Decade of Human Suffering s INGESTED a WITHIN DESTRUCTION zavítalo do Bratislavy

Decade of Human Suffering s INGESTED a WITHIN DESTRUCTION zavítalo do Bratislavy

Do nášho hlavného mesta zavítala brutálna zostava plná zvučných mien, takýto koncert som si samozrejme nemohol nechať ujsť. Kvôli veľmi skorému začiatku mi však ušla prvá kapela, deathcoristi SHILL WHISPERS z Bratislavy. Tí sa po pauze znovu dávajú dokopy a ako im to ide, môžte počuť napríklad v ich novinke “AbyssWalker” z mája tohto roku. Mne sa žial podarilo do Kulturáku dobehnúť až keď sa zvučila druhá kapela, takže snáď nabudúce. Ešte som sa stihol popýtať kamošov, ako sa im vystúpenie SHILL WHISPERS páčilo a odpovede boli vcelku kladné.

Druhou kapelou boli Holanďania DISTANT, kde pôsobia aj dvaja Slováci. Hneď od začiatku sa dala do pohybu miestna metalová omladina, ktorá sa potom starala o mosh pit až do konca koncertu. DISTANT sa vyžívali v pomalých death-corových postupoch, ktoré sú na tanečky pod pódiom ako stvorené. Mne celkom chýbali rýchlejšie klepačky, ktoých nebolo nejak veľa, tie by celkový produkt značne osviežili. Teraz aktuálne počúvam posledný počin kapely s názvom “Tyrannotophia” z júna tohto roku, ak máte radi slamm a death core ťažšieho kalibru, rozhodne vyskúšajte.  Spevák Alan medzi skladbami vyzval publikum na kúpu merchu, s dodatkom že je to najlepší spôsob ako podporiť kapely. Neskôr nasledoval song o všetkých náboženstvách, ktorého názov som si nezapamätal, tipujem “False Gods” z posledného albumu.  Z neho som si stihol zaznačit “Hollow Eyes” a končilo sa rovnomennou skladbou “Tyrannophobia”, pred ktorou si Alan vypýtal circle pit a zábavychtivé obecenstvo Kulturáku sa nenechalo dvakrát prosiť.

Nasledovala jediná mimoeurópska kapela SIGNS OF THE SWARM a už pri zvučení mikrofónov každý v hale spozornel, lebo takýto vokál sa počuje len málokedy. Američanom vyšla novinka s názvom “Vital Deprivation” pred cca mesiacom, takže priniesli úplne čerstvý materiál. Je to ich tretí album v poradí a ja som sa ho snažil po uplnynulé dni čo najviac napočúvať. Okrem solídnej hudobnej kvality sa mi páči aj vizuálna podoba coveru albumu a toto platí pre všetky kapely v tomto reporte. Neviem kto im tieto obrázky tvorí, ale každý jeden je majstrovským dielom. Spevák David začal set vtipným oznamom: “Ak ste vonku, poďte dnu, ak ste na poschodí, poďte dolu !” a kapela do nás začala sypať svoj štýl deathcorovej muziky. Ten bol o niečo rýchlejší ako kapela pred nimi, s komplikovanejšími hudobnými postupmi, no tak isto ako pri predošlej kapele sa dôraz dával najmä na hutné pomaľšie pasáže, tentoraz však oveľa viac poprepletané klepanicami. Všetko to bolo podčiarknuté veľmi hlasným a až nechutne hnusným vokálom, ktorý je podľa mňa tou originálnou inštanciou hudby SIGNS OF THE SWARM. Muzika sa skvele hodila na mosh, circle pity šli hádam v každej skladbe a objavil sa aj prvý stage dive. Zo set listu som si stihol poznačiť song “Nightcrawler”, ku ktorému kapela vydala aj videoklip, aktuálne má 1,2 mil. zhliadnutí, čo už nie je žiaden undeground. Z nového albumu kapela zahrala napríklad “Malevolent Enslavement”, pred ktorou spevák David pobavil hláškou “help me bang my head”. Kapela ešte poďakovala za každého návšetvníka akcie, kedže sú prvýkrát na turné v Europe a veľmi si to vážia. Publikum si ich set užilo a dôkazom bolo aj pýtanie si prídavku po konci, no SIGNS OF THE SWARM sa ospravedlnili, žial museli dodržiavať časový harmonogram akcie.

Ďalej sa na pódiu nachystali Slovinci WITHIN DESTRUCTION. Tí svoju show odpálili pomerne dlhým a najmä na metalových koncertoch nie celkom tradičným rapovým introm, po ktorom však na plno rozbalili svoj set. Ten tvorili hlavne skladby z posledného albumu s názvom “Deathwish”, no zachytil som aj pár skladieb z predošlého albumu “Void”, napr. “Plague of Immortality” alebo “Void”. Kapela hrá takisto deathcore, no tiež si ho ohýba úplne po svojom a preto je jej štýl nezameniteľný. Spevák s menom Rok neustále hecoval publikum, vyzýval na circle pity a popri tom všade metal svojou blonďavou hlavou. Stage divy sa už konali pravidelne a jeden si vyskúšal aj samotný Rok. Všetkých tiež pobavili vtipy o slam police, či rozdelenie pred wall of death na “true slammers to the right, fake slammers like us to the left”. Ja som až niekedy v polke koncertu všimol, že bubeník vôbec nemá kopáky, dúfam že mu ich neukradli. Z posledného albumu odzneli napríklad “Darkness Swallows Life”, “Torture Ritual”,”Extincion” a “Death Awaits Us All”. Končilo sa rovnomennou songou posledného albumu “Deathwish”, pri ktorej posledný part spievaný Duncanom z VULVODYNIA prišiel odpievať David zo SIGN OF THE SWARM.

Protagonisti hlavnej hviezdy menom INGESTED zvolili dramatické intro, potom odpálili svoju show, no niečo nebolo v poriadku. Gitary mali o dosť slabší zvuk a spolu s biciami sa všetko zlievalo do jedného ťažko rozoznatelného šumu. Zvukár našťastie dal všetko doporiadku už v druhej skladbe a my sme si mohli vychutnať oslavu desaťročnice prvého albumu INGESTED s názvom “Suprassing the Boundaries of Human Suffering”, čiže prekračovanie hraníc ľudského utrpenia. Album sa dočkal aj remasterovanej verzie, ja osobne som sa v rámci predkoncertovej prípravy venoval hlavne počúvaniu posledného počinu kapely s názvom “The Level Above Human” z minulého roku. V hale to zasa začalo žiť a okrem tradičných koncertných zábavičiek sme v kotli mali možnosť vidieť aj početné veslovanie. Keď už sme pri publiku, tak by som si vedel predstaviť aj viac ľudí, možno by sa zmestilo aj raz toľko. Kapela do nás ládovala jednu pecku za druhou a tí, čo prišli, sa skvele bavili. Znovu nechýbali circle pity a stage divy a verím že protagonisti si tento koncert užívali tiež. Tak ako aj na predošlé kapely, aj na INGESTED môžme použiť deathcorovú škatulku s prvkami slamu, no znovu platí formulka o vlastnom rukopise a nezameniteľnosti. INGESTED dohrali niečo pred desiatou a myslím že všetci by sme ešte uvítali pár skladieb, publikum si žiadalo aspoň jednu, no spevák Jay už len poďakoval za účasť a pozval ľudí na pokec pri bare.  

Každá kapela, ktorá vystúpila, priniesla svoj štýl a pohľad na modernú metalovú muziku. Mix metalcoru šmrcnutého slammom prilákal do klubu najmä mladšie ročníky, škoda, že neprišlo viac ľudí. Musím však dať klobúk dolu pred tými. čo prišli, kotol fičal skoro nonstop a spolu vytvorili perfektnú atmosféru pri maximálnom nasadení. Teším sa na ďalší koncert do Kulturáku.

Informácie o koncerte

Názov: Decade of Human Suffering s INGESTED a WITHIN DESTRUCTION zavítalo do Bratislavy

Dátum: 13.11.2019

Miesto: BRATISLAVA - Kulturák Klub

Kapely: Ingested (ENG)
Within Destruction (SLO)
Signs Of The Swarm (USA)
Distant (NED)
Shrill Whispers (SVK)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-11-19 00:00:00

Prečítané: 586x

Autor: Michal Kmeť

Michal Kmeť

Názory redakcie

Chýba názor redakcie