Veľkonočné metalové hody pokračovali aj v pondelok, 21. apríla. Obscure Promotion tentokrát pritiahli do Prahy zostavu, ktorá sľubovala niekoľko odlišných pohľadov na black metal. A to pod vedením škótskeho poeta Andyho Marshalla a jeho projektu SAOR.
Koncertný večer v pražskom klube Futurum odštartovala formácia CÂN BARDD. Švajčiarski mladíci nám predstavili epické, melodické i atmosférické motívy, vychádzajúce z black metalu. Nechýbal ani nádych folku a kombinácia čistých spevov so škrekmi. Potešilo striedanie rýchlych pasáží s pomalými, občas až doomovými. Celkové vyznenie mi v dlhých skladbách evokovalo samotných SAOR a tento pocit ešte znásobila ich „flétnistka“ Ella, ktorá si prišla zahosťovať v jednej skladbe.
Netrvalo dlho a na scéne sa objavila pätica dlhovlasých Nemcov s názvom IMPERIUM DEKADENZ. Títo nenápadní znalci Rímskej ríše vsádzajú na tradičnú blackovú auru bez výraznejších experimentov. K dosiahnutiu ponurej atmosféry im stačí gitarový dvojzáprah drtivých riffov, prevažne rýchle tempá a len občasné skľudnenie. Kapela pôsobila energickým dojmom, hlavne vokalista Horaz. V setliste predstavila rozumný prierez svojou diskografiou; spomeňme napríklad jednu z ich najstarších skladieb – "Schwarze Wälder".
Nórsku legendu IN THE WOODS… sme na rovnakom mieste už videli v spoločnosti SATURNUS. Aj tentokrát sa do toho páni poriadne opreli a od úvodu nám predvádzali všetky svoje tváre – jednak tú melodickú, postavenú na kratších skladbách a pomerne odpočinkových motívoch, ale aj tvrdšiu, občas s nádychom progu, inokedy viac „zaDoomanú“. Nóri totiž zvládajú plynule prechádzať od doomových momentov k mohutným blackovým výpadom. Tých majú síce v zásobe menej, ale za predvedenú intenzitu by sa nehanbili mnohí ich známejší rodáci. Obaja gitaristi ponúkli precíznu hru a kým Kåre André Sletteberg obstaral väčšinu sól, dlhovlasý Bernt Sørensen ho s prehľadom doprevádzal. Zahanbiť sa nenechal ani spevák Bernt Fjellestad, ktorý znel vskutku famózne, či už išlo o čisté spevy, alebo sporadické, no poriadne jedovaté škreky.
V setliste zazneli až tri ukážky z čerstvo novej dosky "Otra", ktoré potvrdili, že jej autori sú vo výbornej skladateľskej forme. Za všetko hovoria klipovky "A Misrepresentation of I" a "The Things You Shouldn't Know". Naopak, z 90. rokov zazneli jedine "HEart Of The Ages" a na záver eponymná "…In The Woods". Zo súčasnej zostavy zažil túto prastarú éru len bubeník Anders Kobro, zrejme preto sa kapela chce venovať primárne novej tvorbe. Dnes jej to však vyšlo takmer na jednotku.
Skvelý koncert nórskych náladotvorcov už mohlo tromfnúť len jedno meno – SAOR z dávnej Caledonie, dnešného Škótska. Pred koncertom som nechápal, čím si zaslúžil pozíciu hlavnej hviezdy celého turné. Odpoveď mi dalo samotné vystúpenie tejto nádejnej formácie. Jej protagonisti totiž predviedli strhujúce epické divadlo, ktoré predčilo moje očakávania. Základom bola súhra dvoch gitaristov, ich harmonické riffy a zdanlivo jednoduché, ale o to vznešenejšie melodické motívy s príchuťou folku. V nich sa ukrývalo množstvo rozličných emócií – melancholických i nádejeplných. Dôležitým elementom na pódiu bola nemecká multiinštrumentalistka Ella Zlotos, ktorá hrala striedavo na dudy, píšťalky a vo voľných chvíľach dopĺňala zvukomaľku svojimi zasnenými spevmi.
Zostavu vedie zakladateľ a jediný stály člen formácie, Andy Marshall, ktorý si vystačil s basgitarou a hlavným škrekom. A bubeník Carlos to celé riadil prevažne v pomalších tempách, ktoré ideálne pasujú do atmosférickej hudby SAOR. Päticu počas celého vystúpenia sprevádzal lahodne namiešaný, čistý zvuk, v ktorom vynikli jednotlivé nástroje i hudobné motívy. V setliste sa opierala o typicky dlhé kompozície a ak sa nemýlim, nový album "Amidst the Ruins" zaznel dokonca celý. Po zdanlivom odchode zo scény zostal čas na jediný prídavok v podobe nemenej dlhej skladby "Aura" a takmer som neveril, keď po 75 minútach nastal koniec tohto jedinečného predstavenia.
Sečteno a podtrženo:
SAOR pripravili pražskému publiku mimoriadny večer plný magickej atmosféry a rôznorodých emócií. Môžem len uznanlivo konštatovať, že pozíciu headlinera na aktuálnom turné si zaslúžili právom. Dnešný koncertný zážitok však nebol len o nich; každá z formácií predstavila svoj vlastný pohľad na black metal. CÂN BARDD ho, podobne ako ich škótski súputníci, obohatili o epické a folkové prvky, IN THE WOODS… vsadili na kombináciu s melodickým doomom a štipkou progresu, IMPERIUM DEKADENZ pre zmenu na jeho tradičnejšie pojatie. Aj v tom je krása metalovej hudby, že dokáže mať toľko rozličných tvárí.
Od väčšiny protagonistov nečakajte žiadne hranie sa na hviezdy. Bezprostredne po koncerte ste ich mohli stretnúť v družných debatách s fanúšikmi. Tí dnes boli veľmi prajní a určite spokojní s výkonmi kapiel. Pochváliť treba aj zvuk, celkovú atmosféru v klube a priaznivú divácku účasť, ktorú odhadujem na necelých 300 platiacich.
Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.
FOTO: Ivo Oskar Osvald
Názov: SAOR predstavili Prahe dávnu Caledoniu
Dátum: 21.04.2025
Miesto: PRAHA - Futurum Music Bar
Kapely: SAOR - atmospheric folk/black metal (SCO)
IN THE WOODS… - progressive doom/black metal (NOR)
IMPERIUM DEKADENZ - atmospheric black metal (DE)
CÂN BARDD - epic folk/black metal (SUI)