DOOL zažili v Prahe úspešnú premiéru

DOOL zažili v Prahe úspešnú premiéru

Na piatok 7. júna si agentúra Obscure Promotion pripravila ďalší z mnohých koncertov, ktoré môžeme označiť prívlastkom „poznáte z Brutal Assaultu“. Stále mladá holandská formácia DOOL sa na našom obľúbenom festivale predstavila v roku 2022. Kým dovtedy bola pre mňa veľkou neznámou, odvtedy do nich vkladám veľké nádeje. Navštíviť ich prvý klubový koncert v Prahe, navyše už v pozícii headlinera, bolo takmer povinnosťou.


Piatkový program v „klube“ Modrá Vopice odštartoval krátko po 20. hodine, pričom jedinou predkapelou bola domáca partia reagujúca na meno TENGRI. Šestica pánov sa pohybuje niekde na pol ceste medzi post-metalom a post-rockom. Prezentuje sa výlučne inštrumentálnou tvorbou a vo svojich radoch má dokonca husle i violončelo. Súzvuk týchto vznešených nástrojov znel v kombinácii s klasickým gitarovým dvojzáprahom lákavo, hoci vo výslednom zvuku sa vyskytli aj disharmonické momenty. Zároveň sa nemôžem ubrániť dojmu, že vokály by niektorým skladbám určite prospeli. Kozmetickou vadou boli gitaristi – obaja sa totiž umiestnili dole pod pódium, zároveň však stáli otočení chrbtom k publiku. Dosť nešťastné riešenie. Napriek tomu TENGRI svojou tvorbou určite neurazili, podali presvedčivý výkon a výborne pripravili pôdu pre hlavný bod programu…

…ktorým boli spomínaní DOOL. Holanďania sú hudobne ťažko uchopiteľní – vo svojej tvorbe kombinujú psychedelický rock s dark rockom a neboja sa ani tvrdších, doom metalových výpadov. Môžu zaujať fanúšikov gitarovej gotiky, post-rocku i melancholického metalu. V päťčlennej zostave sú prítomné až tri gitary (ťažko stráviteľné sústo, pokiaľ práve nehrá IRON MAIDEN), ale ich výsledný zvuk tým vôbec neutrpel. Tvrdšie riffy, odpočinkové vybrnkávačky, prepracované harmónie i sóla – to všetko bolo perfektne naaranžované a kvalitne prevedené. Hlavné gitarové slovo mali Omar Iskandr a Nick Polak, kým líder(ka) menom Raven van Dorst sa častokrát sústredil výlučne na spev. Ten znel vskutku lahodne, občas tiež s doprovodom oboch spomínaných kolegov. A nutno podotknúť, že aj gitarové sóla si všetci traja spravodlivo rozdelili.
 

Dool


Už od úvodnej klipovky "Venus In Flames" si DOOL s ľahkosťou získali publikum na svoju stranu. Kvalita ich tvorby sa živým prevedením len potvrdila, pričom najviac ma bavili doomové momenty, kedy sa kapela nebála spomaliť. Hralo sa prevažne z novej dosky "The Shape of Fluidity", ktorá tvorila viac než polovicu setlistu. Spomeňme napríklad mohutný "Hermagorgon", melancholický "House of A Thousand Dreams" a tiež pár starších songov. Kým naliehavá "Summerland" bola asi najpomalšou skladbou večera, tak na živelnú "Oweynagat" sa chytili aj niektorí z prítomných fanúšikov. Znalci klasického post-punku museli zbystriť pozornosť pri coververzii "Love Like Blood". Hitovka od legendárnych KILLING JOKE dostala v podaní DOOL výrazne tvrdší charakter a do programu vkusne zapadla.

Sečteno a podtrženo:
Aj keď je Modrá Vopice viac hospoda než plnohodnotný klub, zvukár dnes urobil kus práce a výsledný zvuk bol u obidvoch kapiel skvelo namiešaný.
Naši hostia z Rotterdamu predviedli vysoko profesionálnu show, no hlavne „spústu“ kvalitnej, poctivo zahratej muziky, ktorou potešili moje sluchovody. Navyše si dokázali udržať pozornosť publika po celých 75 minút svojho vystúpenia. Divácka účasť nebola nijak výrazná, no aj približne 50-60 fanúšikov stačilo k tomu, aby spolu s kapelou vytvorili príjemnú klubovú atmosféru.


Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Marie Štefková

Informácie o koncerte

Názov: DOOL zažili v Prahe úspešnú premiéru

Dátum: 07.06.2024

Miesto: PRAHA - Modrá Vopice

Kapely: TENGRI - post-rock/metal (CZE)
DOOL - psychedelic dark rock/doom metal (NED)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2024-06-11 13:30:31

Prečítané: 216x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie