MARDUK, RAGNAROK, MACHINA BAPHOMETA: Blackmetalový sviatok v Košiciach

MARDUK, RAGNAROK, MACHINA BAPHOMETA: Blackmetalový sviatok v Košiciach

V tento štvrtkový večer začiatkom mája sa v známom košickom klube Collosseum rozpútalo doslova peklo. Keďže som bola v pozícii organizátora tohto koncertu, len stručne pár viet. Napriek tomu, že headlineri, ktorými boli v tento večer švédske legendy MARDUK, majú v poslednej dobe povesť obávanej kapely, boli absolútne bezproblémoví, bez zvláštnych požiadaviek. Neboli príliš komunikatívni, napriek tomu, že boli slušní a úctiví, preferovali čas strávený v backstage zavretí osamote, čo sa v minulosti nedalo povedať napríklad o takých SUFFOCATION, EXODUS alebo MALEVOLENT CREATION.

Ako slovenský support sme vybrali, aby sme ostali verní žánru, blackmetalovú trojicu MACHINA BAPHOMETA, ktorej členovia pochádzajú z Kežmarku a Košíc. Domácim košickým zastúpením bol bubeník Robo Kuzma, ktorý je slovenským fanúšikom známy z legendárnych slovenských kapiel ako INFER, MORDUM a CONTEMPT. Popri vyberaní vstupného som musela skonštatovať, že MACHINA BAPHOMETA predviedla skutočne výborný set a ľudia reagovali pozitívne. Kapela má na svojom konte jedno EP z roku 2015, pripravuje vśak nový materiál, ktorý v ten večer predstavila v Košiciach a prianzivci  surového black metalu v severskom štýle sa majú na čo tešiť. Chalani si dali záležať aj na imidži s warpaintom a hudobne výborne doplnili dvojicu hlavných kapiel. Neboli len nudným čakaním na hlavné hviezdy večera, ľudia si ich set naozaj vychutnávali.

Prvou z hlavných kapiel, no nie v pozícii hviezdy, boli nórski RAGNAROK. Na rozdiel od MARDUK boli trošku spoločenskejší, čoho svedkom boli aj fanúšikovia po koncerte. S potešením som pozorovala, ako sa pod pódiom vytvoril menší kotol a tých vtedy približne 200 návštevníkov vytvorilo naozaj výbornú atmosféru. Napriek tomu, že RAGNAROK na scéne pôsobia takmer štvrťstoročie, nikdy sa im nepodarilo preraziť do prvej ligy. Ich tvorba nie je obzvlášť originálna, no v Košiciach sa skutočne snažili a publiku predviedli energiou nabitý, agresívny set, ktorý nechal podľa reakcií publika, ako som sledovala, málokoho chladným.

Hlavné hviezdy MARDUK som bohužiaľ z istých dôvodov ako organizátorka nevidela, po koncerte som na základe reakcií však mohla konštatovať, že fanúšikovia boli nadmieru spokojní, dúfam, že do poslednej nohy. MARDUK totiž vraj predviedli naozaj zabijácky set s reprezentatívnym setlistom, pričom predstavili aj dva záseky z pripravovanej novinky "Viktoria". Atmosféra bola vynikajúca a neostáva mi nič iné, ako sa v mene organizátorov APOCALYPSE BOOKING opäť poďakovať všetkým, ktorí sa unúvali dôjsť v ten večer do Collossea. Mimoriadne ma tešilo, že sa objavili aj fanúšikovia z väčšej diaľky, z Bratislavy, Poľska alebo dokonca z Prahy. Vďaka však patrí všetkým rovnako. Špeciálne však klubu Collosseum za všetku pomoc a tradične skvelý prístup a ústretovosť. Už pri prvých dvoch kapelách som si tiež všimla dobrý zvuk, ktorý má na svedomí taktiež klub. Obzvlášť pochvalne sa fanúšikovia vyjadrovali o zvuku počas MARDUK, čo bola čerešnička na torte našej organizátorskej spokojnosti, keďže organizátor bežne vplyv na kvalitu zvuku nemá.  Ešte raz ďakujeme všetkým zúčastneným a veríme, že sa čoskoro opäť uvidíme na nejakej skvelej akcii.

 

FOTO: Laci Schurger 

Informácie o koncerte

Názov: MARDUK, RAGNAROK, MACHINA BAPHOMETA: Blackmetalový sviatok v Košiciach

Dátum: 03.05.2018

Miesto: KOŠICE - Collosseum Club

Kapely: MARDUK (SWE)
RAGNAROK (NOR)
MACHINA BAPHOMETA (SVK)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-06-16 00:23:13

Prečítané: 1254x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie