NAPALM DEATH - Mark "Barney" Greenway

Grindcore ako životné poslanie

NAPALM DEATH - Mark

„Music to righteous ears!“, zakričí niekoľkokrát Mark Greenway, známejší pod prezývkou Barney, v jednej zo skladieb svojej domovskej kapely. Či sa to metalovej verejnosti páči alebo nie, Napalm Death sú pojem. Legenda, ktorej poslanie dávno presiahlo produkciu rýchlych skladieb s nálepkou grind core. Svojou bohatou diskografiou, nespočetným množstvom odohraných koncertov a viac než štvrťstoročím existencie potvrdzujú, že nie sú len „nepriateľmi hudobného biznisu“, ale predovšetkým nepriateľmi akejkoľvek formy útlaku slobodnej ľudskej mysle a vôle. O aktuálnej nahrávke „Time Waits For No Slave“, o chystanom turné a mnohých ďalších veciach sa s radosťou rozhovoril práve frontman Mark.

V januári Napalm Death oficiálne vydávajú nový album „Time Waits For No Slave“. Môžeš ho v krátkosti predstaviť a porovnať s predošlým „Smear Campaign“?
Nedá sa predstaviť stručne...je pokračovaním, nadväzuje na predchádzajúci album, jednoducho povedané. Určite je súborom najlepších skladieb, ktoré sme v tomto období napísali. Rozhodli sme sa, že by sme mali natočiť a vydať nový album v tejto podobe. Každý ho vníma z vlastnej perspektívy, podľa mienky niektorých ľudí je odlišný od našej predošlej tvorby. V porovnaní s predchádzajúcim je rôznorodejší, vždy sa však snažíme napísať výborné skladby – rozhodne je to album Napalm Death, s prídavkom určitých nových prvkov. Čo sa textov týka, nebol zamýšľaný ako koncepčný album – skôr som sa mu snažil vždy vyhnúť. Prirodzene to k nemu smerovalo, tak prečo sa brániť. Samotný koncept pojednáva o poznaní jednoduchosti života. Snažíme sa do skladieb vždy zapracovať hudobné korene grind core, čo je pre mňa skutočne podstatné. Ak by sme to nerobili, nikam by to nespelo. Veríme, že to vždy musíme robiť týmto spôsobom. Je na ľuďoch, ako pojmú naše texty, ja sa pri ich písaní snažím o interakciu s okolím. Vidím svet okolo seba, ľudí so sklopenými hlavami, ktorí si myslia, že ich nechápem, ale nie je to tak. Ide o zrozumiteľný celok, v ktorom sa snažíme bojovať proti konvenciám. Vezmi si príklad manželstva – predstavitelia úradnej moci ako úzka skupina ľudí ťa do neho tlačia kvôli náboženským zvykom, pritom neexistuje žiadny dôkaz o Bohu. Tak prečo by to malo byť smerodajné? Manželstvo je nástrojom morálneho posúdenia, hoci samotné niekedy nevydrží...ale taký je život. Druhým príkladom je náboženská viera. Svoju vieru si chcem nechať pre seba, nie ju šíriť do sveta.  Je škoda, že Boh neumožnil ľuďom vychutnať život naplno. Obklopuje nás mnoho rôznych radostí, prečo žiť ako v tuneli? Tretí príklad – hoci očakávaným poslaním žien je materstvo, viaceré sa rozhodnú nemať deti, nepoužiť reprodukčný systém a niektorým ľuďom sa v tomto zmysle javia ako divné. Je pritom elementárne právo ženy robiť so svojim telom to, čo uzná za vhodné. Nikto iný by sa do toho nemal miešať. Ďalší všeobecný príklad vecí, o ktorých album hovorí.

Kto je autorom nového materiálu?
Hudbu ako zvyčajne písali hlavne Shane a Mitch, ruku k dielu priložil aj Danny. Nemám skladateľské schopnosti, ale snažím sa občas zapojiť do procesu. Texty píšem predovšetkým ja, s občasným prispením Shanea a Mitcha.

Aká bola nálada v kapele počas nahrávania?
Vždy sa snažíme o to, aby bolo v štúdiu čo najmenej ľudí s cieľom znížiť akýkoľvek vonkajší vplyv. Niektoré skupiny týmto vplyvom stratili svoju dušu, čo je vec, ktorú som spozoroval v posledných rokoch. Ak sa ti zdá, že niečo nie je v poriadku, necháš to tak, dáš tomu voľný priebeh. Necháš to prakticky žiť vlastným životom. To je spôsob, ktorý preferujem. Pri štúdiovej práci čelíme rôznym prekážkam, čo môže byť pomerne stresujúce. Netrávime v štúdiu príliš veľa času a snažíme sa vyhnúť prítomnosti ďalších ľudí, ktorí by sa snažili nám radiť. Najradšej tam sedím len s Russom (Russ Russell – pozn. red.), ktorý nie je hlúpy a vie, ako produkovať album. Radšej ho nechám robiť svoju prácu a nemiešam sa do nej. Ak je tam počas skúšania príliš veľa ľudí, prinášajú mnoho nových pohľadov a to odvádza tvoju pozornosť.

 Napalm Death štartujú v januári turné, ktoré zahŕňa aj Slovenskú republiku (Banská Bystrica). Máte nejaké očakávania ohľadom turné?
Dúfam, že to nevyznie zle, ale neočakávam prakticky nič. Turné je vždy aj o peniazoch, o ľuďoch, ktorí zaplatia, aby nás videli hrať. Minulý rok sme spravili menšie turné, ktoré zahŕňalo koncerty v Čechách a na Slovensku. Fanúšikovia boli skvelí a užili sme si veľa zábavy. Očakávame, že to bude rovnako aj tento rok.

Viem, že toto rozhodnutie nezáležalo od vás, ale príde mi zaujímavý jeden fakt – v Českej republike odohráte počas tohto turné 6 koncertov, u nás len jeden. Viem, Slovensko je malá krajina, o jej potenciáli to však v tomto zmysle určite neplatí...
Viem presne, kam mieriš. Práve z toho dôvodu, že Slovensko je pomerne malá krajina, sa promotéri domnievajú, že nie je problém cestovať do Českej republiky. Nechcem to hlbšie rozoberať, nikdy som sa neplietol do záležitostí akýchsi národných záujmov. Osobne si držím odstup od nacionalizmu – roky existujú problémy s ľuďmi, ktorí si zakladajú na otázkach pôvodu. Dokonalým príkladom sú Srbi a Chorváti počas vojnového konfliktu. S nikým sa o tom nechcem hádať, veci ako príslušnosť k národu alebo reprezentácia národa idú mimo mňa. V skutočnosti obracajú ľudí proti sebe, nezaujímajú ma. Chcem byť s ľuďmi a je mi úplne jedno, aká je ich vlajka. Pochopil som ťa, určite v tom zo strany organizátorov nebol zámer. S predsudkami to nemá nič spoločné.

Vždy ste boli skupinou, ktorá hráva veľké množstvo koncertov. Užívate si ich aj po viac než 20-tich rokoch?
Ak by som si ich neužíval, nerobil by som to. Nerád robím veci polovičato. Ak by som v sebe necítil ten entuziazmus, radšej by som skončil – vzhľadom k ľuďom, ktorí chodia na naše koncerty. 

Napalm Death sa preslávili i svojimi zmysluplnými textami. Hrá podľa teba textová zložka dôležitú úlohu v extrémnej hudbe?
Asi mi neprináleží robiť nejaké všeobecné hodnotenie. Kapely urobia tak, ako si samy želajú. Určite ti však nebudem tvrdiť, že každá skupina má byť ako Napalm Death. Nesnažím sa vravieť ľuďom, aby mysleli a žili rovnako ako ja. Vravím o okolitých veciach, ktorých by si mali byť vedomí. Mal by si preverovať  všetko, čo ti skríži cestu, robiť vlastné rozhodnutia – z vlastnej perspektívy. Ľudia s otvorenou mysľou sú schopní potierať ignoranciu a k tomu svojím málom prispievam i ja s Napalm Death.

Považujete sa za kapelu, ktorá šíri jednoznačné posolstvo?
Jednoznačne na tom niečo bude. Povedal by som, že ide o rozličné posolstvá, ktoré však rozhodne nemajú podobu náboženského diktátu, v ktorom musíš žiť podľa pravidiel. Ide skôr o predstavenie rôznych scenárov, možností. Taká je v určitom zmysle realita situácie a je len na tebe, ako sa s tým vyrovnáš. Všetky veci, o ktorých sa v Napalm Death rozprávame, vychádzajú z nás. Snažíme sa ich naším spôsobom podať a je na ľuďoch, ako ich vezmú.

Sleduješ súčasnú metalovú scénu? Zaujali ťa nejaké konkrétne kapely?
Je jedna skupina, ktorá podľa mňa robí naozaj skvelé veci. Volá sa Trap Them, sú z USA a patria k labelu Death Wish Records, rovnako aj Converge. Majú dva alebo tri albumy. Sú veľmi punkoví, spontánni a to sa mi nesmierne páči. Mnoho metalcoreových skupín znie rovnako, sterilne, oni sú však pravým opakom. Vlastne s nami v apríli absolvujú turné po USA, z čoho som veľmi šťastný.

Ako sa ti páčia bočné projekty zvyšných členov Napalm Death, predovšetkým Shane Emburyho, ale aj Mitcha Harrisa?
Mám rád všetko, čo robí Shane...naozaj všetko. Predovšetkým Venomous Concept, Meathook Seed, Defecation, tam bol Mitch s Mickeym (Mick Harris – pozn. red.) – mám rád hlavne ich prvý album, druhý nie je príliš dobrý. Počúvam ich veci a niekedy sa mi páčia viac než čokoľvek iné...je to vec osobného vkusu.

Čo sa týka vývoja grind core na Slovensku a v Českej republike, pomerne obľúbená je jeho odnož zvaná gore grind, so špecifickými vokálmi i textami. Aký je tvoj názor naň?
 Snažím sa vyhnúť deleniu na žánre a subžánre. To je grind, to je gore grind – z tohto som naozaj otrávený, treba jednoducho hrať rýchlo a nestarať sa o tieto veci (smiech). Posudzujem skupinu podľa toho, či sa mi páči. Ak to tak nie je, nerozhoduje, že je zaraďovaná k rovnakému žánru. Páčia sa mi Regurgitate a ak hrajú gore grind, potom sa mi gore grind páči.

Čo by si povedal o súčasnom živote v Spojenom kráľovstve?
Nuž, život v Spojenom kráľovstve... je to pomerne zložitá otázka, žijem zo dňa na deň. Žijem jednoduchým životom, či je recesia alebo nie. Na osobnej úrovni to pre mňa nie je jednoduché. Netúžim po obrovskom množstve nových vecí. Život je jednoduchý a vyžaduje jednoduché vysvetlenie.

Myslíš, že je dnes situácia pre začínajúce kapely ťažká? Možno aj v súvislosti s fenoménom sťahovania hudby z internetu sú kapely nútené viac koncertovať a podobne...
Problémy, ktorým museli skupiny čeliť, existovali vždy – odhliadnuc od internetu, ten je druhoradý. Myslím, že na mladé alebo začínajúce kapely často číha riziko, že budú zneužívané. Mali by sa rýchlo naučiť, po čom siahnuť a po čom nie. Mladí hudobníci sa dnes veľmi rýchlo učia, čoho sa vyvarovať. Pre Napalm Death to boli problémy v skorších rokoch existencie kapely. Neuvažovali sme o dosahovaní zisku, snažili sme sa zarobiť dostatok peňazí pre udržanie si nahrávacej spoločnosti. V dlhodobom horizonte však o tieto veci strach nemám. Hudobný priemysel, a tým mám obrazne na mysli predovšetkým predstaviteľov veľkých spoločností, ktorí sedia na zadkoch, fajčia cigary a pozorujú, ako sa peniaze hrnú, vediac, že ľudí okrádajú prostredníctvom cien CD nosičov, to je fakt, ktorý má pre mnohých horkú príchuť, a preto k nim necítia sympatie. Do budúcna sa však internetu neobávam. Mnohé kapely dávajú svoje albumy na internet a zdá sa, že to funguje. Hoci mne nebude zánik vinylov a CD po chuti, asi to k nemu dospeje. Ale kto vie, ako sa všetko bude ďalej vyvíjať.

Ako vidíš budúcnosť Napalm Death?
Darí sa nám, ale môžu nastať nepredvídané okolnosti. Taký je život. Nie je to nevyhnutne veľká pravdepodobnosť, ide o to, že sa tieto veci môžu udiať. Skupina môže vydržať ďalších desať rokov, čo je veľmi realistické. Nebudem sa určite púšťať do žiadnych predpovedí do budúcnosti. Dovtedy, kým sa dokážem tešiť zo živých vystúpení, kým sme tvoriví a nahrávame albumy, budeme v tom pokračovať. V opačnom prípade by som s kapelou nepokračoval. Prípadná zmena zabehnutého systému Napalm Death by nebola fér voči našim fanúšikom.

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Mark "Barney" Greenway

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2009-01-20 02:17:10

Prečítané: 1567x

Autor: Peter Baculík

Peter Baculík

Názory redakcie

Chýba názor redakcie