Tri tváre Nórska pod vedením VULTURE INDUSTRIES

Tri tváre Nórska pod vedením VULTURE INDUSTRIES

Tri rôznorodé tváre nórskeho metalu na jednom pódiu? Presne to obsahoval balíček kapiel, ktoré spolu vyrazili na "Strange Rain tour 2019". VULTURE INDUSTRIES, HELHEIM i MADDER MORTEM sa prezentujú originálnou hudbou a tak bolo jasné, že táto kombinácia nebude žiaden dramaturgický prešľap. Mohli sme sa o tom presvedčiť v Prahe.

Miestom činu v tento nedeľný večer bol klub Nová Chmelnice. Ako prví sa na jeho pódiu predstavili MADDER MORTEM. Povedzme si otvorene, že asi právom, keďže zo spomínanej trojice kapiel sú najmenej známi. A pritom to bol úvod ako hrom! Najväčšiu pozornosť upútala charizmatická speváčka Agnete M. Kirkevaag, ktorá bola so svojim silným hlasom vskutku neprepočuteľná. Jej vokálny prejav lieta od jemných odpočinkových tónov, k takmer až drtivým výkrikom. To celé s ohromnou ľahkosťou a veľkou istotou. Agnete celú show dosť prežívala, smerom k fanúšikom však hádzala úprimné úsmevy a trochu mi pripomínala holandskú „bohyňu“ Anneke. S vokálmi jej neraz vypomohol aj gitarista a brat v jednej osobe, ktorého vysoké spevy, prechádzajúce až do škrekov, mi zas evokovali „strýčka“ Devina.
Zahanbiť sa nenechali ani zvyšní traja kolegovia. A keďže zvuk sa celkom obstojne vyladil už po prvej, možno druhej skladbe, o to viac potešili gitarové harmónie a rôzne prešpekulované riffy. V setliste sa partia zamerala na aktuálnu tvorbu; spomeňme napríklad "Moonlight Over Silver White", "My Will Be Done", či "Fallow Season". Najnovší album "Marrow" vyslovene dominoval, chcelo by to zaradiť viac starších vecí. Napriek tomu skvelé vystúpenie, ktorým MADDER MORTEM nasadili latku hodne vysoko.

Nasledujúci HELHEIM boli dnes jedinou kapelou, ktorá sa ako-tak točí okolo black metalu - štýlu definujúceho Nórsko. 90. roky sú však minulosťou, títo Vikingovia do svojej tvorby už dávno pridali viac epických, respektíve melodických motívov a urobili dobre. Istotou boli vkusné riffy od oboch gitaristov, pričom potešilo najmä Reichbornovo sólovanie. V prvej polovici setu ma prekvapila prevaha pomalších pasáží, v druhej už kapela viac načrela aj do rýchlejších, blackovejších vôd. Podobne to bolo s vokálmi (na jednej strane čisté epické spevy, na druhej klasické škreky), ktoré si V'gandr a H'grimnir spravodlivo rozdelili. HELHEIM len pred pár dňami vydali nové dielo "Rignir", takže z neho predstavili zopár povinných ukážok. Okrem nich došlo napríklad na "RaunijaR", či "Dualitet og Ulver", skladby boli pomerne dlhé a necelých 55 minút ubehlo ako voda. Škoda len príliš „prehuleného“ a občas dosť nečitateľného zvuku.

Na záver tu máme VULTURE INDUSTRIES, fungujúcich pod škatuľkou avant-garde metal. Hoci sa na dnešnom koncerte zišlo len necelých 100 divákov, ich podpora sa v týchto chvíľach už naplno prejavila… a veru bolo čo podporovať! Celé vystúpenie moderoval spevák Bjørnar Nilsen, ktorý sa predviedol ako veľký showman a zabávač. Svoje party odspieval takmer perfektne, medzitým „strúhal“ do ľudí riadne grimasy, občas si zobral do rúk tamburínu, v jednej skladbe dokonca akordeón a za ten jeden moment, kedy mu mikrofón vypadol z ruky, sa vôbec nemusí hanbiť. S príbudajúcim časom sa stupňovala i jeho interakcia s fanúšikmi a po tom, čo si medzi skladbami starostlivo zaviazal tkaničky, naplno prepukli jeho výlety pod pódium. Úsmevné bolo, keď spolu s ľuďmi vytvorili vláčik (proste pomalší circle pit) a ten sa pár minút ťahal priestormi klubu. Vrcholom sa však stal rebrík, ktorý Bjørnar objavil kdesi v backstage, priniesol ho do davu, vystúpil naň a spieval odtiaľ. Podotýkam, že toto všetko zvládol s klasickým drátovým mikrofónom!

V dobrom svetle sa ukázali taktiež kapelníci. Za relatívne príjemného zvuku sme si vychutnali zaujímavé gitarové hrátky Eivinda a Øyvinda, pričom druhý menovaný sa v pár momentoch chopil aj syntezátora. Páni, prevažne bosí, do nás pumpovali jednu obskurnú záležitosť za druhou, melodika sa striedala s tvrdosťou, staršia tvorba s novšou. V setliste dostali priestor novšie záležitosti ("As the World Burns""Strangers"), rovnako tak staršie ("Pills of Conformity", "The Hound") a došlo aj na čestvý singel "Deeper".


Zhrnutie: Kvalitný, lahodný, ba až skvelý večer, kedy každá z prítomných kapiel ponúkla svoju dávku jedinečnosti. Síce som pred koncertom deklaroval, že všetky tri sú približne na rovnakej úrovni, na záver však konštatujem, že VULTURE INDUSTRIES si po mohutnom a častokrát úsmevnom vystúpení, právom zaslúžili pozíciu headlinera i najdlhší hrací čas. Najmä nich si totiž budem ešte dlho pamätať.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Matouš Heller

Informácie o koncerte

Názov: Tri tváre Nórska pod vedením VULTURE INDUSTRIES

Dátum: 28.04.2019

Miesto: PRAHA - Nová Chmelnice

Kapely: ::
VULTURE INDUSTRIES - avant-garde metal (NOR)
HELHEIM - viking/black metal (NOR)
MADDER MORTEM - progressive metal (NOR)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-05-01 21:37:49

Prečítané: 1057x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie