Koncert SOILWORK a KATAKLYSM s nečakanou koncovkou

Koncert SOILWORK a KATAKLYSM s nečakanou koncovkou

Pri každej návšteve koncertu má človek isté očakávania a nádeje. U mňa to bolo dnes viac ako jasné. Od KATAKLYSM čo najviac starých piesní a od SOILWORK presný opak. Ideálne skladby z posledných dvoch albumov. Do akej miery sa naplnili tieto moje očakávania, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Namiesto pôvodne avizovaných WILDERUN sa k turné pripojila mladá fínska formácia HORIZON IGNITED. Kapela vznikla v roku 2017 a má na konte dva albumy. Veľmi suverénne otvorili tento večer a na pódiu pôsobili absolútne profesionálne. Po hudobnej stránke ide o melodický death metal s občasnými prvkami metalcoru. Predstavte si, že dáte dokopy modernejšiu tvorbu IN FLAMES a KILLSWITCH ENGAGE. Z ich hudby išla dobrá energia, ktorá bola doplnená o slušné inštrumentálne výkony.
 

Horizon


Po zvukovej stránke bolo ich vystúpenie v poriadku, len klávesy nebolo prakticky vôbec počuť. Veľkú pochvalu si zaslúži hlavne spevák Okko Solanterä, ktorý ťahal vystúpenie veľmi dravým spôsobom. Jednak skvele intonoval a svojím pódiovým prejavom dával ich vystúpeniu „drive“. Z môjho pohľadu predviedli HORIZON IGNITED veľmi slušný set, ktorý by som nečakal od kapely s rokom vzniku 2017. To, že ju zastrešuje Nuclear Blast, asi nebude náhoda.

Na vystúpenie SOILWORK som sa mimoriadne tešil, pretože ich posledné dva albumy ma fakt dostali. Do vtedy som ich vnímal ako zaujímavú koncertnú formáciu, ktorej štúdiová tvorba ma ale míňala. Na spomínaných nahrávkach infiltrovali do svojej hudby zvláštne popové prvky, ktoré sa ale nijak nevylučujú s extrémnymi podkladmi. Začali v podstate tvoriť výrazné hity, ktorými sa odčlenili od ostatných kolegov. Svoje vystúpenie odpálili titulnou skladbou z ich posledného počinu "Övergivenheten". Toto je presne skladba, ktorá vás nabije energiou a poriadne naštartuje. Troška im ale haproval zvuk na začiatku vystúpenia. Buď boli počuť klávesy na úkor oboch gitár, alebo presne naopak. Zvukári sa snažili nájsť ten správny balans medzi týmito nástrojmi, no moc sa im to nedarilo. Uvedomil som si to ale až po debate s kamarátom, dovtedy som si užíval skvele zostavený setlist.
 

Soilwo


Zo spomínaných albumov nakoniec odohrali hneď osem piesní, plus jednu z EP, ktoré vyšlo medzi nimi. Skladby ako "Arrival", "Valleys of Gloam", "Is It in Your Darkness" či "Harvest Spine" dnes jednoznačne dominovali. V tomto smere som bol viac ako spokojný. Staršie skladby boli pre mňa zaujímavou výpravou do minulosti, ktorá ma v danom čase neoslovila. V kapele som zaznamenal nového basáka Rasmusa Ehrnborna, ktorý hráva naživo s Björnom Stridom v projekte The NIGHT FLIGHT ORCHESTRA. Björnov spevácky výkon bol dnes opäť skvelý a tento človek akoby sa narodil pre koncerty. Na pódiu sa cíti ako ryba vo vode a vie si to patrične užívať. Tak ako otvorili vystúpenie vo veľkom štýle, tak ho aj uzavreli. Skladba "Stålfågel" je obrovský hit, ktorý dominuje ich tri roky starej nahrávke "Verkligheten". SOILWORK dnes predviedli skvelý set a jasne dominovali celému večeru. 

Tesne pred vystúpením KATAKLYSM vyšiel na pódium Matuš Cíger z kapely MOFOKILLER a oznámil publiku nepríjemnú informáciu. Spevák Maurizio Iacono sa dnes cíti veľmi zle a skupina odohrá svoj set bez neho. Mimochodom, toto isté sa stalo spevákovi SOILWORK v Berlíne pred dvomi týždňami. A tak na pódium vykráčala len trojica muzikantov Jean-François Dagenais, Stéphane Barbe a James Payne. Hudba KATAKLYSM bez spevu nemá tú silu a samostatne neobstojí. Mauriziov hlas je akoby ďalším nástrojom, ktorý svojou agresiou hrnie celú tú mašinu vpred. Po druhej skladbe sa na pódiu nečakane ukázal Maurizio a celú situáciu osvetlil. Vysvetlil nám, že má horúčky, ale pokúsi sa pár piesní odspievať. A presne tento počet aj odspieval a opäť sa pobral do zákulisia.
 

Katakly


Koncert opäť pokračoval v inštrumentálnej podobe. Na jednej strane sme videli dosť raritné vystúpenie, len s pribúdajúcim časom to bola trocha nuda. Oživenie prišlo až so skladbou "As I Slither", ktorú sme si vychutnali aj so spevom. Od zvukára som nevedel dobre identifikovať speváka, no podľa postavy to určite nebol Maurizio. Priblížil som sa preto bližšie k pódiu, kde som sa dozvedel, že skupina si vytiahla náhodného diváka. No podľa spevu to až taká náhoda nebola, čo sa neskôr aj potvrdilo. Bol to totiž Peter Kaštíl zo skupiny ANTARES, ktorí túto skladbu hrávajú na svojich koncertoch. K jeho výkonu nemám žiadne výhrady a skvele oživil celý koncert. Zvyšok koncertu skupina odohrala opäť v trojici. Pri počúvaní týchto piesní som si uvedomil, že bez spevu mám problém ich vôbec identifikovať. Každopádne Mauriziovi prajeme skoré uzdravenie a nech im turné pokračuje bez  podobných nepríjemností.

Keď vynecháme zvláštne vystúpenie KATAKLYSM, tak to bol vydarený večierok. Najviac sa oň zaslúžili SOILWORK, ktorí predviedli skvelú show. Pochvalu si zaslúžia aj HORIZON IGNITED, ktorí mnohých príjemne prekvapili. 
 

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre A&P Media Productions.

Informácie o koncerte

Názov: Koncert SOILWORK a KATAKLYSM s nečakanou koncovkou

Dátum: 16.04.2023

Miesto: BRATISLAVA - Majestic Music Club

Kapely: KATAKLYSM - Death metal (CAN)
SOILWORK - Melodic groove metal (SWE)
HORIZON IGNITED - Melodic death metal (FIN)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2023-04-21 19:18:07

Prečítané: 636x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie