ENSLAVED priviezli ducha severskej mytológie

ENSLAVED priviezli ducha severskej mytológie

Nórski znalci severskej mytológie ENSLAVED vyrazili na turné s názvom "European Spring tour". A keďže ich tvorbu v našej redakcii dlhodobo obľubujeme, nemohli sme pri tom chýbať. Dnes vám priblížim moje dojmy z Prahy + nižšie nájdete fotogalériu od kolegu Martina Mayera, ktorý zdokumentoval zastávku vo Viedni.


Úvodná formácia večera, WAYFARER, odštartovala svoju show takmer na sekundu presne podľa plánu (od 19:30). Americká štvorica ponúkla melodický black metal so záblesky melanchólie, keď sa okrem rýchlych pasáží nebála občas aj spomaliť. Gitaristi predvádzali rôzne melodické harmónie a zdvojené riffy. Vokály si starostlivo rozdelili frontman Shane McCarthy a basák Jamie Hansen. Kým prvý menovaný mal hlavné „slovo“ a dokonca si v pár momentoch trúfol na hlboký spev, jeho kolega sa prezentoval o niečo vyššími škrekmi.
WAYFARER mali k dispozícii pramálo času a stihli tak predstaviť „pouhé“ štyri piesne. Všetky pochádzali z aktuálnej dosky "American Gothic", ktorej názov doteraz nechápem. Jediné, čo mi na vystúpení Američanov pripadalo gotické, bol vkusný klobúk gitaristu Joe Strong-Truscelliho. Zo samotných skladieb vynikla najmä klipovka "To Enter My House Justified" s chytľavým, hlavným gitarovým motívom.

Ako druhá sa predstavila anglická nádej SVALBARD. Mal som určité obavy z ich žánrového zaradenia, či nebudú až príliš vzdialení od zvyšných dvoch kapiel, no napokon som sa bál zbytočne. Dáma a páni síce kombinujú post-hardcore s post-metalom, avšak naživo ich produkcia vyznela tvrdšie než na albume, navyše s dostatočne mohutným zvukom. Prvky post-blacku boli počuteľné, a zaujali aj občasné odpočinkové momenty, vzdialene pripomínajúce ALCEST. O vokály sa delili sympatická rusovláska Serena Cherry (ktorá zvláda poriadne „chroptiť“ a zároveň obsluhuje jednu z gitár) a jeden z kapelníkov. Práve jeho hlas mi najviac evokoval spomínaný post-hardcore.
 

Svalbard


V setliste sa Angličania spoliehali na aktuálne CD "The Weight of The Mask", zaregistroval som aj pár starších kúskov. „Špicberky“ hanbu svojmu menu rozhodne neurobili a do budúcna s nimi určite treba rátať. Možno len nie priamo na blackmetalovom poli.

Organizátori z Obscure Promotion síce neavizovali, že by sa dnešný koncert blížil vypredaniu, no určite k tomu nemali ďaleko, keďže pri čakaní na hlavné hviezdy už bola sála klubu Futurum naplnená takmer na prasknutie. ENSLAVED sa na pódium dovalili za zvukov prológu z kultového filmu "A Clockwork Orange", ktorý s ich hudbou vôbec nesúvisí, každopádne im poslúžil ako intro.
Nórski potomkovia Vikingov aj po 32 rokoch kariéry kráčajú svojou jedinečnou cestou, hudobne i textovo. Ich progresívne ladený black metal s tematikou severskej mytológie si naďalej drží veľmi slušnú úroveň. Pätica protagonistov dnes pripomenula všetky atribúty svojej tvorby – prepracovaná štruktúra skladieb, rôznorodé gitarové motívy, súhra dvoch gitár so syntezátorom a niekedy až nečakané zmeny nálad. Ivar Bjørnson síce funguje ako hlavný mozog kapely, má však okola seba šikovných spoluhráčov a preto si nemusí lámať hlavu nad sólami. Všetky ich má na starosti Arve Isdal, ktorý sa v tomto smere predviedol ako hráč svetových kvalít. Grutle Kjellson zas potvrdil pozíciu frontmana a jeho jedovaté škreky zneli vskutku mimoriadne. V zadných radoch sa nenudil bubeník Iver Sandøy, ktorý predviedol technicky presnú hru a v rámci prídavku sa dokonca odhodlal na krátke sólo. Navyše mal na starosti väčšinu čistých spevov. Občas sa k nemu pripojil i klávesák Håkon Vinje a výsledkom tak v niektorých momentoch boli až trojhlasy.
 

Enlaved


K výberu skladieb nemám výhrady, aj keď by ma potešilo viac klasík z 90. rokov. Šestnásť štúdiových albumov z dielne ENSLAVED zaručuje, že nech postavia akýkoľvek program, vždy majú z čoho vyberať. Ten dnešný sa pochopiteľne opieral o stále aktuálne, posledné dve dosky. A kým z "Utgard" zazneli dve piesne, tak z najnovšej "Heimdal" rovno štyri. Pri úvodnom songu "Kingdom" sa zvuk ešte len šteloval, ale zvukár ho napokon namiešal priam lahodne. Za zmienku stojí "Heimdal" s psychedelickou strednou časťou, vedenou Grutleho hypnotickým odriekavaním. Priestor tiež dostala staršia tvorba a medzi vrcholy patrili "Havenless" s hymnickými zborovými spevmi, či ďalšia koncertná tutovka "Isa". Show postupne gradovala a jej protagonisti nás previedli až do ďalekej minulosti. Tú reprezentoval len prastarý "Allfǫðr Oðinn", ktorý zároveň uzavrel celý koncertný večer.

Vtipný moment nastal pri predstavovaní členov kapely, kedy Grutle svojich spoluhráčov prekrstil českými menami, bez akejkoľvek spojitosti. Z chudáka Håkona sa tak razom stala Kateřina Neumannová. Ivar následne kontroval a svojho dlhoročného kolegu uviedol ako „Lead vocals – Jaroš“. Táto vsuvka len potvrdzuje, že ENSLAVED svoje predstavenie odohrali vo výbornej nálade. A hlavne si vďaka kvalitnej produkcii dokázali udržať pozornosť publika po celých 90 minút. Verím, že drvivá väčšina z približne 400 prítomných nadšencov odchádzala z útrob klubu Futurum spokojná.


Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion, za fotopas
agentúre TON - Music Productions.


FOTO: Martin Mayer (fotené vo Viedni)

Informácie o koncerte

Názov: ENSLAVED priviezli ducha severskej mytológie

Dátum: 18.03.2024 - 19.03.2024

Miesto: PRAHA - Futurum Music Bar / WIEN - Szene

Kapely: ::
ENSLAVED - progressive black/viking metal (NOR)
SVALBARD - post-metal, post-hardcore (ENG)
WAYFARER - melodic black/dark metal (USA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2024-03-21 10:39:06

Prečítané: 348x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie