INFERNO: Hymns to Lemegeton Tour

INFERNO: Hymns to Lemegeton Tour

Na nedeľu 1.4.2018 sme mali naplánovaný doslova „true“ black metalový koncert. Nie, nebol to žiaden aprílový žart, do Prahy tentokrát zavítala trojica kapiel v znamení čierneho kovu; menovite INFERNO, IXXI a The STONE. Táto zostava vyrazila na spoločné turné, nazvané "Hymns to Lemegeton" a práve u nás ho mala uzavrieť.

Už tak zaujímavú zostavu doplnili aj dva plnohodnotné, viac-menej domáce supporty. Otváračku večera, kapelu SILVA NIGRA z Ostravska, stihla len naša fotografka.
Ja som sa na miesto činu, klub Nová Chmelnice, dovalil až na SEKHMET, druhých v poradí. Toto antináboženské komando z Děčína zažíva viditeľný úspech najmä v zahraničí. Pätica pomaľovaných a väčšinou polonahých divochov dnes predviedla výborne odohratú, nekompromisnú blackovú show s celkom dobrým zvukom. Ocenili to aj prítomní fans, ktorých sa už v tej chvíli zišlo v sále pekné množsto. V setliste zazneli skladby ako "Die For Your God", Death Is The Law", no najviac ma upútala dlhočizná "Daath" so zborovými, priam až hymnickými vokálmi. SEKHMET tak nasadili latku večera nečakane vysoko.

Prvou z dvojice zahraničných kapiel boli The STONE zo srbského Beogradu. Táto black metalová stálica nie je u nás žiadnou neznámou a vedeli sme, čo od nich čakať. Spevák a frontman Nefas prišiel takpovediac inkognito - v kapucni a s kuklou cez tvár, na jeho vokáloch sa to však nijak negatívne neprejavilo. Rýchlym, naklepaným kompozíciam velil gitarista Kozeljnik, ktorého družina (v počte: dve gitary, basa a bicie) určite odohrala všetko presne, kvôli veľmi zlému a neprehľadnému zvuku je však náročné niečo hodnotiť. Pritom by stačilo ubrať basy a kopáky, ale miestny zvukár z klubu bol opäť raz nahluchlý.
Kapela predstavila najmä nové CD "Teatar apsurda", keď svoj set otvorila s piesňou "Gavranovo" a neskôr pridala "Moj grob" i titulný song. Zo staršej tvorby spomeňme "Dani crni", či "Ustaj mati zemljo" a po 50 minútach môžeme ísť ďalej.

Pozornosť v dnešnom line-upe pútala aj formácia zo Stockholmu, počúvajúca na meno IXXI. Švédi sa na stejdž dovalili pomaľovaní, doslova zašpinení (čo z vizuálneho hľadiska k ich hudbe vcelku pasovalo) a oproti predošlej bande o čosi spomalili. Ich skočný black metal s prvkami thrashu však pôsobil prívetivo a publikum túto zmes podporilo od začiatku do konca. Vokalista s pseudonymom Outlaw niekoľkokrát podal mikrofón ľuďom v predných radoch, aby si aj oni mohli zaškriekať. V jednej chvíli vyzval divákov skandovať s ním heslo "Glory Pride Satan Death" (predzvesť skladby "G.P.S.D.") a tí ho nesklamali. Gitaristi s basákom do toho strúhali samé vtipné grimasy a bolo zjavné, že kapela sa výborne bavila.
Zo setlistu spomeňme aj také kúsky ako "Skulls n Dust", "Bounded By Blood", "Assorted Armament", alebo záverečnú "The End Of Degenerations". IXXI síce neponúkli nič inovatívne, niekoho možno nudili, zvuk mohol byť určite lepší, ale na co-headlinera to stačilo.

A tak sme sa dostali až k hlavnému ťaháku večera i celého turné, legendárnej horde INFERNO. Už od nich nečakajte ten, kedysi surový „Nesnášenlivý bezbožný černý kov“, táto partia sa v posledných rokoch posunula vpred a urobila dobre… Dnešný koncert bol toho dôkazom. Už éterické vône pripravené na pódiu dávali tušiť čosi veľké a na českú (respektíve slezskú) kapelu priam výnimočné. Pätica muzikantov bola razom pripravená a po ambientnom intre odpálila svoju show s "The Innermost Disillusion" (z najnovšej dosky "Gnosis Kardias"). Zvuk sa ešte niekoľko minút dolaďoval, ale postupne sme mohli odhaliť pravú esenciu súčasného Pekla. Atmosferickú, potemnelú, miestami nečakanú. Pomalšie, disharmonické a meditatívne pasáže sa striedali s rýchlymi, naklepanými.
Plynulo prechádzame do skladby "Oltář zvrhlosti" a ja musím pochváliť najnovšiu posilu v zostave - bubeníka Ondra D.I.E., ktorý všetko odbúchal s presnosťou stroja a často rýchlejšie, než na albume. Kapelu inak vedie vokalista Adramelech, ktorý bol už tradične neprehliadnuteľný. V dlhom plášti, s corpsepaintom a dokonca vyzutý… svojimi chorobnými škrekmi, teatrálnymi gestami, pohybmi a výrazmi tváre vytvoril zdanie, že snáď ani nemôže byť z tohto sveta. Doprovodný gitarista Morion i nový basák Armagog (ex-ARKONA) prišli s tradičnými rúškami cez tváre, kým hlavný gitarista Ska-Gul tak trochu v civile. Všetci išli naplno a ich vystúpeniu nemám čo vytknúť.
Po atmosferických kúskoch "The Funeral Of Existence" a "The Firstborn From Murk" prišiel rad na psychedelicky ladenú "Gate-eye Of Fractal Spiral", ktorá odznela aj s ambientnou dohrou. To bol však už nečakaný záver úžasného, no veľmi krátkeho predstavenia. Približne 45 minút je na headlinera žalostne málo a mrzí ma, že si INFERNO nepripravili žiaden prídavok - aspoň "Peklo na Zemi" alebo "Pohanské meče".

Koncert hodnotíme prevažne veľmi pozitívne a chválime jeho dobre zvládnutý priebeh, ale napríklad aj úspešné popasovanie sa organizátora (i samotného klubu) s niekoľkými paranoidnými internetovými „hrdinami“. Spolu s nami si túto príjemnú, apolitickú hudobnú akciu prišlo vychutnať niečo vyše 170 platiacich.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Chimera Black Production.


FOTO: Slávka Virdzeková | Absinthia Photography

Informácie o koncerte

Názov: INFERNO: Hymns to Lemegeton Tour

Dátum: 01.04.2018

Miesto: PRAHA - Nová Chmelnice

Kapely: ::
INFERNO - atmospheric black metal (CZE)
IXXI - black metal (SWE)
The STONE - black metal (SRB)
SEKHMET - antireligious black metal (CZE)
SILVA NIGRA - raw black metal (CZE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-04-04 19:20:00

Prečítané: 1916x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie