INSOMNIUM poprvé v Ostravě

INSOMNIUM poprvé v Ostravě

Nejlepší gothenburský metal dovezený z Finska slibovala pořádající agentura před tuzemskými zastávkami melodic death metalistů INSOMNIUM. U nás v Ostravě se objevili vůbec poprvé, a myslím, že premiéra dopadla velmi dobře! Klub byl zaplněný asi do 3/4 své kapacity, osobně jsem sice očekávala větší návštěvnost, ale co už…

Jako předkapela se představili švédští TRIBULATION, propagující své letošní album "​Down Below", jež neznělo špatně, tak jsem byla zvědavá na živou presentaci. Skupina hraje jakou si směs gothic/black metalu. Během prvních tří písní jsem postávala v předu a čekala, co z toho bude. No musím se přiznat, že jsem se pak na chvíli vzdálila a přišla až v druhé části setu. Byť pod pódiem měli TRIBULATION své skalní příznivce, mi přišly skladby na živo jedna jako druhá, bez nápadu a pořád dokola. Co se týká hráčských schopností a techniky, asi nemám co vytknout, ale vlastně ani jedna melodie mi nezůstala v paměti a každou chvíli jsem se dívala na hodiny, kdy už teda skončí…?

Naštěstí INSOMNIUM mi dali rychle zapomenout na předkapelu. Věnovali Ostravě skoro dvě hodiny živého hraní. Jediné co musím vytknout je fakt, že kdybych nestála hodně vepředu, první půlku setu kapelu snad vůbec nevidím. INSOMNIUM se absolutně ztráceli v mlze a podsvícení. Jinak ale už dál budu pět jenom chválu. Sestava kolem charismatického zpěváka a basáka Niilo Sevänena začala sice skladbou z poslední desky "Winter's Gate", ale jinak se hned dál nořila do starších nahrávek, takže jsme mohli slyšet např.: "Primeval Dark", "While We Sleep", "Mortal Share" nebo "Down With The Sun". Během vystoupení se pod pódiem utvořil velmi slyšný kotel, který sebou strhával většinu fanoušků, ať už chtěli nebo ne. A co energie se vydávalo pod pódiem, stejně tak tomu bylo i na pódiu. Hlavně oba kytaristé pobíhali nestále z jedné strany na druhou, k tomu přidávali nejrůznější blbiny. Vzájemně se tahali za vousy, útočili na sebe kytarami nebo hráli o sebe opření čelo na čelo. Nic z toho ale nebylo na úkor výkonu a hlavně Markus Vanhala na kytaru předvádí velmi zajímavá sóla. Obecně nemám moc ráda řeči typu: „jste nejlepší publikum“ a podobně, ale když to z úst frontmana znělo tak upřímně a hezky, tak proč tomu prostě nechtít věřit.

INSOMNIUM předvedli set, kdy vám ani sedmiminutová skladba nepřipadá dlouhá, kdy vše má svůj smyl a řád. Hlavně se mi líbí, že atmosféru studiových nahrávek umí přenést do živého provedení s jinou esencí, než kterou dostanete na placce, když si jí pustíte doma a kecnete na gauč. A ano, pořádající agentura ve svých lákavých slovech na koncert opravdu nelhala. Tak snad zase někdy příště. Kiitos!

Za udělení akreditace děkujeme agentuře Obscure Promotion.

Informácie o koncerte

Názov: INSOMNIUM poprvé v Ostravě

Dátum: 01.04.2018

Miesto: OSTRAVA - Barrák Music Club

Kapely: INSOMNIUM - melodic death metal (FIN)
TRIBULATION - blackened gothic/heavy metal (SWE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-04-05 06:33:25

Prečítané: 1118x

Autor: Nikol Návratová

Nikol Návratová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie