. Pamätám si na nejakú reggae skladbu v strede vystúpenia a na úplný záver to bola "Thank You For The Music" od ABBA. Krásny kontrast k tomuto krutému a nekompromisnému vystúpeniu. Skupina počas vystúpenia rezignovala na nejaké svetlá, takže vo fotogalérii nájdete len pár záberov pokleslej úrovne.

Veľká vďaka všetkým, ktorí zorganizovali túto skvelú akciu. Podzemie klubu sa dnes slušne zaplnilo známymi tvárami, ktoré človek každý rok stretáva na hradbách. Mimochodom, budúci rok sa festival sťahuje na nové miesto. Opäť sa bude konať v priestoroch kaštieľa, konkrétne v obci Jablonica. Vidíme sa tam.

Informácie o koncerte

Názov: BRIGHTER DEATH NOW: Dark Winter Industrial tour

Dátum: 06.12.2022

Miesto: BRATISLAVA - Fuga

Kapely: BRIGHTER DEATH NOW - death industrial (SWE)
RAISON D'ÊTRE - dark ambient (SWE)
VYŠEHRAD - dungeon synth, black metal/ambient (CZE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2022-12-08 18:27:24

Prečítané: 362x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie