Grand Slam s PATHOLOGY a PYREXIA zavítal do Bratislavy

Grand Slam s PATHOLOGY a PYREXIA zavítal do Bratislavy

Grand Slam je pôvodne víťaztvo vo všetkých štyroch najvýznamnejších medzinárodných tenisových turnajoch počas jednej sezóny, v prenesenom význame označenie týchto štyroch turnajov. Jeho zisk je pomerne vzácnym javom. Po tomto krátkom tenisovom okienku poďme na Grand Slam European tour do Bratislavy, kde sa zišla celkom brutálna zostava kapiel tvrdšieho razenia.

Do Randal Clubu som dorazil tesne pred 18:30 a jediná slovenská kapela večera SANATORIUM už stála na pódiu. Brutalisti zo Žiliny začali sypať svoj gore death do prázdnej haly, no tá sa počas ich setu aspoň trochu zaplnila. Predpokladám, že väčšina čitateľov pozná ich hudbu, táto kapelka je na scéne už nejaký ten rôčik. V skratke komplikované riffy plné sekačiek a nechutný growl. SANATORIUM vystúpili v Bratislave po dlhšom čase, po ani nie polhodinovom sete poďakovali všetkým skorým prišelcom, organizátorom za pozvanie a vyjadrili svoju radosť z koncertného line-upu.

Nasledovala exotika ako sa patrí, čisto ženská brazílska zostava SINAYA. Koľko čírej zloby sa zmestí do utlučkých metalových žienok? Chvíľami som mal pocit, že natáčame druhý diel v hlavnej roli s Jackom Blackom vo filme "Škola thrashu", kedže hudobne to vyzeralo niekedy veľmi komicky. Čo však chýbalo v hudobnom majstrovstve, to baby nahradili zanietením a so zažmúreným okom sa dá hovoriť o old school raw thrash metale. Ak by ste si to chceli vypočuť, tak tento rok babám vyšiel album "Maze of Madness". Každopádne som za viac žien v metale, kludne nech si berú príklad zo SINAYA. Publikum sa tiež celkom bavilo, Brazílčanky boli jednozačne príjemné spestrenie tohto večera.

Po krátkej pauze sme sa presunuli hudobne aj žánrovo úplne inde vďaka českej brutalite EPICARDIECTOMY. Chalanom tento rok vyšla kompilačka "Relics from Malodorous Pile", v decembri by mal vyjsť nový album "Grotesque Monument of Paraperversive Transfixion" a práve z neho odznelo pár skladieb. EPICARDIECTOMY odštartovali svoj brutal death set líznutý slamom a ľudia sa dali do pohybu. Kotol sa rozbehol celkom slušne, došlo aj na circle-pits a podobné zábavky. Západní bratia vedia, ako robiť muziku, pochvala odo mňa za skvelú show. Vystúpenie si užívali všetci prítomní vrátane kapely, perfektná príprava na hlavné hviezdy večera.

Po krátkej pauze nasledovala pôvodne nórska, no dnes už medzinárodná kapela KRAANIUM. Banda doniesla svoj nový album "Slamchosis" rovno z pece, vyšiel koncom októbra a je to poriadne mäso. Okrem neho majú na konte ďalšie štyri, no ja by som vyzdvihol najmä split z minulého roku s mojou veľkou láskou ANALEPSY. Ich guturálny brutal death najhrubšieho zrna totálne rozpeckoval celý Randal, kotol šlapal naplno a headbangovalo sa ako o život. Bol som príjemne prekvapený, koľko ludí obľubuje najtvrdšie štýly metalu a nájdu si cestu na koncert uprostred týždňa.

Spočiatku som si myslel, že toto bude najlepší kotol večera, no z omylu na vyviedli predstavitelia americkej death metalovej školy PYREXIA. Táto kapela z New Yorku vydala nový album "Unholy Requiem" len nedávno, v polovici septembra. Okrem neho majú v zbierke ďalšie štyri, pričom prvý "Sermon of Mockery" sa datuje do roku 1993 a vyšiel v limitovnom počte 1000 kusov (ozajstná rarita). Poďme ale naspať na Grand Slam, PYREXIA vyhlásila hneď na začiatku súťaž o svoje albumy zadarmo pre prvých troch skokanov z pódia, neskôr došlo aj na wall of death a samozrejme nechýbal poriadny mosh a circle pity. Zábava ako sa patrí, luďom jednoducho americké poňatie death metalu chutilo a kapela tiež dávala najavo, že sa jej energia od publika pozdáva. Vrchol vystúpenia nastal pred poslednou skladbou, keď nový spevák Jim Beach pozval všetkých divákov k nim na pódium. Tí samozrejme nezaváhali a spolu s kapelou ukončili jej set, parádny záver!

Kedže nenasledoval žiadny prídavok, odbehol som na jedno k baru a skôr než som sa nazdal, nastúpila posledná kapela tohto večera, PATHOLOGY. Patológovia zo San Diega sú na scéne relatívne dlho, majú na svojom konte už deväť albumov, pričom ten posledný s eponymným názvom vyšiel minulý rok. Teraz začali hrať pred pomerne prázdnou halou, no tá sa počas prvej skladby opäť zaplnila. Kapela šlapala na sto percent a pod pódiom sa znovu začalo tancovať. Brutal death kalifornského štýlu mi osobne vôbec nebol proti srsti, hlavne gitarista mi prišiel ohromne technický a prišlo aj na pár celkom extrémnych sól, to sa v brutal death metale málokedy vidí. Síce by som pri tých sólach uvítal doprovod druhej gitary, ale nemôžme mať všetko. Aj tentokrát sa skončilo bez prídavku, no myslím že ľudia i kapela boli s touto show spokojní.

Na záver mi ostáva len poďakovať organizátorom za super akciu a najmä za to, že pritiahli takúto brutálnu zostavu na Slovensko. Čo sa týka účasti, tak do Randalu by sa zmestilo aj viac ludí, no vzhľadom na extrémny štýl kapiel a termín v strede týždňa si myslím, že môžeme byť spokojní. Ešte by som rád vypichol skvelú organizáciu priamo na mieste, keďže všetko klapalo načas ako hodinky.

Informácie o koncerte

Názov: Grand Slam s PATHOLOGY a PYREXIA zavítal do Bratislavy

Dátum: 14.11.2018

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: PATHOLOGY - slamming brutal death metal (USA)
PYREXIA - brutal death metal (USA)
KRAANIUM - slamming brutal death metal (NOR)
EPICARDIECTOMY - slamming brutal death metal (CZE)
SINAYA - thrash/death metal (BRA)
SANATORIUM - brutal death metal (SVK)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-11-19 00:00:00

Prečítané: 916x

Autor: Michal Kmeť

Michal Kmeť

Názory redakcie

Chýba názor redakcie