KREATOR si zmeral sily s DIMMU BORGIR

KREATOR si zmeral sily s DIMMU BORGIR

Štyri kapely z rôznych krajín, štyri odlišné metalové štýly. To bol stručný popis zostavy, ktorá vyrazila na spoločné tour s názvom "the European Apocalypse". Účasť dvoch co-headlinerov, KREATOR a DIMMU BORGIR, napomohla k tomu, že išlo o jednu z najočakávanejších koncertných udalostí jesene.
Dnes vám priblížim moje dojmy z Prahy + nižšie nájdete fotogalériu od kolegu Martina Mayera, ktorý túto akciu navštívil vo Viedni.

Forum Karlín bol asi tým najlepším možným miestom činu pre pražskú zastávku. Je moderný, vkusný, dobre dostupný a s kapacitou 3000 návštevníkov mi pripadá „tak akurát“.
Z otváračky toho nedeľného večera, deathmetalistov BLOODBATH, som žiaľ stihol len posledných pár tónov, hala sa však už v tej chvíli pekne zapĺňala. Mám informáciu, že kapela aj cez výborné hráčske výkony doplatila na zlý zvuk. Ak by ste nevedeli, v tomto projekte pôsobia dvaja poprední členovia švédskej melanchólie KATATONIA a za mikrofónom growluje starý pes Nick Holmes (PARADISE LOST).

Pri tak vyskladanom štvorlístku by bolo nevhodné vôbec použiť termín „predkapela“. Druhými v poradí bola americká hardcorová stálica HATEBREED. Ich hudbu príliš nevyhľadávam, no keďže na Brutal Assaulte hráva pravidelne, už som s nimi mal párkrát česť. Jamey Jasta a spol. šliapali od začiatku do konca na plné obrátky, nabádali fanúšikov na circle pity a najmä im servírovali svoj skočný, prevažne rýchly hardcore. Zvuk bol dobre čitateľný a dostatočne extrémny, výsledok by skryl do vrecka nejeden svetový death metal. Kapela tiež pripomenula, že budúci rok oslavuje 25 rokov existencie. V setliste nechýbali viaceré povinné pecky, napr. "I Will Be Heard", "Perseverance", či záverečná "Destroy Everything". Celé to bolo príjemné, energické… ale to najlepšie malo ešte len prísť.

Po nutnej prestavbe nastal čas na veľký koncertný návrat nórskych symfonických temniakov DIMMU BORGIR. Ten albumový sa konal už v máji a hoci verejnosť prijala "Eonian" so zmiešanými dojmami, koncerty sú predsalen o niečom inom. Kapela začala podľa očakávania dvojicou nových skladieb ("The Unveiling" a "Interdimensional Summit"), počas ktorých mali všetci členovia na hlavách kapucne; to teraz letí. Len podľa brady som rozoznal Silenoza od Galdera. Samozrejmosťou boli štýlové outfity, ktoré k týmto Nórom proste patria. Najväčšiu pozornosť na seba strhával frontman Shagrath s typickým warpaintom a dvojfarebnými vlasmi. K vokálom nemám väčšie výhrady, aj keď mi chýbalo viac pravých jedovatých škrekov. Je tiež fajn, že sa snažil burcovať fanúšikov, ale v niektorých gitarových pasážach to pôsobilo až rušivo. Hudobne bolo všetko perfektne odohraté, obaja gitaristi predviedli svoje melodické sóla a z hosťujúcich členov najviac zaujal klávesák Gerlioz.
Žiaľ, výsledný zvuk bol dosť „bordeloidný“… a to išli zo samplov všetky orchestrácie, zbory a žiaľ aj to, čo zostalo po čistých spevoch ICS Vortexa (minimálne v tomto DIMMU BORGIR už nie sú tým, čím bývali). Inak to bol silný vizuálny zážitok, kapela hrala oduševnene a najmä Galder so Silenozom boli plní energie. Setlist sa ani zďaleka netočil len okolo aktuálneho CD, DIMMU načreli aj do väčšiny starších dosiek a halou zneli také zásadné kompozície, ako "The Serpentine Offering", "Puritania", "Gateways", či eponymná "Dimmu Borgir". Nechýbala ani kultová klipovka "Progenies Of The Great Apocalypse" a na záver čo iné, než "Mourning Palace". Publikum sa výborne bavilo, hnalo Nórov dopredu a nechytilo sa azda len na rýchlu blackovicu "IndoctriNation". Celkový dojem viac než OK, škoda toho zvuku, ale na Brutale si dáme repete.

Ak ste predpokladali, že KREATOR budú mať po tejto show ťažkú pozíciu, súhlasím s vami. Ale nebol by to Mille Petrozza, keby nenabehol na stejdž a nedal nám opäť pocítiť, kto vládne európskemu thrash metalu. Tento chlap snáď nestarne a spoločne so svojimi kolegami zadelil niečo vyše 70 minút, ktoré sa ťažko rozdýchavali! Nemci a Fín sú stále vo výbornej forme a ich vystúpenie malo proste všetko. Typickú tvrdosť (staršie veci) popretkávanú melodikou (novšia tvorba), precízne hráčske výkony, oduševnený prejav i vrelú komunikáciu s publikom. Do toho si prirátajte silný a pritom krásne čitateľný zvuk, prepracovanú svetelnú i vizuálnu show a máte tu víťaza večera, ako aj celého turné. Apropo vizuál: KREATOR si dnes priniesli štyri menšie obrazovky (ktoré okrem albumových motívov premietli aj fotky mnohých zosnulých velikánov rocku i metalu) a namiesto plachty im vzadu dominovala hlava démona. Pastva pre oči; taký IRON MAIDEN v malom. Spomeňme aj efektnú pyrotechniku pri "Violent Revolution", či vystrelené konfety - tie po sebe zanechali pekelnú spúšť.
V setliste by som uvítal viac starých thrashovíc, ale treba ísť s dobou a je dobre, že Mille, Ventor a spol. si za aktuálnou tvorbou stoja. Takže medzi trinástimi kusmi zazneli štyri klipovky z poslednej dosky "Gods Of Violence", okrem toho "Enemy Of God", "Phobia", či "Phantom Antichrist". A pre fanúšikov old-schoolu "Flag Of Hate" (t.j. Mille mávajúci vlajkou), "People Of The Lie", alebo záverečná "Pleasure To Kill". Áno, kopa iných peciek sa do setu nezmestila, avšak pri tom množstve albumov, vydaných za 34 rokov kariéry, je to akceptovateľné. Koniec bol neodvratný, ale ako vraví Mille: „The KREATOR will return!“

DIMMU BORGIR robili, čo mohli, no ich o dekádu starší nemeckí kolegovia boli o minimálne jeden pomyselný gól efektívnejší, silnejší, azda zavážilo aj viac odohratých rokov a KREATOR to dnes večer jednoducho vyhrali. Z tých necelých 3000 hláv (koncert nebol vypredaný) so mnou nebudú všetci súhlasiť, ale aj o tom je krása metalu, že si každý nájde to svoje.


FOTO: Martin Mayer (fotené vo Viedni)

Informácie o koncerte

Názov: KREATOR si zmeral sily s DIMMU BORGIR

Dátum: 09.12.2018 - 12.12.2018

Miesto: PRAHA - Forum Karlín, WIEN - Gasometer

Kapely: KREATOR - thrash metal (DEU)
DIMMU BORGIR - symphonic extreme metal (NOR)
HATEBREED - hardcore (USA)
BLOODBATH - death metal (SWE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-12-12 22:27:03

Prečítané: 1595x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie