IRON MAIDEN priniesli do Prahy novú show

IRON MAIDEN priniesli do Prahy novú show

Po minulotýždňovom koncerte JUDAS PRIEST pokračujeme v heavymetalových hodoch! Tentokrát sa o slovo prihlásili legendárni velikáni IRON MAIDEN, ktorí aktuálne brázdia Európu s koncertným turné "Legacy Of The Beast". V rámci neho zavítali na jedinú česko-slovenskú zastávku do Prahy, ktorá pripadla na stredu 20. júna 2018. V tomto prípade bolo miestom činu Letiště Letňany na okraji veľkomesta.

Úvodná predkapela The RAVEN AGE sa pred MAIDEN predstavila už v roku 2016 v Edene. Vtedy ma títo mladíci takmer unudli, preto mi vôbec nevadí, že dnes som z nich stihol len pár posledných tónov, keď som práve prichádzal k areálu.
To druhý support dňa, KILLSWITCH ENGAGE z amerického Bostonu, sú už skúsení borci a jedni z hlavných predstaviteľov moderného štýlu zvaného metalcore. Čo na tom, že mnohí, najmä starší návštevníci sa nespokojne mračili, najmä keď spevák Jesse Leach predvádzal svoje harsh vokály? V kombinácii s čistými spevmi a jednoduchými, melodickými, no pritom účelnými gitarami, to bolo postačujúce a skladby ako "My Last Serenade", "Rose Of Sharyn", či "Beyond The Flames" určite neurazili. Pri záverečnom covere "Holy Diver" od DIO si už nie som taký istý, hoci kapela si ho umne prerobila do svojho žánru.

Publikum však s napätím očakávalo návrat nestarnúcich heavymetalových veľmajstrov z Londýna a dočkalo sa. IRON MAIDEN na seba nenechali dlho čakať, približne o 20:20 zaznel z reproduktorov naliehavý Churchillov prejav a my už vieme, čo bude nasledovať… Za tónov otváračky "Aces High" sa všetkých šesť členov vyrútilo na pódium a spustilo svoju show. Spoločnosť im v úvode robilo mierne sa pohupujúce lietadlo, ktoré kapelu tematicky podporilo aj v nasledujúcej "Where Eagles Dare".
„Scream for me, Prague!“ - Po "2 Minutes To Midnight" sa spevák Bruce Dickinson vytasil s dlhším príhovorom, v ktorom o.i. spomenul československých pilotov bojujúciv za Britániu v 2. svetovej vojne. Celkovo bol tento frontman najväčším lákadlom pre fanúšikov a je až neuveriteľné, čo dokáže uspievať vo veku 59 rokov. Zároveň sa ukázal ako schopný herec, došlo i na väčšie množstvo prevlekov a tak sa nám v "The Clansman" predstavil s mečom v ruke, počas "The Trooper" si zabojoval s gigantickým Eddiem a stihol aj zamávať českou vlajkou. Na ďalšie kúsky dorazil v dlhom čiernom rúchu, pri "Fear Of The Dark" dokonca v klobúku a s lucernou a počas "Hallowed Be Thy Name" sa ocitol za provizornými mrežami. Jedným z vrcholov bol "Flight Of Icarus", kedy mal k rukám pripevnené plameňomety, z ktorých si schuti „zastrieľal“.
S jednotlivými skladbami súviseli aj motívy objavujúce sa na scéne. Tých bolo tiež pekné množstvo a okrem klasických obrázkov na veľkých plátnach zaujala napríklad postava diabla s rohami, ktorá sa objavila pri "The Number Of The Beast". Z vizuálneho hľadiska to bola naozaj pastva pre oči!

Vo vynikajúcom svetle sa ukázali prakticky všetci hráči „Železnej panny“. Traja gitaristi strúhali sóla ako z veľkej knihy - Dave Murray so svojim typickým úsmevom, Adrian Smith zas úporne sústredený a Janick Gers to všetko okorenil svojimi povestnými parádičkami (vyhadzovanie gitary do vzduchu a pod.). Lodivod Steve Harris ich na base s radosťou podporoval a pritom si pospevoval texty väčšiny piesní. Nicko McBrain bol za hradbou bicích viac-menej schovaný, ale jeho presná hrá potvrdila, že aj u neho je všetko OK. Súhra týchto matadorov je aj po rokoch famózna, svoju hru si spoločne s fanúšikmi naplno užili a ak sa aj vyskytlo pár malých chybičiek, bolo to vždy len v zápale hry. Nechýbali aj rôzne srandičky, najmä keď Bruce pri "The Evil That Men Do" vyzul Janickovi topánku a ten sa s ňou chvíľu pokúšal hrať na gitare. S výkonom IRON MAIDEN korešpondoval aj zvuk, ktorý bol dnes až prekvapivo výborný a zažehnal moje obavy z otvoreného priestranstva na prevažne trávnatom letisku.

A pristavme sa ešte pri setliste, ktorý bol prehliadkou toho najlepšieho, čo sa do 115 minút zmestí. Najväčší priestor dostala platňa "Piece Of Mind", z ktorej odzneli štyri kúsky (o.i. epická "Revelations", ale i zabudnutá klipovka "Flight Of Icarus"). Zo zásadných hitov nezabudnime na eponymnú "Iron Maiden", či záverečnú "Run To The Hills" a páni nám dnes naservírovali aj dlhšie nehrané záseky "Sign Of The Cross" a "The Wicker Man". Znamenite vyskladaná kolekcia šestnástich kúskov odsýpala jedna radosť, ledva stihlo zapadnúť slnko a bol tu koniec. V tomto prípade škoda, že akcia nezačala aspoň o hodinu neskôr.

Vidieť naživo IRON MAIDEN je vždy unikátny zážitok a inak tomu nebolo ani dnes. Po koncerte sa dokonca objavili názory, že to bol jeden z ich najlepších výkonov za posledné roky. Budem sa opakovať, ale energia, akou sa títo kultoví muzikanti prezentujú aj po vyše 40 rokoch kariéry, je obdivuhodná a som si istý, že Harris a spol. sa do dôchodku ešte zďaleka nechystajú. Hravo strčia do vrecka akúkoľvek mladú kapelu, vďaka moderným technológiam posúvajú hranice možností, čím všetkým by mohli okoreniť svoje vystúpenia, a zároveň pokračujú v ich teatralizovaní. Toto všetko im vychádza a dnešný koncert bude pre mňa jeden z tých najpamätnejších. Pozrieť si ho prišlo údajne cca 30 tisíc fanúšikov.
 

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre LiveNation CZ.


FOTO: Tomáš Rozkovec | musicserver.cz

Informácie o koncerte

Názov: IRON MAIDEN priniesli do Prahy novú show

Dátum: 20.06.2018

Miesto: PRAHA - Letiště Letňany

Kapely: IRON MAIDEN - heavy metal (ENG)
KILLSWITCH ENGAGE - metalcore (USA)
The RAVEN AGE - melodic groove metal (ENG)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-06-23 16:53:35

Prečítané: 1940x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie