DIMMU BORGIR - Silenoz

Kontroverznosť je dôležitá

DIMMU BORGIR - Silenoz

Momentálne zrejme najpopulárnejšia a najúspešnejšia blackmetalová kapela pripravila ešte pred Vianocami svojim fanúšikom darček v podobe nového DVD a ich vydavateľstvo Nuclear Blast sa okrem toho rozhodlo znova vydať ich legendárny album „Enthrone Darkness Triumphant“. O týchto veciach, ale aj o personálnych zmenách na poste bubeníka, o večnom porovnávaní s Cradle Of Filth, plánoch do budúcna a mnohých ďalších témach sme sa porozprávali s jedným zo zakladateľov kapely a zároveň hlavným textárom Dimmu Borgir, Silenozom. 
    
Najprv sa povenujme vášmu novému DVD. Mohol by si ho našim čitateľom v krátkosti predstaviť?

Už to bolo dosť dávno, čo sme vydali naše posledné DVD, takže bol čas vydať niečo nové. Tentokrát sme boli schopní dať dokopy väčšie množstvo materiálu, rozhovory, živé vystúpenia, zákulisné scény, fotky, vyjde ako dvojdisk a samozrejme aj ako limitovaná edícia. 

Potom, čo ste znovu vydali album „Stormblåst“, vydávate opäť aj „Enthrone Darkness Triumphant“. V prípade Stormblåst ste údajne neboli spokojní so zvukom, o čo šlo u „Enthrone...“?
O tom rozhodla naša nahrávacia spoločnosť a ani sa nás na to vlastne nepýtali. Podľa mňa bolo nezmyselné vydávať ho znova. Nie je na ňom nič nové. Je to ten istý príbeh, ako keď vyšla deluxe edícia „Enthrone Darkness Triumphant“.
 
Chystáte sa znova vydať aj váš prvý album „For All Tid“?
Nie, vôbec neuvažujeme o tom, že by sme znova nahrali alebo vydali túto vec.

Pokiaľ sa tak nerozhodne vydavateľstvo...
Nie, oni tento materiál nemôžu vydať bez nášho súhlasu. Je to iný prípad ako s „Enthrone Darkness...“, ktorý môžu vydať znova kedykoľvek, ale prvý album nie. 

Poďme k personálnym zmenám v kapele. Nedávno kapelu opustil Hellhammer, no nikde nebola zverejnená informácia o jeho odchode, prípadne o dôvodoch, ktoré k nemu viedli. Mali ste spolu nejaký problém, alebo bol len dočasnou výpomocou? 
Nie, nemali sme problém, išlo len o dočasnú výpomoc a to bolo medzi nami jasné už od začiatku. Mal hrať len na jednom albume. Takisto mal s nami odohrať aj všetky turné, no nestalo sa tak... 

Hellhahmmer však približne pred trištvrte rokom vyhlásil, že Dimmu Borgir sú jeho hlavnou prioritou. Prečo tak náhle zmenil rozhodnutie?
Je to kombinácia rôznych vecí. Nemyslím tým nič osobné, je to skôr na profesionálnej báze. Stále sme dobrí priatelia. Jednoducho... sa nám s ním lepšie spolupracovalo v štúdiu ako naživo. Naša hudba si vyžaduje skutočne širokú škálu dynamiky a hoci Hellhammer je jeden z najlepších bubeníkov na svete, možno sa k nám po koncertnej stránke až tak nehodil. Veci takisto skomplikovalo jeho zranenie. Samozrejme nemôžeš absolvovať vyčerpávajúce turné, pokiaľ nie si zdravý.
Keď hráš v kapele, akou sme my, fyzická kondícia je pod veľkým tlakom. 

Náhrada je už v tejto dobe známa. Je ňou Daray z Vader. Prečo ste sa rozhodli práve pre neho?
Boli sme v kontakte s niekoľkými bubeníkmi a keď sme prvýkrát skúšali Daraya, všetko do seba perfektne zapadlo. Nielen na personálnej úrovni, ale samozrejme aj na tej profesionálnej a hudobnej. Čas ukáže, ale povedal by som, že spĺňa predpoklady, čo sa týka dynamiky a jeho hra zodpovedá tomu, čo my ako kapela od bubeníka vyžadujeme. Takže sa naozaj teším na budúce turné a taktiež na nahrávanie materiálu na nový album... 

A chcete, aby sa stal stálym členom kapely?
My už do kapely nechceme brať žiadnych stálych členov. Radšej z času na čas využijeme niekoho služby. Momentálne len dúfam, že sa osvedčí ako náš bubeník na turné a nahrá s nami aj ďalší album. 

Dimmu Borgir je v dnešnej dobe veľmi úspešná a známa kapela. Kedysi to však tak nebolo. Zmenilo sa niečo, pociťujete niekedy, že bolo lepšie byť malou, relatívne undergroundovou kapelou?
Nuž, povedal by som, že sme známi a úspešní, čo sa metalu týka, ale samozrejme, nie je to u nás také, ako keď si do mesta vyjde Britney Spears (smiech). Sme radi, že sme ostali stále tými istými ľuďmi, ktorými sme boli pred pätnástimi rokmi. Aj keď sme dosiahli úspech, berieme to v pohode a nehráme sa na žiadne rockové hviezdy. Pre nás je stále najdôležitejšia hudba a to, že môžeme robiť takú hudbu, aká sa nám páči. Nezáleží na tom, či predáme množstvo albumov, alebo nie. Vždy sme robili to, čo chceme, robíme to, aj robiť budeme.

A na druhú stranu, aké výhody a nevýhody vám priniesol úspech?
Neviem, či vôbec nejaké výhody sú (smiech). Najprv by som spomenul nevýhody. Keď si populárny, čo najviac ľudí si chce odkrojiť kúsok z koláča, to je tá ekonomická stránka a aj to, že si veľmi dobre známy v určitej oblasti hudobnej scény. Skvelé je, že sa môžeme sústrediť plne len na hudbu, nemusíme si hľadať bežnú prácu. Som si istý, že po tomto túži každý hudobník. Som rád, že sme zašli tak ďaleko, že sa môžeme koncentrovať len na to, čo robíme najradšej.  

Čo si myslíš, prečo sú niektorí fans takí ortodoxní, že keď sa kapela stane úspešnou, populárnejšou a získa viac fanúšikov, zanevrú na ňu?
(smiech) Dobrá otázka. To je podobná mentalita ľudí, ako keď majú obľúbený futbalový tím a ten niektorých hráčov vymení do iného tímu a tí už nie sú „ich“. Patria už aj niekomu inému. Myslím si, že táto mentalita je aj v metalovej komunite. Kapela, ktorú si objavil a zrazu je veľká, už akoby nebola „tvoja“. Už ju objavil kadekto. Cítim v tom podobnosť.

A čo vaši fanúšikovia? Predávate zapaľovače, hrnčeky, zrkadlá alebo popolníky s logom Dimmu Borgir, stretol si sa s nejakými negatívnymi ortodoxnejšími postojmi?
Nie, veď fanúšikovia si tie veci kupujú. Samozrejme, nepredávali by sme to, pokiaľ by to nechceli. Pochopiteľne existujú určité hranice toho, aké veci by sme mali predávať, ale pokiaľ ľudia chcú zrkadlá, pokiaľ chcú zapaľovače alebo čokoľvek iné, nevidím problém v tom, aby sme im to dali k dispozícii. 

Čo myslíš, prečo je imidž kapely taký dôležitý? Pre vás nepochybne, keďže ho máte dosť výrazný...
Myslím, že je dôležité mať niečo, čo ide ruka v ruke s hudbou. A od čias, keď sme začínali, sme sa dosť vyvíjali, až sme sa dostali tam, kde sme s aktuálnym albumom. Keď máš niečo, čo je kontroverzné, či je to hudba, postoj, alebo čokoľvek, čo ľudí zaujme, je to podľa mňa dobré. 

Aká je situácia s organizovaným náboženstvom v Nórsku? Je pravda, že má u vás silnú pozíciu?
Nie je až také silné, ale je tu a to stačí (smiech). A až do dňa, keď nezmizne z našej krajiny a z tejto zeme, dovtedy je našou úlohou ukazovať ľuďom aj negatívne aspekty náboženstva. 

Myslíš, že jeho pozícia v Nórsku je dôvodom, prečo je vaša blackmetalová scéna taká silná?
Určite to s tým má niečo spoločné. A je to v našom podvedomí. Veľmi dobre si pamätám hodiny dejepisu a ešte predtým, než som mal dejepis v škole, som sa značne zaujímal o históriu našej krajiny. Kresťania pred tisíc rokmi dobyli našu krajinu silou. Asi je to novou, mladou, generáciou rebélie. Prečítaš si, ako tvoja krajina bola ovládnutá náboženstvom z východu, ktoré so Severanmi nemalo nič spoločné a zrazu sa tam objavilo... To ťa samozrejme vytáča a môžeš to nejako kreatívne pretvoriť do umenia. V našom prípade je to hudba. 

A čo Cirkev Satanova? Niektorí blackmetaloví hudobníci tvrdia, že je takisto obmedzujúcim kultom ako kresťanstvo. Satan by mal podľa nich znamenať slobodu a nie nejaký organizovaný diktát... 
Ja v ňom vidím individuálny prostriedok  na to, ako získať vedomosti o sebe samom a o veciach okolo teba. Ja osobne nemám rád zjednocovanie a typizovanie. Ak máš potrebu považovať sa za satanistu, alebo máš jednoducho potrebu sa označiť za čokoľvek iné, malo by to byť z dôvodu, že nie si len obyčajná vec  - jeden z mnohých, že si sám sebou. 

Zaujímaš sa vlastne o históriu a filozofiu? Čítaš napríklad knihy?
Vlastne veľa nečítam, pretože v prvom rade nemám na to čas. Ale zaujímajú ma hlavne okultné veci, životopisy a dokumentárne veci. Jednoducho také, s ktorými sa cítim spojený. 

Poďme ešte k hudobnej stránke Dimmu Borgir. Považuješ vás za blackmetalovú kapelu, alebo si myslíš, že máte svoj špecifický štýl, ktorý sa vyvíja?
Určite nás nemôžem označiť za čisto blackmetalovú skupinu. Samozrejme, naša hudba má stále svoje tradičné korene v black metale. Ten je možno viac zamaskovaný, ako to u nás bolo v minulosti. Ale čo sa týka toho, ako všetko robíme a hlavne našej textovej stránky, sme blackmetalovejší ako väčšina dnešných kapiel. Nehovorím o hudobnej stránke, skôr o tom, ako dokážeme byť kontroverzní, alebo ako ľudí dokážeme zaujať. O tom, ako ich dokážeme do toho dostať. Napríklad, keď čítajú o okultizme a mágii, aby z nás cítili, že nás to zaujíma tiež. 

Veľmi často vás ľudia prirovnávajú ku Cradle Of Filth. Vadí vám to?
Ľuďom, ktorí majú svoje uši otvorené, by malo byť jasné, že naša hudba sa od tej ich dosť odlišuje. To je všetko, čo k tomu môžem povedať (smiech).

A páči sa ti ich hudba?
Hm, niektoré ich veci sú dosť dobré, hlavne tie prvé. Ale vedel by som si to predstaviť aj bez vokálov. 

Pred istým časom, je to približne rok, médiami prebehla správa, že raper Bushido ukradol motív z vašej skladby „Mourning Palace“ a použil ho vo svojej skladbe „Mittelfingah“ a taktiež motív z„Alt Lys Er Svunnet Hen“ v skladbe „Engel“. Ako ste sa o tom vlastne dozvedeli? 
On je Nemec a naše vydavateľstvo je taktiež nemecké. Okrem toho, tá skladba sa dostala k niektorým našim fanúšikom, ktorí ihneď rozpoznali motívy Dimmu Borgir. Bola to celkom vtipná situácia, pretože ten raper evidentne nevedel, akou veľkou kapelou sme a ponúkal nám asi dvetisíc eur, aby sme boli ticho (smiech). Ale toto naozaj nie je o peniazoch, tá osoba sa nám ani neospravedlnila za to, že ukradla alebo použila našu hudbu. 

A ako sa to skončilo, alebo je táto kauza stále otvorená?
Momentálne naozaj neviem, v akom bode sa veci nachádzajú. Nemáme potrebu to ťahať na súd. Stačilo nám, aby dal najavo, že ho to mrzí, nejaké to ospravedlnenie... Je to dosť zložité, , neviem, či on ako raper žije takýmto štýlom, že niekomu niečo ukradnem a keď som pri tom prichytený, tvárim sa, že to mám na háku a nič sa nestalo... Ale takéto veci sa sávajú aj u nás v Nórsku. Je to proste iná mentalita. Ale som si istý, že s tým ešte niečo urobíme. 

Môžeš nám už prezradiť niečo o vašej ďalšej nahrávke, máte už nejaké nápady? 
Už mám niekoľko nápadov, hlavne na texty a z času na čas na nich pracujem. Ešte sme to však nedávali dokopy. Hneď ako dokončíme turné k aktuálnemu albumu, začneme pracovať na novej nahrávke.

A bude opäť koncepčný, ako bol „In Sorte Diaboli“? Dnes sú vlastne koncepčné albumy dosť v móde, viď. nové nahrávky Alice Coopera, Judas Priest, Cradle Of Filth...
Nie. Ak sa šíria nejaké dohady, že by mal byť, tak určite nie sú pravdivé. Nikdy nehovoríme nikdy, ale tento náš ďalší album určite nebude koncepčný. 

Bolo písanie koncepčného albumu zábavnejšie?
Skôr by som povedal, že iné. Na začiatku som totiž nemal jasnú predstavu o tom, čo sa bude diať neskôr. Čím viac som sa však do príbehu dostával, tým bol pre mňa osobnejší. Bola to veľmi vyčerpávajúca skúsenosť, ale zároveň to bolo veľmi zaujímavé. Rozhodne to bolo iné. 

Rob Halford z Judas Priest pred nejakým časom anglickému Metal Hammeru povedal, že by sa rád podieľal na blackmetalovom projekte, a ak by sa tak stalo, bol by rád, keby to bolo s Dimmu Borgir. Rozprávali ste sa už s ním o tom?
Nie, ale viem o jeho nápade, že by s nórskymi hudobníkmi rád spolupracoval na takzvanom metalovom projekte. O ničom konkrétnom sme sa s ním však nerozprávali.

Ale mohlo by to byť zaujímavé, čo myslíš?
Určite. Rob Halford je metalový boh. Zo spolupráce s ním na nejakom dobrom materiáli by mohlo vzniknúť niečo fakt skvelé. Nikdy nevieš... 

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Silenoz

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2008-10-22 21:46:21

Prečítané: 1387x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie