MEAN MESSIAH - Dan Friml

Československá scéna je na tom líp, než kdy dřív

MEAN MESSIAH - Dan Friml

Držte si klobúky, od západných susedov k nám dorazil nesmierne vydarený materiál. Album "Divine Technology" vás strhne od prvej sekundy a nepustí až do konca. Prekvapivo pestrý mix melódií nepostráda potrebnú metalovú nálož, čo z neho robí prudko počúvateľnú zmes. O hlavnom posolstve albumu, československej scéne a mnohom inom som sa porozprával s frontmanom MEAN MESSIAH Danom.


Ako zvláda kapela MEAN MESSIAH koronavirusovú „epidémiu“? Čo vám dala a čo vzala?

Relativně v pohodě. Koronavirus nám trochu zkřížil plány ohledně turné k novému albu, ale nehroutíme se z toho. A já měl na druhou stranu ze začátku karantény tuny času na dokončení nového alba, takže k něčemu to bylo i dobré. 
Vzala nám možnost prezentovat nové album live, dala nám dost času k jeho dokončení.


Poďme teraz k novému albumu "Divine Technology", aký máte z neho pocit?

Po zhruba třech měsících od dokončení, co s finální podobou Divine Technology žiju, z něho mám pořád skvělý pocit. Měl jsem dost času vychytat prakticky i ty nejmenší detaily, takže nemám pocit, že bych měl udělat něco jinak. Každopádně, na podobné soudy je stejně moc brzy. Za rok, za dva, se na to možná budu koukat jinak, ale teď k tomu nemám nic, co bych vytkl.Aké ohlasy naň zatiaľ máte?

V naprosto drtivé většině velmi pozitivní. Mnoho lidí jsme pozitivně překvapili stylovým posunem a příklonem k melodice.


Po hudobnej stránke na mňa pôsobí nesmierne komplexne a prepracovane, ako vznikala kompozícia jednotlivých skladieb a čo bolo vašou inšpiráciou?

Inspirací je strašně moc. Poslouchám obrovské kvantum hudby a každá věc, která se mi líbí, mě samozřejmě do větší či menší míry ovlivní. Krom zjevných vlivů, jako jsou třeba DEVIN TOWNSEND, FEAR FACTORY, nebo MINISTRY, jsou to ještě tuny dalších střípků, ze který je náš výsledný sound složen. Jmenoval bych třeba YES, the BEATLES, NIN, Queensrÿche a další. 
Komponování tentokrát probíhalo trochu jinak. Mnoho věcí se nestavělo na riffu, ale na melodii, takže výsledek je méně ortodoxní a více otevřený mnoha vlivům mimo metalovou hudbu. Nekladl jsem si při komponování žádné meze.


Ako album vznikal po technickej stránke? Ako a kde sa nahrávali jednotlivé nástroje, kto mastroval výsledný zvuk?

Album vznikalo kompletně v mém vlastním nahrávacím studiu The Barn. Tedy od nahrávání nástrojů, přes mix až po finální mastering. Všechno jsem si obstaral sám. Koneckonců stejně, jako u dřívějších nahrávek MEAN MESSIAH.


Čo je ústrednou témou albumu?

Ústřední myšlenkou "Divine Technology" je naše nezřízená fascinace moderními technologiemi, potažmo náš život ve virtuálním světě sociálních médií. Naše mobily neodkládáme prakticky za jakýchkoliv okolností a necháváme se ovlivňovat hromadou kravin, které se po internetu povalují. Upřednostňujeme povrchnost, následujeme slabé duchem a vysmíváme se moudrosti.


Kto kreslil obal a ako ste s ním spokojní? Prečo práve takýto motív?

Obal maloval Michal Skořepa. Zhruba jsem mu vysvětlil jakou mám představu a Michal ji zhmotnil, a to naprosto dokonale! Neměl jsem k jeho práci jedinou připomínku. Obal je alegorií toho, co jsem vysvětloval v minulé odpovědi ohledně ústředního tématu alba. Ježíš, který si na kříži dělá selfie je, myslím, výmluvným vyobrazením, které nepotřebuje dalšího komentáře.


Chystáte sa predstaviť album aj naživo, ak to bude možné ?

Máme jen několik malých letních festivalů a na těch už skladby z "Divine Technology" zazní. Uvidíme, zda bude reálná možnost hrát na podzim, ale v live podpoře novinky budeme určitě chtít pokračovat.


Posledná skladba "Za světlem" je spievaná v češtine,  môžete nám o nej povedať viac?

Už od začátku byla komponovaná za účelem vyprávět určitý příběh. Až zhruba půl roku před dokončením alba, mě napadlo, že to sdělení bude ještě mnohem víc umocněno českým jazykem. Zvláštní je, že na tuhle skladbu výborně reagují i posluchači ze zahraničí. Potvrzuje se, že hudba nezná jazykových bariér a to poselství je univerzální. “Za světlem” se vymyká ve všech ohledech a jazyk to ještě umocňuje. Byl to záměr a ten, si myslím, vyšel.


Ako vnímate českú a slovenskú metalovú scénu? Sú medzi nimi nejaké rozdiely?

Nevidím mezi českou a slovenskou scénou nějaké rozdíly, já je odjakživa vnímám jako jeden celek. Myslím, že československá scéna je na tom líp, než kdy dřív. Myslím v  tom ohledu, že tu máme fakt spoustu velmi kvalitních a svébytných kapel, které se směle mohou měřit s těmi zahraničními. Problém je, že máme tendenci na naši scénu koukat trochu zkrz prsty.


Čo by sa dalo robiť v metale lepšie, aby scéna napredovala ?

Měli bysme si vážit našich kapel a podporovat je. V tomhle máme obrovské rezervy a vidím to jako jeden z hlavních problémů, proč je domácí scéna trochu v závěsu té zahraniční. Přestože i tady máme kvality dost!
 


Aké boli začiatky MEAN MESSIAH? Ako sa dala kapela dokopy, vaše prvé nástroje?

Nebylo to na úplném startu jako standardních kapel, protože MEAN MESIAH byla původně jen moje studiová aktivita, one-man projekt, který vlastně ani neměl mít dlouhého trvání. Až krátce po vydání debutu "Hell" jsem se rozhodl postavit plnohodnotnou kapelu a začít koncertovat. Než jsme kapelu dostalo do povědomí trvalo nějakou dobu, takže ze začátku jsme hráli v podstatě úplně všude, ale dost rychle jsme stoupali nahoru, během zhruba dvou let jsme se dostali tam, kde se mnohé kapely ocitají až po mnoha letech existence. Měli jsme možná i trochu štěstí a hlavně máme skvělé fanoušky, kteří nám v tom hodně pomohli.


Odkiaľ čerpáte inšpiráciu?

Mimo hudebních vzorů čerpám inspiraci především z tichých a klidných momentů mého, jinak velmi rušného, života. Ze chvil, kdy se můžu jen tak ponořit do sebe, meditovat a přemýšlet nad hudbou a tříbit si myšlenky. K tomu třeba vezmu do ruky kytaru a brnkám si. No a občas s toho něco vyleze (smiech).


Najlepší a najhorší zážitok kapely z koncertov…?

Nejlepší zážitky jsou samozřejmě ty z povedených vystoupení. Třeba jako bylo třeba to extrémně povedené na Masters of Rock, nebo velmi dobře přijaté turné jako support HORKÝŽE SLÍŽE. Tohle jsou zážitky, na které se nazapomíná.

Nejhorší jsou naopak ty, když dorazíte na místo koncertu a zjistíte, že technika neodpovídá vašim požadavkům a je už pozdě to řesit. Nebo když vás nechá ve štychu vaše vlastní technika. Pamatuju se na vystoupení na festivale ve Filipově, kde jsme se skoro hodinu snažili nahodit náš odposlechový systém. Nebo, když nám vypadlo napájení počítače, který řídí odposlechy a backing tracky a behěm první skladby přestalo všechno fungovat. To se nám stalo na plzeňské zastávce turné s HORKÝŽE SLÍŽE.


Aké sú vaše plány do budúcna?

Koncertovat a připravit třetí album. A pokračovat v nastoupené cestě. Plánů je hodně, ale je otázka co se bude dít v následujících měsících.


Čo by ste chceli odkázať metalovým fanúšikom na Slovensko?

Máme Slovensko strašně rádi. Bohužel jsme na Slovensku hráli naposledy, tuším, v roce 2016. Proto bych chtěl slovenským metalovým fandům, a hlavně těm co fandí nám, vzkázat, že jsme na ně nezapomněli a určitě se přijedeme ukázat s novým albem. Moc se k vám těšíme!

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Dan Friml

Webová stránka: http://www.meanmessiah.com

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2020-06-30 15:32:16

Prečítané: 2102x

Autor: Michal Kmeť

Michal Kmeť

Názory redakcie

Chýba názor redakcie