HYPNOS - Bronislav "Bruno" Kovařík

HYPNOS - Bronislav

Rozhovor s českou deathmetalovou legendou HYPNOS sa uskutočnil pri príležitosti ich koncertu s BEHEMOTH. S Hypnosom sme robili rozhovor po skončení prvej skupiny, takže ešte mali čas sa nám povenovať.

Nedávno ste vydali výberovku pri príležitosti štvrtého výročia vzniku skupiny. Ako hodnotíte tieto uplynulé štyri roky?
No ja si myslím, že určite úspešne, pretože sa nám podarilo nadviazať na to, čo som robil predtým – zostala s nami firma, ostal s nami management, odohralo sa plno skvelých koncertov, festivalov a turné, takže ja sa nemám na čo sťažovať.

V januári 2005 máte vydať nový album. Mohol by si ho nejako popísať pre čitateľov – aké tam budú texty, ako prebieha nahrávanie...
Nahrávali sme, takisto ako predchádzajúce CD, v Nemeckom Spiderhouse s Harrisom Johnsom. To CD bude asi trošičku iné – i keď možno nie tak úplne, ako som predpokladal. Textovo to bude, povedal by som, socialno-kritické, nebude tam toľko abstrakcie, ako na predchádzajúcej doske. Je ťažko o tom hovoriť tak dopredu, doska je rozpracovaná, nemáme tam dokončených ešte plno vecí, máme dohodnutých plno hostí, ktorí tam priebežne dotáčajú svoje časti, takže dúfam, že sa nám to podarí čo najskôr skompletizovať, aby to mohlo čo najskôr vyjsť. Konečne nám vyjde aj domáca licencia.

Na stránke spomínate zmenu názvu z HYPNOS na HYPNÖS, práve kvôli tým novým prvkom hudbe – vraj to nebude to ten old-school death metal...
To je iba taká úprava, samozrejme, mala by charakterizovať ten čiastočný štýlový odklon, ale je to dosť relatívny pojem. My napríklad máme záujem tento štýl oživovať a inovovať, ale nakoľko sa nám to podarí, alebo nepodarí, to už je druhá vec. Každopádne, to, čo by sme chceli robiť do budúcnosti by sme chceli trošku smerovať inak v rámci extrému. Nemalo by to síce smerovať do komercie, ale chceli by sme to nejako oživiť.

Aké nové prvky by ste chceli vyskúšať?
No trošku elektroniky, sám ešte neviem – experimentujeme, skúšame, sami uvidíme, čo z toho vylezie. Povedal by som, že je to štýlovo bohatšie a rôznorodejšie, nie je to proste taký ohraničený death metal. Som zvedaví, ako na to zareagujú ľudia, i keď, ako som vravel, tam neprebehli také zmeny, aké som predpokladal.

Myslím, že po nahraní albumu prídu na rad nejaké koncerty...
Samozrejme, koncerty máme priebežne vždy, takže na tom sa nič nezmení. Bol by som rád, keby sa nám na budúci rok podarilo zabezpečiť európske turné a podporu nového CD. Súvislejšie európske turné sme nemali už dosť dlho, inak to je stále ten bežný kolotoč – vydáme CD, nasledujú koncerty. Ale je to proste štýl života, ktorý nás baví, a ktorý chceme praktikovať aj do budúcnosti.

V súvislosti s tou elektronikou, ktorú si spomínal, by ma zaujímalo, akú hudbu v súkromí počúvaš.
My počúvame rôzne druhy hudby – ja počúvam všetko okrem diska a rapu a podobných hnusov, ktoré ma dosť štvú. S Pegasom, ktorý je takisto hudobne otvorený, sa nebránime ničomu, čo má nejaký živší základ, kde je nejaká ta gitara alebo bubon. Počúvame napríklad dosť nu-metal, potom také fajn skupiny, ako Placebo. Mne sa teraz napríklad páči Anastacia. Počúvam to dosť, i keď samozrejme počúvam aj ten extrém, ale už nie tak veľa, ako kedysi. Už je tej hudby veľmi veľa a človek si musí vyberať, aby nezblbol. Ale to neznamená, že by sme do budúcnosti chceli nejako razantne točiť štýlovým kormidlom, to určite nie.

Mám dosť napočúvaný album In Blood We Trust a dosť ma zaujíma pieseň Sacrilegious. Zdá sa mi, ako keby to tam išlo do blacku...
To je môj osobný záujem – tam to bol taký prvotný pokus, to CD je z môjho dnešného pohľadu dosť jednoduchá, aj keď svoj význam v tej dobe určite mala. Aj v tejto dobe som black metalom dosť ovplyvnený a myslím, že na tejto doske sa to určite prejaví. Hlavne vo speve, ale určitým spôsobom aj vo filozofii a v používaní tých elektronických samplov, ktoré neviem, na koľko sa nám podarí do hudby dostať. Dá sa povedať, že v tomto extréme nás dosť ovplyvňuje nórska scéna – kapely ako Myrkskog, Satyricon, Emperor – berieme to pre nás v tejto dobe ako dosť zásadné veličiny.

Takže vlastne sa dá povedať, že skúšate zájsť aj do blacku?
Určite, na novom CD bude tých vplyvov najviac, čo sme kedy mali – už napríklad tým spevom, pretože na novom CD sa objaví len jedná pieseň naspievaná klasickým death metalovým vokálom, inak to je ten vyšší black metalový spev. Rád by som tam však osobne tie black metalové prvky dostal aj hudobne, veľmi sa mi páči komplikovanejšia a technickejšia hudba, takže myslím, že na novom CD sú miesta, ktoré ten black metalový štýl môžu evokovať. Ten štýl mám rád, počúvame všetko, a tie štýly sa rôzne prelínajú. Takže z môjho pohľadu, na CD má ten death metal k tomu black metalu dosť blízko a ak sa to tam do seba vhodne zapojí...obzvlášť v dnešnej dobe to v mnohých kapelách funguje – napríklad ako Behemoth – je to ťažko definovateľná skupina, nehrajú ani čistý black metal, ani čistý death metal, je to niečo na hranici.

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Bronislav "Bruno" Kovařík

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2004-11-26 10:51:37

Prečítané: 1258x

Autor: Roman "Nihil" Pavluv

Roman

Názory redakcie

Chýba názor redakcie