MIKRO HRADBY Moravany

MIKRO HRADBY Moravany

Aktuálna situácia donútila organizátorov festivalu Hradby Samoty preložiť jubilejný desiaty ročník na budúci rok. Účinkujúci predbežne potvrdili svoju účasť na presunutý termín a vstupenky zostávajú tiež v platnosti. Nakoniec však organizačný tím oznámil mikro edíciu festivalu, ktorá sa konala opäť v Moravanoch nad Váhom, no skrátila sa na dva dni. Keď si k tomu pridáme jesenné trojdňové Intermezzo v Bratislave, dostaneme ešte väčšiu porciu hudby akoby sa konal tradičný ročník. Mimochodom program jesennej edície ponúka silnú zostavu účinkujúcich vrátane IN SLAUGTHER NATIVES, TREHA SEKTORI, SVARTSINN, TÁBOR RADOSTI či domáci PHRAGMENTS.

V piatok som dorazil do areálu pár minút pred štartom hudobného programu. Umiestnenie oboch „stejdžov“ sa oproti minulému roku nezmenilo, no ubudli sprievodné atrakcie ako napr. kino. Ostatný servis ako občerstvenie bol tiež značne zredukovaný, no vzhľadom na množstvo návštevníkov bohato postačoval. Atmosféra festivalu bola tradične veľmi príjemná a kultivovaná.

Prvý deň sa ukázal program v menšej vinárni omnoho zaujímavejší ako ten v parku. O to sa zaslúžila v prvom rade hluková kolaborácia DRÉN + NOITT + ZINTĆR, ktorá nás drtila svojou nekompromisnou produkciou. Dokonale preverila pevnosť našich ušných bubienkov a poriadne ich "vyprášila". Zaujimavé vystúpenie si nachystalo aj improvizačné združenie ZABLOUDIL(A) spoza rieky Morava. Domáci KRAGROWARGKOMN spolu s hosťami nás zaplavili masívnou vlnou funeral doomu, drone a ambientu. Nedávno v bratislavskej A-4ke predviedol výborný set a nenechal sa zahanbiť ani vo vinárni. Zaujal ma aj jednočlenný projekt s názvom BLIND RULER CURSED LAND, ktorý skombinoval martial s industriálom a symboliku japonského militarizmu. Z vystúpení v parku by som spomenul hlavne ARABIAN FAMILY PAYBACK, ktorí ale nevystúpili v spoločnosti zoskupenia GENGBENG. No hudobne ponúkli originálnu zmes , ktorú nazvali dub - beduínsky romantizmus.

V samotnom kaštieli ako aj parku sa konal paralelne druhý ročník umeleckej výstavy ARTROOMS Moravany 2, z ktorej nájdete v galérii pár ukážok. V sobotu sa situácia otočila a program v parku ponúkol o niečo silnejšie zážitky. Poriadny bizár predviedol hneď na úvod SAMČO BRAT DÁŽĎOVIEK a jeho hostia. Pomerne ťažko stráviteľná hudba s psycho atmosférou bola do takej miery mimo normál, až to bolo miestami pútavé. NEMOCNÝ PUCH LESA nás vrátili do reality a ponúkli zaujímavú zmes dychovky a ezoterického noise. Minimalistická hudba s temnou atmosférou vytvárala zaujímavý kontrast so sobotným popoludním v slnkom zaliatom parku. JEDEN KMEN produkujú folk ambient na tradičných nástrojoch a podobne ako minulý rok, ozvláštnili sobotný program.
Najväčším ťahákom celého festivalu bolo sólové vystúpenie Kima Larsena z :OF THE WAND AND THE MOON:. Jeho hlboko položený zamatový hlas doplnený akustickou gitarou znel aj bez doprovodnej kapely výborne. Jednoduchá hudba nabitá emóciami zanechala silný dojem a Kim musel aj pridávať. To už sa pomaly chystala na svoje divoké vystúpenie speváčka Aleksandra Dudczak a basgitarista Piotr Buratyński, ktorí tvoria duo SIKSA. Ich punkovo hluková hudba vypovedá o autorkiných traumách a drtí základy patriarchátu. Mimoriadne dynamické vystúpenie nakopáva hlavne Aleksandra, ktorá sa nebráni kontaktu s obecenstvom. Napriek divokému prejavu pôsobila veľmi milo a sympaticky. Hudobne išlo o jedno z najsilnejších vystúpení celého festivalu.

Mikro Hradby Moravany ponúkli opäť mimoriadne pestrý program, ktorý zaujímavým spôsobom prepája svety dark ambientu, industrialu, noise, elektroniky či drone. Štýlový rozptyl festivalu sa postupne zväčšuje, z čoho mám veľkú radosť. A zároveň ponúka návštevníkom rozsiahlu výstavu súčasného umenia, prednášky a rôzne workshopy.

Informácie o koncerte

Názov: MIKRO HRADBY Moravany

Dátum: 21.08.2020 - 22.08.2020

Miesto: MORAVANY n. VÁHOM - Kaštieľ

Kapely: KAREL BRAUN & THE BLACK MAGIC, STROM NOIR, ERIK PÁNČI, ARABIAN FAMILY PAYBACK, WHITHE,
DRÉN + NOITT + ZINTÆR, ZABLOUDIL(A), KRAGROWARGKOMN + guests, BLIND RULER CURSED LAND,
THXM, TEAPOT, MARAKI, SAMČO BRAT DÁŽĎOVIEK, NEMOCNÝ PUCH LESA, SWEEPS 04, JEDEN KMEN,
FONTANELA, :OF THE WAND AND THE MOON:, UNTITLED SEA, FARA, SÄKKIKANGAS, ALICE VOLF, SIKSA, PREDSKOKAN OTROK, ONNN, SHUTCOO, DRAKH

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2020-08-28 13:45:52

Prečítané: 1026x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie