SUFFOCATION zahrali pod Urpínom

SUFFOCATION zahrali pod Urpínom

Nie je to tak dávno, čo sa v meste pod Urpínom predstavili americkí death metaloví drtiči ORIGIN. Cestu do tohto malebného mestečka si tentoraz našli ďalší predstavitelia americkej hudobnej školy SUFFOCATION. Výborný piatkový termín sľuboval vysokú účasť a ideálne podmienky na pravú death metalovú party. SUFFOCATION mali okrem slovenských kapiel predskakovať nemeckí PROFANITY, no kvôli vážnym zdravotným problémom speváka a zároveň gitaristu Thomasa vôbec neodštartovali na turné, týmto chcem popriať Thomasovi skoré vyzdravenie. Namiesto PROFANITY sa podarilo zohnať adekvátnu náhradu v podobe prešovských brutalistov PERVERSITY. Ešte si dovolím upozorniť na už celkom blízky termín 9.7.2018, keď sa bystrický Tartaros opäť zaplní metalovými nadšencami , lebo v rámci svojho turné sa tu zastavia mohykáni death metalu CANNIBAL CORPSE.

Do klubu som prišiel niečo po siedmej hodine a rovno som sa pustil do testovania zaujímavej pivnej ponuky. Päť minút pred ohlaseným začiatkom akcie začali svoj krátky polhodinový set BLOODY REDEMPTION. Kapela pochádza z Revúcej a fungujú oficiálne od roku 2012, no prvý a zatiaľ jediný album im vyšiel minulý rok a nesie názov “Infected Minds”. Žánrovo sa jedná o death metal z časov minulých, ku ktorému sa teraz veľa kapiel snaží vrátiť a oživiť jeho zašlú slávu. Prevládali stredné tempá plné nosných pasáží a klasických death metalových riffov. Celkovo svieži set plný energie a výborné odštartovanie tohto večera.

Druhou kapelou v poradí bola PERVERSITY z Prešova. Chalani majú na konte už bohatú zbierku albumov, konkrétne päť dlhotrvajúcich plus nejaké to EP-čko, kompilačku a demá. Posledným počinom je dielo nazvané “Idolatry” z minulého roku. Kapela spustila od začiatku celkom slušnú nálož chorobného bohorúhačského death metalu najhrubšieho zrna. Jednoducho maximálna rúbanica plná hniloby, temnoty a zla. Surovosť a brutalitu gitár podtrhával tradičný Kazateľov growling a perfektne naklepané bicie.

Tretím a zároveň posledným predskokanom bola na slovensku určite všetkým známa CRANIOTOMY. Hlohovčania už stihli vydať päť dlhotrvajúcich albumov, posledným z nich je “Overgorged Flesh Flies Dying Slowly” z roku 2015. Koncom minulého roka im vyšla kompilačka “Old Poetry of Rotting Flesh”, čo sú vlastne prvé tri albumy na jednom CD. Klub aj priestor pod pódiom sa už celkom pekne zaplnili a došlo aj na prvé tancovačky. CRANIOTOMY produkujú brutal death metal amerického strihu pretkávaný poctivým slammom, takže na tancovanie ideálny mix a perfektná príprava na SUFFOCATION. V deň koncertu oslavoval narodeniny spevák Adrián aj gitarista Roman a kapela sa rozhodla pohostiť prvú radu pod pódiom priamo počas prestávky medzi skladbami, veľa zdravia, chalani a nech vám to takto sype aj naďalej.  

Nasledovala krátka pauza na nachystanie pódia pre hlavné hviezdy večera a priestor okolo baru sa zatiaľ slušne zaplnil, dostať sa k pivu bola celkom náročná úloha. SUFFOCATION asi nemusím predstavovať žiadnemu fanúšikovi smrtiaceho kovu, kapela funguje na scéne už 30 rokov a radí sa  k jedným zo zakladateľov štýlu brutal death metal. Momentálne nahrádza za mikrofónom pôvodného speváka Franka Mullena bubeník z DISGORGE, Ricky Myers. Frank Mullen sa rozhodol venovať sa svojej práci naplno a teda nemôže chodiť s kapelou na dlhšie tours, okrem toho sa na internetoch spomínajú jeho silné bolesti hlavy po každom vystúpení. Každopádne Ricky Myers je viac než adekvátna náhrada, jeho hlas má potrebné grády aj guturálne polohy. SUFFOCATION spustili svoju smrtonosnú show plnú krkolomných riffov a zložitých kompozícií a pod pódiom sa rozbehol celkom slušný kotol. Každý člen kapely šlapal na sto percent a spolu sa im darilo produkovať solídnu metalovú smršť.
Po každej skladbe celý Tartaros skandoval meno kapely a účinkujúci na javisku túto pozornosť náležite oceňovali. Vo svojom set liste predstavili pár skladieb zo svojho posledného albumu “...of the Dark Light”, ale samozrejme došla rada aj na už kultový “Effigy of the Forgotten” a jeho titulnú rovomennú skladbu a to isté platilo aj pre album “Pierced from Within”. SUFFOCATION servírovali jednu pecku za druhou a Tartaros headbangoval čo to dalo, klobúk dolu pred energickým vystúpením všetkých aktérov. Vtipný moment nastal po vypýtaní si prídavku, keď zaúradovala príroda a muselo sa čakať, kým si gitarista Terrance odbehne :) Posledná skladba nakoniec zdarne odznela, porozdávali sa brnkátka a ľudia plní zážitkov sa mohli rozutekať domov, alebo pokračovať na ďalších párty.

Celkovo akciu hodnotím kladne, žiadne problémy s časovým harmonogramom, solídny zvuk, výborné kapely a nezabudnutelné vystúpenie legendy SUFFOCATION. Len tak ďalej, Loud Farm Booking, budem sa tešiť na ďalšie akcie!

Informácie o koncerte

Názov: SUFFOCATION zahrali pod Urpínom

Dátum: 15.06.2018

Miesto: BANSKÁ BYSTRICA - Tartaros Rock Club

Kapely: SUFFOCATION - technical brutal death metal (USA)
CRANIOTOMY - brutal death metal
PERVERSITY - brutal death metal
BLOODY REDEMPTION - death metal

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-06-19 11:11:00

Prečítané: 1561x

Autor: Michal Kmeť

Michal Kmeť

Názory redakcie

Chýba názor redakcie