PAIN OF SALVATION vypredali Prahu

PAIN OF SALVATION vypredali Prahu

Príchod švédskych PAIN OF SALVATION do Prahy nebol žiaden aprílový žart. Jediná česko-slovenská zastávka európskeho turné týchto progressive metalových náladotvorcov skutočne vyšla na prvý deň štvrtého mesiaca, ale čo bolo najpotešujúcejšie, vyšla na sobotu.
Osud to na úvod zariadil tak, že z predkapely PORT NOIR (takisto Švédi) som nestihol ani notu, do podzemia obľúbeného klubu Rock Café vchádzam počas prestávky a to práve včas. Koncert je vypredaný, takže teraz je už len na rýchlosti a šikovnosti každého návštevníka, chytiť si čo najlepší flek.
 

Progresívna noblesa

Hlavné hviezdy večera, PAIN OF SALVATION, vkročili na zadymený stejdž presne o 21:10 a po atmosferickom intre to odpálili so skladbou "Full Throttle Tribe" z nového CD "In The Passing Light Of Day", ktorému je aktuálne tour venované. Až polovica z dvanástich ponúknutých vecí tak pochádzala práve z neho (v regulérnej časti zazneli o.i. "Meaningless", "On A Tuesday" či "Reasons"). Páni sá týmto dielom vrátili k svojej metalovejšej tvári a tá vyznela dobre i naživo. Prispôsobili nej aj výber starších piesní, kde dominoval album "Remedy Lane", na ktorý došlo až trikrát. Iste, pre správnu pestrosť nechýbali ani rockovejšie ladené "Linoleum" a "The Physics Of Gridlock", môj osobný vrchol však nastal počas emotívnej balady "Ashes".

Progresívnu show moderoval svalnatý frontman Daniel Gildenlöw, ktorého popri gitare zdobí najmä príjemne zafarbený a vždy presvedčivý vokál. Radosť počúvať tohto chlapa! Nemenej suverénni boli aj jeho štyria kolegovia - doprovodoné spevy obstarali všetci, pričom pozornosť budil najmä druhý gitarista, islandský rodák Ragnar Zolberg so svojim výnimočne vysokým a pritom čistým falsettom. Pri chválení stále zostávame, lebo nech som sa snažil akokoľvek, ani v inštrumentálnej hre Švédov som pochybenia nezaznamenal. A keď som spomínal návrat k metalu, tak Daniel, Ragnar i basák Gustaf Hielm sa nehanbili občas si aj zaheadbangovať.
V rámci prídavku zaznela len jedna skladba, ale zato nesmierne dojímavá. Danielovo osobné vyznanie formou dlhočiznej "The Passing Light Of Day" (v podstate titulná z aktuálneho CD) si získalo srdcia prítomných fanúšikov a tí, ako už mnohokrát predtým, odspievali s kapelou minimálne celé refrény.
 

Zaslúžené superlatíva

Nádherné predstavenie progresívneho metalu s rockovým nádychom, výborne namiešaný, nie príliš "prehulený" a najmä čistý zvuk od začiatku do konca, dobrá nálada na pódiu i nemenej skvelá odozva pod ním - to boli hlavné atribúty, pre ktorý tento večer hodnotím ako vydarený. Tých necelých 110 minút mi ubehlo ako voda a verím, že podobne to videli a cítili aj ostatní z približne 450 prítomných. Ako sám pán Daniel Gildenlöw spomenul v závere, PAIN OF SALVATION sa k nám určite vrátia. Ja dodávam, že keď sa tak stane, nečakajte, choďte na nich… a pokojne zoberte aj otcov.
 

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Tomáš Rozkovec | musicserver.cz

Informácie o koncerte

Názov: PAIN OF SALVATION vypredali Prahu

Dátum: 01.04.2017

Miesto: PRAHA - Rock Café

Kapely: PAIN OF SALVATION - progressive metal/rock (SWE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2017-04-05 23:00:00

Prečítané: 1958x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie