ORPHANED LAND sa vrátili do Bratislavy

ORPHANED LAND sa vrátili do Bratislavy

Koncom januára vydali ORPHANED LAND v poradí svoj šiesty štúdiový album "Unsung Prophets & Dead Messiahs". V rámci svojho turné tradične nevynechali ani naše hlavné mesto, kde za posledné roky navštevuje ich koncerty slušný počet fanúšikov. Aj tento rok dotiahli so sebou zaujímavé kapely, no ich počet je na zamyslenie. Menej býva niekedy viac, no v konečnom dôsledku to nedopadlo až tak zle.

Na úvod vystúpili domáci MOFOKILLER, ktorých som naživo videl prvýkrát. Označovať túto kapelu ako stoner rock mi príde trochu prehnané. Isté prvky tohto štýlu možno vystopovať v ich tvorbe, no skôr by som ostal pri označení gitarový rock. Mali celkom dobrý a hutný zvuk, čo ich vystúpeniu hodne pomohlo. Chalani sa snažili ignorovať fakt, že ich set sleduje asi tak dvadsať-tridsať ľudí. Žiaľ toto sa stáva, keď pred hlavnou kapelou vystupuje toľko predskokanov. Naživo zneli ich skladby omnoho hutnejšie a ich hudbe to len prospelo. Staršie skladby z albumu "Väzby" majú na môj vkus trocha popový nádych, čomu hodne pomáhal vokál. Za to nové piesne z ešte nevydanej novinky ako "Zviera v túžbe", "Satanové ruky" a najmä "Kult" zneli omnoho zaujímavejšie. Tie skladby sú o čosi serióznejšie, čo však nie je úplne presný výraz. Každopádne je tam cítiť istý posun a to zjavne dobrým smerom. Bolo sympatické, že časť ich vystúpenia si prišiel pozrieť aj bubeník ORPHANED LAND Matan Shmuely, ktorému sa zjavne páčili. Celkom slušný rockový úvod, len škoda slabej podpory pod pódiom.

Keď som pred koncertom počúval tvorbu rumunských DIRTY SHIRT, trocha som vnútorne zápasil s tou divokou kombináciou metalu a tradičného rumunského folklóru. V podstate sa jedná o ortodoxnejšiu verziu toho, čo kedysi predvádzali ZDOB ŞI ZDUB. Moje predsudky však veľmi skoro opadli. Táto sympatická družina muzikantov spustila poriadne divokú show a roztancovala už celkom zaplnený Randal. Nekompromisné groove metalové podklady okorenené veselým folklórom zneli na moje prekvapenie veľmi sviežo. Dvojica vokalistov dávala tejto hudbe ešte väčšiu dynamiku a ich kontrastné štýly spevu zneli spolu dosť originálne. Robert Rusz dával v podstate len husté metalové spevy a Dan Rini Craciun spieval melodické linky v rodnej rumunčine a v istých pasážach dokonca ťahal heavy metalové "jačáky". A aby tých bizarností nebolo málo, skupina v istých momentoch púšťala z podkladov aj elektronické sample. Ak mám pravdu povedať, miestami sa ich hudba pohybovala na hrane môjho vkusu, no nakoniec to ustáli. Muzikanti si celé vystúpenie nesmierne užívali a túto energiu preniesli aj na fanúšikov. Musím uznať, že ich koncert bol po mnohých stránkach zaujímavý.  

Nasledujúcich SUBTERRANEAN MASQUERADE registrujem už dlhšiu dobu, aj keď ich produkcia ma výraznejšie neoslovila. Vo svojej hudbe kombinujú progresívny metal a orientálne prvky izraelskej hudby. Oproti ORPHANED LAND však majú radšej zložitejšie kompozície a používajú v skladbách väčšie množstvá pasáží. Ak mám pravdu povedať, s ich hudbou mám jeden výrazný problém. Nech si vypočujem akýkoľvek ich album, nie som schopný si uložiť v hlave ani jednu melódiu. Ich piesne síce neznejú zle, no chýbajú im výraznejšie momenty. Od roku 2014 funguje v kapele skvelý vokalista Kjetil Nordhus, ktorého hlas zdobil nahrávky kapiel ako GREEN CARNATION či TRISTANIA. Ten sa však tohto turné nezúčastnil a nahradil ho David Dolev (GUNNED DOWN HORSES, OMB). Kapela nekompromisne odpálila svoje vystúpenie a vložila doň neskutočnú energiu. Najviac jej mal paradoxne hosťujúci spevák, ktorý zjavne pociťoval jej prebytok. Neustále skákal, pobehoval po pódiu, tancoval a zavítal aj medzi publikum. Je zjavné, že sú to kvalitný muzikanti a na pódiu sú ako doma. Môj názor na ich hudbu sa však týmto koncertom nijak nezmenil. No vďaka výraznému nasadeniu muzikantov ich set nakoniec nevyznel vôbec zle.

Vystúpenie Talianov LUNARSEA ma zaujalo dnes večer asi najmenej. Melodický death metal čiastočne ovplyvnený severskou scénou mal síce svoj náboj, no chýbala mu akákoľvek invencia. Po dlhom ladení zvuku, ktorý ale miestami rezal uši spustili svoju jazdu. Nechýbalo im nasadenie ako aj inštrumentálne schopnosti, no vo výsledku nezneli príliš presvedčivo. Snažili sa oživiť svoju hudbu intrami, kombináciou melodického a drsného spevu , no akosi to dnes nestačilo. Asi som veľmi náročný. Napriek tomu pod pódiom mali slušnú podporu a celkom solídny ohlas.  

S príchodom ORPHANED LAND sme sa presunuli do úplne inej ligy. Ich hudba je minimálne o jeden level vyššie ako ostatné vystupujúce kapely. Aj zvuk dnes vychytali asi najlepší a hlavne ich hudba dnes zaslúžene slávila úspech. Koncert odštartovali skladbou "The Cave" z ich čerstvej novinky "Unsung Prophets & Dead Messiahs". Ich vystúpenie ma definitívne presvedčilo o jej kvalitách a počas večera z nej odohrali ešte tri ukážky. Jednak to bola dvojica úderných trackov "We Do Not Resist", "Like Orpheus" a ak si dobre pamätám  zahrali aj "In propaganda". Nechýbali ani hity z môjho najobľúbenejšieho albumu "All Is one" ako "Let the Truce Be Known" či titulná skladba. Je neuveriteľné s akou ľahkosťou dnes večer odohrali tento koncert. Najmä gitarista Chen Balbus sa počas celého setu usmieval a sledoval ľudí v publiku, akoby ani nedržal žiadny nástroj v ruke. Basgitarista Uri Zelcha sa tradične tváril asi najprísnejšie a nechýbal ani jeho headbanging. Najčerstvejšia posila v kapele Idan Amsalem pôsobil trocha nenápadným dojmom a hral si svoje v pravom rohu pódia. Bubeník Matan Shmuely dnes hral opäť bezchybne a okrem svojho nástroja mal na starosti podklady, ktoré umocňujú atmosféru ich hudby. No a celé vystúpenie "dirigoval" vokalista Kobi Farhi, ktorý dnes nevystúpil vo svojom tradičnom bielom odeve. Ako počas koncertu vtipne skonštatoval, už sa nebude obliekať ako Ježiš Kristus. Jeho spev je výrazný prvok hudby a Kobi s ním dokáže aj patrične narábať. Pripomenul divákom aj odkaz celej hudby ORPHANED LAND, ktorá nie je postavená na tom, aby sa ľudia rôznych náboženstiev bezmedzne objímali, ale skôr opisuje ich tragédie a neľahké osudy. Spomenul aj úplne prvé vystúpenie na Slovensku, ktoré sa uskutočnilo tiež v Randali a bolo na ňom asi dvadsať platiacich divákov. S blížiacim záverom koncertu začali Izraelci vyťahovať tromfy z rukáva a ich vystúpenie gradovalo do silného konca. O to sa postarala trojica piesní "Sapari", "In Thy Never Ending Way" a "Norra el Norra (Entering the Ark)". Naozaj ma nenapadá čo by som mohol tomuto predstaveniu vytknúť. K úplnej dokonalosti snáď chýbala len speváčka Shlomit Levi, ktorá ale so skupinou už dlhší čas nejazdí na turné.

ORPHANED LAND potvrdili svoju dobrú povesť a dnes večer jasne dominovali. A mám úprimnú radosť, že prilákali do Randalu veľký počet fanúšikov. To je totiž záruka, že organizátori koncertov ich zavolajú na Slovensko znovu.

Za udelenie akreditácie ďakujeme vydavateľstvu Century Media Records a agentúre Priory of Kliffoth.

Informácie o koncerte

Názov: ORPHANED LAND sa vrátili do Bratislavy

Dátum: 08.03.2018

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: ORPHANED LAND - progressive/oriental metal (ISR)
LUNARSEA - melodic death metal (ITA)
SUBTERRANEAN MASQUERADE - psychedelic progressive metal (Inter.)
DIRTY SHIRT - folk metal (ROM)
MOFOKILLER - rock (SVK)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-03-11 09:18:17

Prečítané: 1504x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie