Koncert pre Horára X.

Koncert pre Horára X.

Posledný piatok prebehol v martinskom Kozel Pube už desiaty ročník benefičnej akcie na podporu boja proti rakovine s názvom koncert pre Horára. Je venovaný pamiatke bývalého speváka skupiny LUNATIC GODS Jarka Vavra, ktorý pred desiatimi rokmi podľahol tejto chorobe.

Na úvod vystúpila mladá death metalová partička PLASTERY zo Zvolena. Ich debutové EP "From a Dark Grave..." je silne ovplyvnené starou školou a najviac mi asi evokuje staré albumy AUTOPSY. Zaujímavé je, že naživo vyznela ich produkcia trocha inak. Napríklad vokály zneli ako z albumov britskej "zdochliny" a hudobne išlo o priamočiary, chorobný death metal.  Každopádne chalanov muzika baví, majú zmysel pre humor a ich set ma celkom bavil. Žiaľ podnik počas ich vystúpenia bol ešte poloprázdny a pod pódiom nebolo nikoho, kto by kapelu podporil.

Nasledujúci DRACO HYPNALIS zo Zlína mi nesadli hlavne štýlovo. Nemám nič proti technicky zameraným kapelám, ale tu tých gitarových onánií je na môj vkus až príliš.  Absencia živého bubeníka a lacné klávesové podklady tomu tiež nijak nepomohli. Boli aj momenty keď ich produkcia znela zaujímavo, no celkovo ma ich vystúpenie neoslovilo. Toto nie je hudba, ktorú by som bol schopný oceniť.

Organizátori akcie LUNATIC GODS si zavolali na dnešný koncert špeciálneho hosťa, ktorý im pomáhal pri nahrávaní ich novinky s názvom "Turiec". Keďže skupina nemá aktuálne obsadený post bubeníka, novinku nahrávali s Martinom "Marthus" Škaroupkom (CRADLE OF FILTH). Jeho nesmierne dynamická hra nakopla hudbu LG do neskutočných obrátok a ich set bol poriadne brutálny. Hneď na úvod vystúpenia odpálili dve nové skladby, "Na Tlstej rastie zlatá tráva" a "Oriana". V týchto piesňach je cítiť typický rukopis kapely, no vzhľadom na veľké množstvo nástrojov a ich partov by som s hodnotením počkal na finálnu podobu. Dúfajme, že skupina sa s jeho vydaním poponáhľa a nasýti tak svojich fanúšikov.
Neskôr pridali ešte jeden kus z pripravovanej novinky, kde na pódiu privítali ďalšieho hosťa, Tomáša (BEYOND FLESH). Ten obohatil hudbu LG svojím temným growlom v skladbe "Pod Lyscom". Zo staršej tvorby skupina vsadila na istotu a odohrala piesne ako "Kupalo", "Kračúň", "Márnosť" či "Zbojnícka". Čo sa týka zvuku, spočiatku to bol trochu bordel, no našťastie sa to postupne ustálilo. Veľká pochvala za tento koncert všetkým zúčastneným hudobníkom. Bola to neskutočná jazda a podľa reakcií nabitého klubu, som si to nemyslel len ja. Je neuveriteľné, že skupina absolvovala jednu skúšku s Marthusom deň pred koncertom a následne spolu predviedli takéto peklo. Pre mňa zatiaľ najlepší koncert šialených bohov z Turca!

Po tejto explózii prišlo výrazné skľudnenie, no kvalita ostala zachovaná. Moravskí SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY do nás tradične naliali svoje nádherne melancholické piesne. Podobne ako LG aj oni majú nahratý nový materiál a čaká sa len na jeho vydanie. Jeho názov je "Smutnice" a odohrali z neho dve skladby "Ptakoprav" a "Kdo z nás je víc". V rámci stelistu odzneli zo starších kusov piesne ako "I would dance", "Pramen, co ví" či "Skryj hlavu do dlaní". "Sajlenti" sú profíci a k ich setu nemám najmenšie výhrady. Ich nádherná a precítená hudba patrí k tomu najlepšiemu, čo ponúka československá metalová scéna. Aj keď skupina odohrala o niečo kratší set ako v Bratislave, moje dojmy z neho sú veľmi podobné. A keďže sa nechcem opakovať dodám už len pár faktov. Spevák Pavel Hrnčíř mal dnes trocha problémy so zníženým stropom v klube, čo si odniesli jeho hlava ako aj ruky. Na záver už tradične odznela skladba "Slava".

Poslednou kapelou večera boli Poliaci NETHERFELL. Ich šialený mix pohanského folku a metalcoru resp. deathcoru je dosť ťažko stráviteľný. Ja znesiem toho v hudbe dosť ale toto je fakt bizarnosť. A okrem toho obe tieto zložky sú nedotiahnuté a chýba im väčšia razantnosť. Každopádne odvaha a snaha o originalitu kapele nechýba. Uvidíme či časom nájdu zmysluplný recept ako skombinovať tieto hudobné štýly.

Som rád, že som sa vybral na tento výlet do Martina. Okrem hudobného zážitku som spoznal nových ľudí, spolu sme podporili boj proti rakovine a uctili si tak Horárovu pamiatku.

Informácie o koncerte

Názov: Koncert pre Horára X.

Dátum: 24.11.2017

Miesto: MARTIN - Kozel Pub

Kapely: SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - doom/folk metal (CZE)
LUNATIC GODS - avant-garde melodic extreme metal (SVK)
NETHERFELL - modern folk metal/core (POL)
DRACO HYPNALIS - progresive death metal (CZE)
PLASTERY - old-school death metal (SVK)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2017-11-27 15:52:59

Prečítané: 2614x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie