PRIMORDIAL si zmerali sily s MOONSORROW

PRIMORDIAL si zmerali sily s MOONSORROW

Írski potomkovia Keltov PRIMORDIAL nedávno vydali svoj deviaty album "Exile Amongst The Ruins" a bez zbytočného čakania vyrazili na európske cesty, predstaviť ho fanúšikom. Nemusíte sa báť, že by turné "Heathen Crusade 2018" bolo len o nich - podporu im totiž prišli zabezpečiť dva mimoriadne atraktívne supporty. A že koncertná zastávka v Prahe vyšla na sobotu, to bola už len čerešnička na torte.

V ten deň sme zápasili s na apríl až nečakane teplým a dusným počasím. Schladenie v priestoroch klubu Palác Akropolis tak prišlo vhod, hoci začiatok od 17:40 bol pre niektorých jedincov určite priskorý.
Otváracia kapela udalosti pochádza z nemeckého Würzburgu a počúva na meno DER WEG EINER FREIHEIT. Štvorica mladíkov sa vytasila s prekvapivo kvalitným black metalom, v ktorom nechýbali rýchle, zúrivé riffy, ale aj atmosférické pasáže a občas až doomové spomalenia. Pozornosť pútala súhra dvoch gitaristov, pričom Nikita Kamprad mal na starosti aj škreky. V jednej skladbe som zaznamenal aj pár čistých spevov a celkovo je počuť, že Bavori sa neboja miešať viac hudobných vplyvov. Ich skladby boli pomerne dlhé, členité a celkovo ich zaznelo päť, vrátane jednej inštrumentálky. Menovite spomeňme "Einkehr", "Requiem" či záverečnú "Aufbruch".

Keď už sme pri dĺžke, tak nasledujúca formácia, fínski pagan/folk black metalisti MOONSORROW, sú špecialistami v obore nekonečne dlhých kompozícií. Hneď úvodný song "Pimeä" zabral 14 minút času, publikum však reaguje nadšene a pätica Fínov, pomaľovaných krvavým warpaintom, mu to opláca kvalitnou show. Ville Sorvali obstaráva päť hrubých strún a hlavné škreky. Hymnickými vokálmi ho doprevádzajú gitaristi Mitja Harvilahti a Janne Perttilä, ktorí sa radi premiestňujú z jedného rohu pódia na druhý. Je tu aj polonahý Markus Eurén, ktorého klávesové party nie sú v epickej hudbe Fínov len do počtu, ale ponúkajú nejednu chytľavú melódiu, a za bicími vládne Marko Tarvonen, šikovne riadiaci tento koráb prevažne stredne rýchlym tempom.
Do setlistu sa napokon zmestilo až šesť trackov. Polovicu tvorili veci z poslednej dosky "Jumalten Aika" - spomeňme "Suden Tunti" a "Mimisbrunn", zo staršej tvorby potešil návrat kratšej, ale rezkejšej "Kivenkantaja", ako aj grandiózny záver pri "Kuolleiden Maa". MOONSORROW predviedli výbornú show s veľmi dobrým zvukom a tých 75 minút ubehlo ako voda.

Ak máte pocit, že to snáď boli Fíni, kto mal dostať pozíciu headlinera, tak PRIMORDIAL vás veľmi rýchlo vyvedú z omylu. Títo matadori z írskeho Dublinu sú na scéne už 25 rokov a predsa si udržujú štandard kvalitných živých vystúpení. Aj to dnešné moderoval charizmatický, vždy živelný spevák a frontman A.A. Nemtheanga, v typických roztrhaných šatách, s kapucňou a decentným warpaintom. Jeho čisté vokály sú legendárne, ale pochváliť musím i občasné škreky, ktoré sa mihli dokonca aj v pár nových skladbách. Nechýbali typické pózy s roztiahnutými rukami, gestikulácia a burcovanie fanúšikov… všetko suverénne a presvedčivé. Jeho štyria dlhovlasí kolegovia si patrične zaheadbangovali a inak sa plne venovali svojim nástrojom. Na ich hre sú vidieť (i počuť) všetky tie roky skúseností, pričom oko diváka potešilo najmä sólovanie Ciárana MacUiliama. Druhou gitarou mu kontroval Micheál O'Floinn, basu mal na starosti Pól MacAmlaigh a zadné rady bubeník Simon O'Laoghaire.
V setliste Írov dominovali ukážky z čerstvej novinky "Exile Amongst The Ruins" - odznelo ich dokopy päť a zaujali napr. "Where Lie The Gods", úvodná "Nail Their Tongues" či klipovka "To Hell Or The Hangman". Dostatočný priestor sa ušiel aj starším zásekom, ktoré sa s novými pekne striedali. Jeden z vrcholov prišiel v podobe už tradičného songu "Gods To The Godless", postupne došlo na "No Grave Deep Enough", "As Rome Burns" a za parádnej atmosféry sme dopochodovali až k záverečným povinnostiam. Najskôr podmanivá "The Coffin Ships" a po nej Alan so slovami „Každá ríša raz padne“ uviedol záverečnú pecku "Empire Falls", ktorej refrén si s ním zaspievalo množstvo „hláv“ v početnom publiku.

Po tejto vkusnej epickej jazde v trvaní bezmála 90 minút už len konštatujeme, že agentúre Obscure Promotion sa tento rok podaril ďalší z množstva zabookovaných koncertov. A ak sa PRIMORDIAL pred dvoma rokmi trápili so zvukovými podmienkami na Novej Chmelnici, dnešok v Akropolise všetko napravil. (+ Alan bol konečne na 100% zdravý, na čo aj sám upozornil!)
Zahanbiť sa nenechali ani obidva doprovody, ktoré ani nemôžem označiť za predkapely, ale skôr za „special guests“. A potešujúca je aj účasť - túto akciu si prišlo vychutnať približne 400 ľudí.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Slávka Virdzeková | Absinthia Photography

Informácie o koncerte

Názov: PRIMORDIAL si zmerali sily s MOONSORROW

Dátum: 21.04.2018

Miesto: PRAHA - Palác Akropolis

Kapely: PRIMORDIAL - blackened celtic metal (IRL)
MOONSORROW - pagan/folk black metal (FIN)
DER WEG EINER FREIHEIT - black metal (DEU)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-04-25 18:50:39

Prečítané: 1335x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie