MGŁA vypredala bratislavský Randal

MGŁA vypredala bratislavský Randal

Poliaci MGŁA neúnavne koncertujú po celom svete a zjavne to prináša svoje ovocie. Jedným z týchto plodov bolo aj ich vypredané vystúpenie v bratislavskom Randal Clube. To je v zásade veľmi pozitívny fakt pre organizátora, klub ako aj kapely. Zároveň je to dobrý stimul pre agentúry, ktoré sa nemusia obávať organizovať podobné akcie. No prináša to mierny diskomfort pre návštevníkov koncertu. Kapacita celého klubu je jedna vec, ale kapacita časti kde sa hrá koncert, je vec druhá. Počas predkapiel to bolo ešte znesiteľné, no pri headlinerovi sme mali problém sa po klube pohybovať. Samozrejme vždy sa dá zahrať na bager, ale to nie je úplne príjemné pre vaše "prekážky". A keď sme pri kritike, ešte jeden fakt na zamyslenie, tentokrát k osvetleniu koncertu. Páliť z podlahy svetlá na fanúšikov je síce celkom efektné, ale tým v prvých radách sa to asi úplne nepáčilo. Toľko k organizácii, ktorá inak bola tradične na dobrej úrovni, ako sme pri Obscure Promotion zvyknutí.

Ako prví vystúpili ODIUM HUMANI GENERIS, ktorí fungujú na scéne sedem rokov. Ich debutový album "Przeddzień" prináša monotónnu blackovú jazdu s typicky chladnou atmosférou. Na môj vkus až príliš často používajú v skladbách jednoduché poloakustické pasáže, ktoré následne vygradujú do divokých momentov. Inak práve v nich sa dosť ponášajú na dnešných headlinerov, len tomu ešte niečo chýba. Koncert odohrali vcelku suverénne až na jeden technický problém. Počas tretej skladby gitaristovi vypovedal nástroj, aj keď netuším o čo presne išlo. Odbehol si teda do zákulisia, aby sa po pár minútach vrátil a zapojil sa späť do diania. Inak kapela sa nenechala výrazne rozhodiť a tento problém nijak nenarušil ich set. V zásade to nebolo zlé vystúpenie, len mi tam chýbal nejaký výraznejší moment. Niečo čo by ma ohúrilo či zaujalo.
 

Support1


Nasledujúci IN TWILIGHT'S EMBRACE predviedli o niečo výraznejší set, ktorý sa niesol takisto v black metalovom duchu. Kapela funguje už takmer dvadsať rokov a za tú dobu vydali šesť albumov. Pôvodne sa ich hudba pohybovala v mantineloch melodického death metalu, ktorý jasne odkazoval na „göteborgskú“ scénu. Ich aktuálna tvorba je výsostne black metalová s odkazmi na korene tohto štýlu. V skladbách umne kombinujú silné melódie, agresívne tempo a temnú atmosféru. Klasickou kombináciou gitarového tremola a blastbeatov nemáte čo pokaziť, pokiaľ máte talent tvoriť chytľavé gitarové motívy. A to týmto Poliakom ide od ruky a mňa osobne celkom príjemne prekvapili. Nejde síce o nič svetoborné a originálne, ale malo to svoju atmosféru. Tým nemám na mysli horiace sviečky a vonné tyčinky, ale atmosféru ich hudby. Ich vystúpenie bolo dostatočne intenzívne, no niekde pod povrchom tam bolo cítiť ovplyvnenie gothic rockom. Charizmatický spevák Cyprian Łakomy stiahol na seba všetku pozornosť svojím spevom ako aj teatrálnym prejavom. Ak som dobre zaregistroval tak hrali hlavne z ich posledného albumu "Lifeblood", ktorý im vyšiel v polovici mája tohto roka. Vystúpenie IN TWILIGHT'S EMBRACE ma celkom príjemne prekvapilo a naladilo na záverečný poľský útok.
 

In twilight


Vystúpenia skupiny MGŁA sú veľmi osobité a svojim konceptom jedinečné. Štvorica hudobníkov je zahalená v kuklách a ich pohybový prejav je minimálny. Bez slov prídu na pódium, odohrajú svoj set a bez slov z neho odídu. V podstate vám odoberú vizuálny zážitok z koncertu, ktorý eliminujú na obraz štyroch postáv bez tváre. Tým nasmerujú vaše zmysly výlučne na svoju hudbu. Je to ale dôkaz, že si za svojou hudbou stoja a neboja ju prezentovať v takto surovej podobe. Ich forma black metalu je postavená na opakovaní pomerne jednoduchých gitarových motívov, blackového spevu a valcujúcej rytmike. Vyslovene hudba na sústredené počúvanie, ktorá sa postupne modeluje a dozrieva. Gitarové motívy nie sú nijak zložité, no dostatočne chytľavé. Vokál Mikołaja Żentara je skôr monotónny a jediným výraznejším prvkom ich hudby sú bicie. Maciej Kowalski ovláda svoj nástroj excelentne a jeho špecialitou je práca s činelmi. Sú však aj skladby, kde naopak hrá pomerne tradičným štýlom a nepúta na svoj nástroj pozornosť. Aj v tomto je ich tvorba veľmi osobitá.
 

Mgla


Setlist MGŁA pozostával z výberu piesní z posledných dvoch albumov. Po jednej ukážke pridali z CD-čka "With Hearts Toward None" a EP-čka "Mdłości". Setlist mal tradične vysokú úroveň aj po zvukovej stránke. Jednotlivé nástroje boli pekne čitateľné a hlasitosťou sa neprebíjali. Dvojicou piesní "Exercises in Futility V" a "Age of Excuse VI" vygradovali svoje vystúpenie do veľkého finále. Nič lepšie sme si na záver ani nemohli priať. V týchto skladbách sa najviac ukazuje výnimočnosť ich hudby.

Poľská metalová scéna vždy bola a zrejme aj bude silná. Dnes nás o tom presvedčili traja jej reprezentanti, ktorým sa po dlhom čase podarilo vypredať Randal.


Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.

Informácie o koncerte

Názov: MGŁA vypredala bratislavský Randal

Dátum: 16.09.2021

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: MGŁA - black metal (POL)
IN TWILIGHT'S EMBRACE - melodic black metal (POL)
ODIUM HUMANI GENERIS - black metal (POL)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2022-09-18 16:58:15

Prečítané: 499x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie