Na prvý koncert tohto roku sme nemuseli dlho čakať. V bratislavskom Randale vystúpili štyri formácie hrajúce surový black metal, no každá podľa iného receptu. Na moje prekvapenie bol klub od začiatku plný, aj keď plnú kapacitu sme asi nedosiahli. Myslím, že aj zvuk bol vcelku prijateľný, teda aspoň mne osobne na ňom nič neprekážalo.
Večer otvoril sólový projekt NUBIVAGANT, ktorého stvoriteľom je taliansky muzikant vystupujúci pod pseudonymom Omega. Pri pohľade na jeho profil na metal archives pochopíte, že ide o hyperaktívneho muzikanta. Aktuálne funguje v štrnástych projektoch a to na rôznych postoch. Každopádne dnes sa chopil gitary a mikrofónu, pričom mu vypomáhal bubeník. Hudbu tohto projektu by som označil ako epický black metal s čistým spevom. Práve čistý vokál oddeľuje túto hudbu od ostatných predstaviteľov tohto žánru. Jeho muzika je pomerne jednoduchá niekde na úrovni ranných HELLHAMMER. Je niekedy až zarážajúce s akými primitívnymi a priamočiarymi témami tu Omega narába. Aj melódie spevu sú si dosť podobné, no nič zo spomínaných vlastností mi na jeho vystúpení neprekážalo.
Prirovnanie k legende BATHORY je určite na mieste, ale ja som tam cítil závan pravekého heavy metalu. Z posledného albumu "The Wheel and the Universe" som zachytil jeho dve úvodné skladby "Into Eternal Night" a "The Mask and the Devil". Na úplný záver svojho vystúpenia Omega prekvapil svojim blackovým vokálom v skladbe "The Plague of Flesh". Nie náhodou tento skvost zaradil na úplný záver a tak vygradoval celý set.
Výber intra v podobe skladby "You Want it Darker" od Leonarda Cohena oceňujem ako zaujímavý kontrast voči nasledujúcej produkcii. RITUAL DEATH z nórskeho Trondheimu pokračovali v priamočiarom a primitívnom poňatí čierneho kovu. Schválne si vypočujte bicie v skladbe "Vermin" a pochopíte o čom hovorím. No výsledkom nie sú epické ságy ale surové chorobné marše velebiace kult smrti. Takisto stavajú hlavne na vytváraní atmosféry, ktorá má veľmi temné kontúry. Na albumoch využívajú aj pomerne jednoduché klávesové plochy, no na živo som ich nepostrehol. To však nie je až tak podstatné. Spevák Wraath mal na hlave lebku zabalenú v nejakej šatke tak, aby vyzerala ako jeho súčasť. Miestami to vyzeralo komicky, ale videl som už aj horšie „vychytávky“. Mimochodom počas celej akcie bolo pódium vyzdobené svietnikmi, lebkami, horiacimi sviečkami, ktoré neskôr KRINGA zahasila.
RITUAL DEATH odpálili svoj set starými skladbami "Goat. Altar. Sacrifice" a "Ritual Death", ktoré pochádzajú z prvých dvoch EP so zhodným názvom "Ritual Death". Nasledovala už spomínaná "Vermin" z debutového albumu "Ritual Death". Ako vidno s názvami svojich nahrávok si hlavu nelámu. Každopádne ich set bol podľa môjho názoru pôsobivý a skupina vo mne zanechala dobrý dojem. Svojou surovou hudbou dokázali vytvoriť veľmi obskúrnu atmosféru, pričom sa umne vyhli trápnym momentom. Na úplný záver odohrali skladbu "Black Metal Terror", čo je čistá pocta satanizmu.
Rakúšania KRINGA hrajú takisto surový black metal, no s okultným nádychom. V ich hudbe sa pod povrchom ukrýva istá dávka dekadencie, šialenstva a vyšinutosti. Tento aspekt mám v black metale obvzlášť rád. Zároveň v ich hudbe cítiť prvky punku či rock´n´rollu, čo je ďalšia skvelá ingrediencia. Okrem divokého hudobného podkladu skupina disponuje dvojicou šialených vokálov od gitaristu Vritra a basáka Berstuka. A práve ich spevy dodávajú hudbe potrebnú dávku bosoráctva a vyšinutosti. Skupina vlietla na pódium a spustila svoju divokú show. Bolo to nesmierne živočíšne a miestami aj chaotické. Spevákovy často padal stojan na mikrofón a diváci v predných radoch mu ho museli naprávať.
Pre upresnenie: Vritra hral aj na gitare, takže nemal veľa času venovať sa týmto technickým detailom. Mimochodom skupine koncom roka vyšiel druhý album s názvom " All Stillborn Fires, Lick My Heart!", ktorý môžem vrelo odporučiť. Ak som dobre zachytil odohrali z neho skladby "Gardens in Bloom" a "Ablution". Ostatné skladby pochádzali z ich debutu a skorších EP. Je inak zaujímavé, že pod všetkým tým bordelom sa ukrýva nenápadná dávka avantgardy a podivnosti, ktoré skôr zaregistrujete pri domácom posluchu. KRINGA dnes rozhodne nesklamala.
Dnešný headliner pochádza až z ďalekého Islandu a hovorí si MISÞYRMING. Sú to pomerne mladí chalani, ktorí v civile na black metalovú kapelu vôbec nevyzerajú. No keď vyjdú na pódium zmenia sa na divoké beštie. Skupina má na svojom konte tri albumy a najmä ten debutový je riadna divočina. Sú to akoby zhudobnené prírodné živly zmietané v disonantných búrkach. Je pravda že ich hudba postupne naberá tradičnejšie harmónie, no divokosť sa z ich hudby nevytráca. Skupina otvorila svoj set osvedčenou skladbou "Orgia", ktorá patrí k tým civilnejším v ich tvorbe. Je sympatické že nepoužívajú tradičný corpse paint ale majú svojské maskovanie. Trocha pripomínajú skrvavených baníkov (špeciálne basgitarista), ktorý práve vyfárali z bane. Takisto im nedávno vyšiel nový album, z ktorého zahrali tri skladby "Með Harmi", "Engin miskunn" a "Engin vorkunn". Chalani tlačili do divákov svoj energický čierny kov a snažilI sa rozpútať poriadnu víchricu. Na druhej strane si dobre viedli aj v pomalších pasážach ako pri posledne menovanej skladbe. Tá predstavuje temný pochod v stredne rýchlom tempe s klávesami á la Burzum.
Som rád že zahrali aj dve ukážky z ich debutu a to "Söngur heiftar" a "Ég byggði dyr í eyðimörkinni". V poslednej skladbe "Allt sem eitt sinn blómstraði" sa na pódiu objavil aj Wraath z RITUAL DEATH, ktorého vokálny part sa nachádza aj na štúdiovej podobe tejto piesne. Ten v minulosti fungoval v skupine ako koncertný hosť a mal na starosti basgitaru. Vystúpenie MISÞYRMING bolo nekompromisné a poriadne divoké. Pokiaľ im vydrží tento zápal aj do budúcna, máme sa ešte na čo tešiť.
Dobre sa nám ten rok začal a dúfajme že v podobnom duchu bude aj pokračovať. Ak by sme mali brať tento koncert ako nastavenú latku kvality, nepodliezť ju bude ťažké. Držme si palce!
Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Temple of Horror.
Názov: MISÞYRMING vystúpili prvýkrát na Slovensku
Dátum: 10.01.2023
Miesto: BRATISLAVA - Randal Club
Kapely: MISÞYRMING - Black metal (ISL)
KRINGA - Black metal (AUT)
RITUAL DEATH - Black/death metal (NOR)
NUBIVAGANT - Black metal (ITA)